Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Antidopingový riaditeľ vyvracia barové reči Bode Millera

Sportnet|Publikované 26. okt 2005 o 00:00

Každý nech berie, čo chce, tvrdí americký zjazdár Bode Miller (na snímke REUTERS). Aj erytropoetin (EPO) by podľa neho mal zmiznúť z listiny zakázaných látok. Keď sa podáva pod lekárskym dohľadom, ide o nepatrné zlo, vyhlásil v rozhovore pre nemecký ..

"Zažil 15 minút slávy a už si myslí, že môže povedať, čo má na jazyku. Jeho vyhlásenia boli veľmi nezodpovedné." (Prezident Svetovej antidopingovej agentúry Kanaďan Dick Pound o výrokoch amerického zjazdára Bode Millera)

Každý nech berie, čo chce, tvrdí americký zjazdár Bode Miller (na snímke REUTERS). Aj erytropoetin (EPO) by podľa neho mal zmiznúť z listiny zakázaných látok. Keď sa podáva pod lekárskym dohľadom, ide o nepatrné zlo, vyhlásil v rozhovore pre nemecký Die Welt. Predtým, aj potom ešte všeličo v podobnom duchu aj pre iné médiá.

Skôr, ako poslal do Európy svoj karavan, novinármi pomenovaný "bodemobil", dorazil na starý kontinent jeho odkaz cez internetový magazín skiracing.com, ktorým sa pustil do obhajovania dopingu. Napriek tomu, že ako tvrdí, nikdy nevzal dopingovú látku, ba ani kreatín, výživový doplnok, vraj ani vitamín.

"To je typický Bode," cituje francúzsky L'Équipe šéfa svetového lyžovania Gianfranca Kaspera. "Podobne sa Bode rozpráva s kamarátmi v bare."

To, čo ste si práve prečítali, je zasa výpoveď typického funkcionára. Svetové médiá už tretí týždeň kŕmia svojich klientov Millerovými barovými rečami a funkcionári ich nanajvýš zľahčujú.

Namiesto toho, aby odhaľovali ich nezmyselnosť. To zasa musí predstaviteľ Svetovej antidopingovej agentúry, tentoraz vedecký riaditeľ WADA Olivier Rabin.

Zjazdár robí počas pretekov veľa rýchlych rozhodnutí, často v priebehu jednej stotinky sekundy, tvrdí Miller. Keď sa vo finiši svaly ocitajú v koncoch a v hlave slabne koncentrácia, lebo nedostáva krv, dochádza k fatálnym chybám. EPO by im podľa Američana mohlo zabrániť a chrániť životy športovcov.

Rabin v rozhovore pre denník Libération bez rozpakov označil Millerove výroky za "demagogické a chybné" a jeho uvažovanie za "skomolené a falošné". Podľa neho žiadny doping nie je ochranný ani blahodarný. Možno vitamín E alebo C, prípadne pohárik červeného vína, pripustil žartom, "ale EPO alebo rastový hormón, to nie, v žiadnom prípade".

"Miller možno myslel na stimulanty," zauvažoval Rabin. "No aj v tom prípade vzniká problém: fyziologické kapacity sa nezvyšujú prírastkom mozgových aktivít."

Miller má svoje videnie: "Veľa športovcov má v päťdesiatke zničené kolená, ale žiadny nie v dôsledku užívania steroidov." Kde by ostala férovosť, keby to šlo podľa vás? pýtal sa ho Die Welt. "Šport nikdy nebude rovnocenný," odvetil. "To by musel mať každý lyžiar rovnaký materiál a rovnaké tréningové podmienky. "

Tým sa nekončí len rozhovor, ale aj zmysluplná polemika.

Názory lyžiara Bode Millera svedčia o povedomí, aké napriek rôznym škandálom a rôznym náznakom zmien v prístupe k dopingu stále ešte prevláda v americkom športe.

MARIÁN ŠIMO

Súvisiace články