Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Annusove vzorky pochádzali od dvoch rôznych osôb

SITA|29. aug 2004 o 19:09

ATÉNY 29. augusta (SITA) - Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru (MOV) potvrdila odobratie zlatej medaily z aténskych hier maďarskému kladivárovi Adriánovi Annusovi. Hlavným dôvodom odobratia medaily ...

ATÉNY 29. augusta (SITA) - Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru (MOV) potvrdila odobratie zlatej medaily z aténskych hier maďarskému kladivárovi Adriánovi Annusovi. Hlavným dôvodom odobratia medaily bol fakt, že 29-ročný atlét manipuloval s dopingovou vzorkou. V oficiálnom protokole z vyšetrovania kauzy sa uvádza, že vedúci antidopingového laboratória v Aténach Kostas Georgakopoulos v nedeľu ráno 29. augusta faxom informoval šéfa lekárskej komisie MOV Patricka Schamascha o rozdieloch v Annusových vzorkách z 18. augusta a 22. augusta. Obe síce boli negatívne, ale po dôkladnej analýze vysvitlo, že patrili dvom rôznym osobám. "Na základe porovnania steroidového profilu odobratých vzoriek máme dôkazy, že vzorky číslo 662376 z 18. augusta a 678301 z 22. augusta pochádzajú od dvoch rôznych športovcov," uvádza sa vo faxe adresovanom Patrickovi Schamaschovi.

Podľa prezidenta Maďarského olympijského výboru (MOB) Pála Schmitta testovali Annusa počas pobytu v Grécku dovedna štyrikrát v priebehu jedného týždňa a pri jednej zo skúšok mu robili aj krvný test, všetko s negatívnym výsledkom. Práve vzorka z 18. augusta bola jednou z mimosúťažných, druhý test z 22. augusta, ktorého vzorku v aténskom laboratóriu porovnávali, pochádzal z odberu po finále súťaže kladivárov.

Po Annusovej diskvalifikácii získal zlato Japonec Kodži Murofuši, na striebornú priečku sa posunie majster sveta Ivan Tichon z Bieloruska a bronz získa nečakane Turek Esref Apak. V konečnom poradí sa posunul z ôsmej na siedmu priečku aj slovenský rekordér Libor Charfreitag. Annus je tretím olympijským víťazom z Atén, ktorý pre doping prišiel o zlatú medailu. Už skôr MOV diskvalifikoval guliarku Irinu Koržanenkovú z Ruska a diskára Róberta Fazekasa z Maďarska.

Annus, ktorý mal hneď po súťaži negatívny dopingový test, sa v piatok na výzvu MOV nedostavil do 16.00 h na ďalšiu dopingovú skúšku na maďarsko-rakúskom hraničnom priechode Búcsú - Schachendorf, kde na neho čakali rakúski komisári Linda Lehmerová a Thomas Brückner, ktorých Svetová antidopingová agentúr (WADA) poverila ďalším otestovaním Annusa.

Dvadsaťdeväťročný Annus sa podľa prvých správ mal osobne dostaviť na vypočúvanie pred disciplinárnou komisiou MOV, napokon však do Atén neprišiel. Ospravedlnil sa pre obrovské psychické vyčerpanie. Na vypočutí pred disciplinárnou komisiou MOV v aténskom hoteli Divani Caravel ho zastupoval prezident MOB Pál Schmitt.

Denník Scotland on Sunday informoval, že WADA si vzala na mušku Annusa na základe obvinení v liste pochádzajúcom zo Szombathely, v ktorom jeho autor podrobne popisoval spôsob, akým maďarskí vrhači Róbert Fazekas a Adrián Annus manipulovali s dopingovými vzorkami. IAAF má tento list k dispozícii údajne už asi rok. "Chceme celú kauzu dotiahnuť do konca," vyhlásil nemenovaný vysokopostavený činovník WADA. "Ak IAAF vedela o takýchto podozrivých metódach odovzdávania dopingových vzoriek, rád by som vedel, aké kroky urobila k ich odhaleniu."

Indície, že maďarský diskár Róbert Fazekas pri odberoch manipuluje so vzorkami moču, potvrdil aj päťnásobný majster sveta a olympijský víťaz z Atlanty Lars Riedel. "Povedali mi, akým spôsobom sa snaží zmanipulovať dopingový test. Podrobne mi nakreslili, akým spôsobom odovzdáva cez katéter cudzí moč. Dopočul som sa aj to, že Fazekas je nasypaný steroidmi," tvrdil Nemec, ktorý o svojich poznatkoch okamžite informoval Nemecký atletický zväz a ten to posunul na IAAF. Denník Scotland on Sunday tvrdí, že IAAF dostala viacero anonymných listov upozorňujúcich na podvody maďarských vrhačov. Generálny sekretár IAAF István Gyulai už dávnejšie vyhlásil, že vedenie svetovej atletiky sa anonymnými obvineniami nebude zaoberať.


Súvisiace články