Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Annus na skúšku neprišiel, komisárov vraj inzultovali

SITA|27. aug 2004 o 17:51

BUDAPEŠŤ 27. augusta (SITA) - Maďarský kladivár Adrián Annus sa na výzvu Medzinárodného olympijského výboru (MOV) nedostavil do 16.00 h na dodatočnú dopingovú skúšku a hrozí mu odobratie zlatej olympijskej ...

BUDAPEŠŤ 27. augusta (SITA) - Maďarský kladivár Adrián Annus sa na výzvu Medzinárodného olympijského výboru (MOV) nedostavil do 16.00 h na dodatočnú dopingovú skúšku a hrozí mu odobratie zlatej olympijskej medaily. Aténskeho víťaza čakali komisári Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) na maďarsko-rakúskom hraničnom priechode Búcsú a zašli za ním aj do dedinky Ják nachádzajúcej sa 13 kilometrov južne od Szombathelyu. Práve tam sa mal Annus uchýliť po návrate z olympijských hier. Komisári sa podľa maďarských médií k atlétovi nedostali a údajne došlo aj k ich napadnutiu zo strany obyvateľov obce. Na pomoc im prišla polícia a v jej sprievode opustili dedinu.

Vyhlásenie MOV, že buď maďarský kladivár Adrián Annus absolvuje ešte jeden dopingový test, alebo príde o zlatú olympijskú medailu, je v rozpore s platnými pravidlami. V rozhovore pre maďarskú tlačovú agentúru MTI to uviedol antidopingový expert György Bakanek. "Podľa toho, čo o tejto kauze vieme, žiadosť MOV sa nezhoduje s antidopingovými pravidlami. Športovcov môžu testovať kedykoľvek počas trvania hier, ale zvyčajne sa to vzťahuje na tých, ktorí sú v dejisku a ešte nesúťažili. Neviem si spomenúť na prípad, že za normálnych okolností mal niekto negatívny test a následne ho o niekoľko hodín opäť testovali a v prípade pozitívneho výsledku mu chceli vziať medailu," uviedol Bakanek a dodal, že aj keby mal Annus ďalší test pozitívny, nemal by prísť o aténske zlato. "Z akého dôvodu?" - položil si rečnícku otázku Bakanek. Potom dodal, že pokojne by sa mohlo stať, že ďalší test maďarského kladivára by mohol byť pozitívny, hoci niekoľko desiatok hodín predtým bol výsledok analýzy opačný. "Čo keď po návrate z olympiády vzal nejaký liek proti únave či bolesti hlavy a ten obsahoval zakázanú látku? Myslím si, že MOV bude len ťažko vysvetľovať, prečo Annusa diskvalifikoval, aj keď som si istý, že nejaké zdôvodnenie si určite nájde."

Bakanek upozornil, že Annusova kauza jasne ilustruje nekompetentnosť MOV a nedostatky v práci WADA pri testovacom procese: "Na základe tohto prípadu by mali testovať ešte raz všetkých... Už by mali konečne vyvinúť krvný test, ktorý by odhalil úplne všetko. Stačilo by pichnúť do ucha a bolo by to. Vyhli by sme sa ponižujúcim procedúram pri klasickom odbere vzoriek moču."

K dopingovým prípadom v maďarskej výprave na OH v Aténach sa vyjadril už aj minister športu a budúci maďarský premiér Ferenc Gyurcsány z Maďarskej socialistickej strany (MSZP). Vyhlásil, že je škandalózne, ak takéto kauzy zatieňujú úspechy maďarských športovcov na aténskych hrách. "Za toto musí niesť niekto zodpovednosť. A je ním nik iný ako ten, kto je zodpovedný za olympijský prípravu," uviedol Gyurcsány mysliac pritom na predsedu Maďarského olympijského výboru Pála Schmitta. Ten je totiž významným a vplyvným funkcionárom maďarskej opozičnej strany Fidesz a poslancom Európskeho parlamentu.


Súvisiace články