Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Ani veľkí sa nevyhnú veľkým pádom

Sportnet|Publikované 7. nov 2002 o 23:00

Košice Celá Európa pomaly zabudla na tohtoročné futbalové majstrovstvá sveta na ázijskom kontinente. Vrátila sa do svojho starého šatu a oslavuje

hru hier ako v kvalifikácii o postup na šampionát starého kontinentu v roku 2004 v Portugalsku, tak aj v Lige majstrov, či v Pohári UEFA. Hoci sa zdá, že všetko ide podľa predpokladov, nie je to zďaleka pravda. Jeden z favoritov klubovej súťaže č. 1 Bayern Mníchov dopadol aj so svojimi hviezdami veľmi neslávne, keď vo svojej skupine prehral pomaly i to, čo sa vari nedalo, a na takýto výbuch sa bavorský veľkoklub nepamätá. Dostal o to štipľavejšiu facku, že sa nedostal z Ligy majstrov ani do Pohára UEFA, a to veru nečakali nielen Nemci, ale ani celá Európa. Bude zaujímavé sledovať ako vedenie tohto populárneho kolosu zareaguje na daný stav. Prezident Bayernu Franz Beckenbauer si určite rýchlo zrátal, čo klub vyradením zo súťaže stratil a že to pocíti aj pokladnica, ktorú netlačí chudoba. Keďže šéf je rozhľadený a nerobí neuvážené kotrmelce ako väčšina našich klubových funkcionárov, uznávaný tréner Ottmar Hitzfeld môže pokojne pracovať ďalej a zamýšľať sa nad príčinami tohto neúspechu.

Čo urobí Bayern? Určite analýzu tohtoročného výbuchu, ktorého pozadie nevyviera iba z jedného prameňa. Jedným z dôvodov môže však byť i to, že hráči sú z nabitého roka vyčerpaní. Veď hrať fyzicky náročnú bundesligu, každý týždeň Ligu majstrov, či Nemecký pohár, alebo obliecť si reprezentačný dres, to je aj na kondične výborného futbalistu veľa. A tak zranenia sú často na svete. Vedeli by o tom veľa vyprávať Del Piero, Zidane, Inzaghi, Beckham, Owen, Figo, ale i hráči Bayernu Kahn, Ballack, Jeremies, Kuffour a ďalší. Na rozdiel od funkcionárov, ktorí majú peniaze a myslia iba na obchod, zisky a chcú z hráčov vyžmýkať možno niekedy viac, ako v nich určitý deň je, Cisár Franz ako bývalý futbalista svetovej supertriedy vie, čo takáto námaha znamená. Možno sa ešte mnohí pamätajú na to, že pred necelým rokom začal volať po zúžení počtu účastníkov Ligy majstrov, pretože menej býva neraz viac, lebo preťažený organizmus si pýta svoju daň. Nevraviac, že zranení hráči zväčša limitujú hru mužstva, v ktorom nefungujú všetky kolieska tak, akoby mali. Hovorí sa síce, že každý veľký klub má na všetky posty rovnocenných náhradníkov, a že z tohto pohľadu by nemal byť problém. Lenže nie je to celkom tak. Veď francúzska reprezentácia pohorela na tohtoročných MS trebárs aj preto, že tvorca úspechov Zidane, ktorý dvíha sebavedomie celého kolektívu, bol viac-menej mimo hry, čím zasa rástla sila súperov, takže nie je ozaj jedno, kto vybehne na ihrisko. Aj Brazília bez Ronalda by asi nezasadla na svetový trón, Nemci bez brankára Kahna by možno neboli vo finále, a tak by sme mohli pokračovať ďalej.

Ak sme už spomenuli tohtoročný svetový šampionát v Japonsku a v Kórejskej republike, zastavme sa trochu pri rozhodcoch. Na hlavy viacerých sa zniesla spŕška kritiky. Oprávnene, pretože pod strechou FIFA sú oveľa lepší arbitri, ktorí kvôli konzervatívnym postojom niektorých funkcionárov nedostali príležitosť. Medzinárodná futbalová federácia však chcela byť demokratická a dať šancu rozhodcom zo všetkých kútov sveta. Lenže postupový kľúč musí byť pre strážcov fair play iný, ako pre mužstvá. Ak totiž niektoré z nich skončí predčasne, zväčša preto, že je slabšie. Horšie je, ak strážca pravidiel nestačí s dychom a nepriaznivo ovplyvňuje vývoj hry na ihrisku. Z tohto pohľadu nebolo všetko v poriadku. To sme komisii rozhodcov FIFA vyčítali aj v jednom z našich dozvukov, ale najvyšší svetový futbalový orgán mlčal. Akoby nechcel prilievať olej do ohňa a chcel prečkať búrku. Preto sa k tejto problematike dlho nevyjadroval. V minulých dňoch sa však predsa len nechal počuť, že odteraz bude pri výbere rozhodcov na MS dbať na kvalitu a väčšiu zohranosť rozhodcov z jednotlivých krajín. Podľa vzoru UEFA chce prikročiť aj k tomu že bude vyberať zohrané trojice, kde je predpoklad k precíznejšiemu posudzovaniu zložitých situácií na trávniku. Je to určite dôležité a rozumné rozhodnutie v prospech futbalu, hoci na druhej strane nikdy nemožno vylúčiť omyl. Napokon aj minulý týždeň v zápase Ligy majstrov zdolala Borussia Dortmund na svojom štadióne Arsenal Londýn 2:1, keď za stavu 1:1 Koller viditeľne prepadol cez brankára Seamana, ale španielsky rozhodca Gonzales suverénne odpískal jedenástku, ktorú premenil Rosický. Bol to veľký omyl, ktorým sa Arsenal pripravil o peniažky, posťažoval sa aj tréner Wenger, ale čo nám udrelo do oči ešte viac, keby na našej vrcholnej scéne, alebo aj v nižších ligách niekto urobil takúto chybu, náš neveriaci národ, ktorý všetko vie, ale nič nepovie, by vari zdemoloval celú súťaž. Darmo, iný kraj, iný mrav.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.