Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Ani šesťcentimetrové šrauby v nohe nezabránia v tom, aby sa znovu vrátil na ľad, mieri do mesta diamantov

Sportnet|Publikované 30. okt 2002 o 23:00

Poprad Takú sezónu, aká bola minulá, by už Peter Gapa (na snímke) nechcel zažiť. Začiatkom novembra, teda pred rokom, počas druhého zápasu v drese

FC Barcelona, utrpel vážny úraz - špirálovitú zlomeninu pravej nohy. Tá ho odstavila až do konca ročníka. Po liečbe najprv v Katalánsku sa uzdravoval doma, bol však v spojení so zástupcami majstra tejto krajiny. "Zachovali sa ku mne pekne, dokonca som dostal aj prémie za majstrovský titul," uviedol skúsený hokejový obranca a na margo výšky odmien dodal, že sa to rovnalo hodnote jedného mesačného základného platu cudzinca. Na ďalšiu dávku zvedavosti reagoval. "Bolo to ale určite menej, než zarábajú špičkoví hráči v našich najlepšie situovaných extraligových tímoch."

Už počas rehabilitácie na konci marca začal Gapa cvičiť, plával, chodil do posilňovne. Postupne zoceľovať ochabnuté svalstvo, nechcel zaháľať. Vedel, že športe bude pokračovať. "Lekári mi nezakázali hrať hokej, je to predsa bežné lyžiarske zranenie. Nemal som úlomky, nebolo to komplikované, len píšťala bola dochrámaná. Učil som sa aj španielčinu, lebo som predpokladal, že sa do Barcelony vrátim. Tréner Peter Opitz mi hovoril, že so mnou ráta, ale potom došlo k zmene úzusu, pokiaľ ide o zahraničných hráčov v tunajších kluboch. Kým vlani mohol mať každý celok na súpiske osem legionárov, z toho piati mohli nastúpiť v zápase, v tomto ročníku bude počet obmedzený iba na päť zahraničných borcov a len traja budú môžu naraz hrať. Takže mi s ospravedlnením zavolal, že pre mňa flek nebude. Nechal si v tíme totiž Milana Žitného, ďalšieho Slováka, ako aj ruských hráčov a jedného Švéda, ktorý tam študuje."

Náš aktér už letnú prípravu zvládal individuálne, chodil si zahrať aj na ľad s partiou rekreačných hokejistov. Od septembra zaťažoval organizmus naplno. "Mal som trošku zábrany, či to noha vydrží, predsa len po takej pauze to nebolo jednoduché. Obával som sa, ako to zvládnem. Teraz necítim žiadne bolesti, len ten pocit, že mám v končatine štyri šrauby v dĺžke šesť centimetrov, nie je jednoduché preklenúť." Popradský odchovanec, ktorý hral predtým v Nemecku aj Poľsku, ako aj za Košice, si začal hľadať nové angažmán. Niečo mal rozrobené vo Francúzsku, ale odtiaľ sa mu neozvali. Popri tom od leta si zabezpečil pôsobisko v nižšej nemeckej súťaži, kde by aj pracoval. "Prostredníctvom Milana Žitného som sa však dostal k možnosti hrať v belgickom hokeji. Mám tam čo nevidieť odcestovať. Veľa o tunajšej najvyššej súťaži neviem, ani o tom, čo ma tam čaká. Akurát som sa dozvedel, že Antverpy, kde mám zakotviť, sú majstrom krajiny a v jeho radoch účinkujú aj ďalší naši hokejisti Bartek, Kurilovský, Jelínek a Červeňan." V belgickej lige je kvóta cudzincov neobmedzená, v meste diamantov sú na súpiske aj hráči zo Švédska a Fínska. "Neviem si predstaviť kvalitu zápolení, zase idem do neznáma, ako vlani, keď som odcestoval do Španielska. Už sa však teším na to, že konečne budem v kontakte so súťažným pukom," pripomenul zjavne optimisticky naladený P. Gapa.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.