Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Anglicko s Rooneym najlepšie skórujúcim tímom

SITA|22. jún 2004 o 12:17

BRATISLAVA 22. júna (SITA) - Mužstvo Anglicka potvrdilo v pondelkovom zápase s Chorvátskom úlohu favorita a po víťazstve 4:2 si vybojovalo postup do štvrťfinále. Zverenci Svena Görana Erikssona na Štadióne ...

BRATISLAVA 22. júna (SITA) - Mužstvo Anglicka potvrdilo v pondelkovom zápase s Chorvátskom úlohu favorita a po víťazstve 4:2 si vybojovalo postup do štvrťfinále. Zverenci Svena Görana Erikssona na Štadióne svetla v Lisabone inkasovali ako prví z kopačky Nika Kovača, no ešte do prestávky dokázali otočiť vývoj duelu. Hrdinom stretnutia bol opäť ako v predchádzajúcom súboji so Švajčiarskom mladý útočník Evertonu Wayne Rooney, ktorý strelil dva góly a na jeden prihral. Zatiaľ najjagavejšia hviezda šampionátu vedie tabuľku strelcov so štyrmi presnými zásahmi. Angličania, ktorí postúpili do vyraďovacej fázy ME prvýkrát mimo svojej domoviny, nastúpia v boji o účasť v semifinále vo štvrtok 24. júna na Štadióne svetla v Lisabone proti domácemu Portugalsku. "Ak budeme naďalej hrať tak ako v prvom polčase proti Chorvátom, nebude jednoduché zdolať nás. Portugalsko je vynikajúce predovšetkým po technickej stránke. Máme dva dni na regeneráciu, potom sa znovu pobijeme o víťazstvo. Rooney iba potvrdil, čo sa o ňom hovorí. Dal dva góly, odviedol veľa tvrdej práce pre tím, je to skvelý hráč," vyjadril sa po postupe tréner Albiónu Sven Göran Eriksson. Angličania sú aj zásluhou Rooneyho najlepšie skórujúcim tímom na turnaji a práve na osemnásťročného futbalistu Evertonu sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude spoliehať celé Anglicko aj v boji o postup do semifinále. Jeho kolega v útoku Michael Owen sa na ihrisku zatiaľ trápi, David Beckham je takisto nevýrazný, no celé mužstvo Anglicka podáva zatiaľ koncentrované výkony. "Proti Chorvátom to bol veľký zápas pre celé mužstvo aj pre Wayna Rooneyho. Zaslúži si obdiv, opäť sa predviedol v skvelom svetle. Predviedli sme dosiaľ náš najlepší výkon na turnaji. Hrali sme s veľkým sebavedomím a za stavu 0:1 sme vedeli, že súpera zlomíme," vyjadril sa o spoluhráčovi kapitán Beckham. V anglickom tíme možno vyzdvihnúť ešte Paula Scholesa, ktorý prebral dirigentskú taktovku a na ihrisku nabehal veľa kilometrov. Útočnú snahu dobre podporujú aj Frank Lampard a obranca Ashley Cole. Otázne je, či anglická bojovnosť a disciplína budú stačiť vo štvrťfinále na portugalskú techniku.

Chorváti, ktorí cestovali do Portugalska so zdravým sebavedomím, predviedli najlepší výkon v dueli s Francúzskom. Futbalisti balkánskej krajiny sa nedokázali vyrovnať s úlohou favorita v úvodnom zápase so Švajčiarskom a aj preto do súboja s Anglickom vstupovali s povinnosťou zvíťaziť. Otvorený boj s Ostrovanmi prehrali a nakoniec musia predčasne baliť kufre. "Zápas sme dobre začali, ale Angličania sa postupne začali presadzovať a boli lepším tímom. Najmä Rooney robil veľké starosti našej obrane. Súper zvíťazil zaslúžene, na tomtu turnaji sa môže dostať veľmi ďaleko. Želám mu veľa šťastia," uznal chorvátsky tréner Otto Barič férovo kvality súpera po poslednom stretnutí.

Súvisiace články