Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Angličanom stačila remíza

Sportnet|13. okt 2003 o 00:00

[b]ISTANBUL [/b]– Anglickí futbaloví reprezentanti si vybojovali priamy postup na EURO 2004 v Portugalsku, keď vo svojom záverečnom vystúpení remizovali v Istanbule s Tureckom 0:0 a stali sa víťazmi siedmej kvalifikačnej skupiny.

ISTANBUL – Anglickí futbaloví reprezentanti si vybojovali priamy postup na EURO 2004 v Portugalsku, keď vo svojom záverečnom vystúpení remizovali v Istanbule s Tureckom 0:0 a stali sa víťazmi siedmej kvalifikačnej skupiny.

Angličania boli v prvom polčase inicatívnejším tímom a do kabín mohli odchádzať s jednogólovým náskokom. Kapitán Albionu David Beckham však v 37. minúte nepremenil pokutový kop, keď sa pri jeho realizácii pošmykol a lopta skončila šesť metrov nad brvnom bránky Rüstüho Recbera. Najväčšie nebezpečenstvo pre Turkov predstavovali hlavne Scholes a Rooney, ktorí sa dostali do niekoľkých šancí, chýbalo im však presné zakončenie. Domáci sa v prvom polčase iba ťažko presadzovali proti sústredenej anglickej obrane, hlavičku Sergena Yalcina kryl pozorný James. Po skončení úvodného dejstva takmer prišlo v hráčskom tuneli k bitke medzi futbalistami oboch rivalských tímov. V prvej polovici druhého polčasu si síce Turci utvorili územnú prevahu, Angličania však prečkali nápor a v 79. minúte Beckham dopravil loptu do siete Rüstüho. Rozhodcovia ho však neuznali, pretože Ashley Cole bol v postavení mimo hry. V 81. minúte zdvihol divákov zo sedadiel „karatistický kúsok“ Rüstüho, ktorý vybehol ďaleko z vlastnej šestnástky proti Dyerovi a zasiahol ho kopačkou do hlavy. Hlavný rozhodca Collina mu však udelil iba žltú kartu. V záverečných minútach domáci vyvinuli tlak a mohli napokon strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Pokus Nihata v 89. minúte však mieril tesne vedľa a v nadstavenom čase Tugayova strela skončila nad ľavým horným rohom bránky Jamesa.

„Máme za sebou ťažký týždeň, ale so skvelou bodkou. Hráči dali svojim neprajníkom najlepšiu odpoveď na kritiku na ich adresu. Som hrdý na to, čo dokázali,“ uviedol švédsky tréner Anglicka Sven-Göran Eriksson.

Turecko – Anglicko 0:0, 42 000. TURECKO: Rüstü – Fatih Akyel, Bülent Korkmaz, Alpay Özalan, Ibrahim – Okan Buruk (68. Ilhan Mansiz), Emre Belözoglu (80. Ergün Penbe), Tugay Kerimoglu, Sergen Yalcin (61. Tuncay Sanli) – Hakan Sükür, Nihat Kahveci. ANGLICKO: James – G. Neville, Terry, S. Campbell, A. Cole – Beckham, Butt, Scholes (90. Lampard), Gerrard – Rooney (72. Dyer), Heskey (68. Vassell).