Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Angličania: Zidane je za nami

Sportnet|17. jún 2004 o 00:00

Celé Portugalsko opantala futbalová fiesta. V Lisabone pred včerajším existenčným zápasom domácich s Ruskom hustla atmosféra. Všade vyhrávali najrôznejšie hudobné formácie aj dôstojné dámy chodili po uliciach v národných dresoch.


Španielsky útočník Fernando Morientes (vpravo) strieľa gól gréckemu brankárovi Antoniosovi Nikopolidisovi v zápase A-skupiny majstrovstiev Európy vo futbale EURO 2004. FOTO - TASR/AFPNa námestí Comercio sa v otvorenom televíznom štúdiu bavili o futbale prakticky nonstop od rána až do výkopu umelci, politici i náhodní okoloidúci. Priestor dostala aj skupina s nápismi Russia na tričkách. Zakričali si: "My pobedim." Ukázať sa prišli aj policajti domáhajúci sa zvýšenia platov.

Anglickí fanúšikovia v reštaurácii neďaleko námestia Figueria v Lisabone zasa mali starosti o svoju povesť. V televízii totiž práve bežali zábery z nočného policajného zásahu v prímorskom stredisku Albufeira na juhu Portugalska. Po výtržníkoch ostali porozhadzované stoličky, televízia ukazovala policajtov na koňoch a so psami. Vzápätí strihla na britského premiéra Tonyho Blaira a jeho výrok, že títo chuligáni sú hanbou Anglicka, ktorí kazia povesť väčšiny ozajstných futbalových priaznivcov.

"Čo sa tam hovorí, boli to naozaj naši?" žiadali Angličania čašníka o preklad a vzápätí upokojovali všetkých naokolo, že oni sú práve tá väčšina.

Dnes čaká Angličanov po nešťastnej prehre s Francúzmi zápas so Švajčiarmi. "Vyhráme, smolu sme si už vyčerpali. A hlavne, Zidana už máme za sebou. Na svete nie je nik podobný. Teraz vynikne David Beckham," ubezpečovala sa navzájom skupinka zo Southamptonu. (ju)

Súvisiace články