Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Angličania s čiernymi páskami

Sportnet|24. jún 2004 o 00:00

Na lisabonskom námestí de Betesga pri stanici metra Rossio neustále pribúdajú okolo fotky anglického fanúšika Stevena Smitha čerstvé kvety. Na mieste, kde ho ukrajinský zlodej dobodal nožom, horia sviečky, ľudia sa potichu zastavujú. Preberá sa, či ...


Tréning Angličanov na lisabonskom štadióne Da Luz, druhý vľavo je najlepší strelec šampionátu Wayne Rooney. FOTO - REUTERSNa lisabonskom námestí de Betesga pri stanici metra Rossio neustále pribúdajú okolo fotky anglického fanúšika Stevena Smitha čerstvé kvety. Na mieste, kde ho ukrajinský zlodej dobodal nožom, horia sviečky, ľudia sa potichu zastavujú. Preberá sa, či lúpežný motív predsa len nejako nesúvisel s futbalom. Anglickí futbalisti nastúpia na jeho pamiatku na dnešné veľké štvrťfinále s domácim Portugalskom s čiernymi páskami na dresoch.

Pred zápasom bol boj o lístky. Na čiernom trhu sa ich cena dostala nad päťsto eur, priekupníci ťažia z toho, že Angličania majú v dejisku EURO po odchode Španielov najviac fanúšikov. Mnohí z nich strávili dve noci pred pokladňami na štadióne Da Luz v nádeji, že sa dostanú k posledným uvoľneným lístkom. Organizátori sa na poslednú chvíľu rozhodli, že ich nákup bude podmienený preukázaním portugalského občianstva, čo Angličania vnímali ako neférový krok. Polícia je v stave najvyššej pohotovosti.

Tréneri oboch tímov sa v médiách pozdravujú komplimentami, uznávajú navzájom kredit kolegu i zverencov. Kým sa však anglický kouč Sven-Goran Eriksson spolieha, že osemnásťročný najlepší strelec turnja Wayne Rooney bude opäť jazýčkom na váhach, Brazílčan v portugalských službách Scolari odmieta jeho prirovnanie k Pelému ako prehnané. Tromfom domácich sa má stať útočník Cristiano Ronaldo, ktorého však Angličania z Manchestru United dobre poznajú. Kapitán Anglicka David Beckham vidí tiež najväčšie nebezpečenstvo v Ronaldovi. "Je technicky skvele vybavený, silný a rýchly. Nesmieme ho spustiť z očí. Portugalci v zápase so Španielskom dobre bránili, no dravý Rooney by sa mohol presadiť. Naše mužstvo je silné psychicky, máme najvyššie ambície."

Tréner Scolari ušil na beckhamovcov výbornú taktiku pred dvoma rokmi vo štvrťfinále majstrovstiev sveta v japonskej Šizuoke na poste trénera neskoršieho majstra sveta Brazílie.

Pikantériou bude aj konfrontácia spoluhráčov z Realu Madrid Figo - Beckham. Moderátorka televíznej stanice RTP vyhlásila po ankete v lisabonských uliciach prekvapujúco remízu medzi fanúšikmi hlasujúcimi za Figa resp. Beckhama. (ju)

Čo rozhoduje vo štvrťfinále

Podľa pravidiel Európskej futbalovej únie (UEFA) príde vo štvrťfinále EURO v prípade nerozhodného výsledku po 90 minútach na rad predĺženie 2 x 15 minút. Ak jedno z mužstiev bude vyhrávať po prvej časti predĺženia, postupuje do ďalších bojov zásluhou "strieborného gólu" a druhá pätnásťminútovka predĺženia sa nebude hrať. Ak je po prvej štvrťhodine výsledok nerozhodný, na rad príde druhá časť, ktorá sa dohrá, aj keď v nej padne gól.

V prípade remízy po 120 minútach sa rozhodne v penaltových rozstreloch. Kopať ich môžu len futbalisti, ktorí dohrali predĺženie.

(tasr, oš)

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Ukrajina vs. Rakúsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Severné Macedónsko vs. Holandsko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Fínsko vs. Belgicko
Kurzy prináša