Nedeľa, 24. októbra, 2021Meniny má Kvetoslava

Angličania hrozili bojkotom stretnutia v Turecku

Sportnet|9. okt 2003 o 00:00

Bojkotom sobotňajšieho stretnutia v Turecku sa vyhrážali anglickí futbalisti. Na šláger 7. kvalifikačnej skupiny o postup na ME 2004 v Portugalsku (hrá v nej aj naša reprezentácia) nechceli cestovať zo solidarity s Riom Ferdinandom.

Obrancu Manchester United totiž švédsky tréner anglickej reprezentácie Sven Göran Eriksson na odporúčanie Futbalovej asociácie (FA) vyradil z kádra pretože neprišiel na bežnú dopingovú kontrolu.

Ferdinand protestuje

„Nikdy v živote som sa drog či zakázaných látok ani nedotkol. Nie som blázon, aby som celoživotnú snahu presadiť sa hodil za hlavu pre takú hlúposť. Na tú kontrolu som jednoducho zabudol, lebo v ten deň som sa sťahoval,“ bránil sa najdrahší obranca sveta (Manchester za neho zaplatil Leedsu 30 miliónov libier).

Dopingový test absolvoval o 36 hodín neskôr a bol negatívny, no podľa prísnych pravidiel aj tak hrozí 24-ročnému Ferdinandovi dvojročný trest. Šéfovi Svetovej antidopingovej agentúry Dickovi Poundovi sa Riova výhovorka nepáči. „Dostal v ten deň tridsať výziev, aby prišiel na test. Ako mohol zabudnúť?“ povedal pre BBC Sport.

Nešťastný Eriksson

Anglických reprezentantov správa o Ferdinandovom vyradení z kádra na zápas do Istanbulu rozzúrila. Všetkých 24 nominovaných hráčov bolo pripravených dohnať celú záležitosť až k bojkotu rozhodujúceho stretnutia o postup. Osem z nich na čele s Ferdinandovým spoluhráčmi z Manchestru Paulom Scholesom, Nickym Buttom a bratmi Nevillovcami si vzápätí vymodlilo schôdzku so šéfstvom FA, na ktorej celú záležitosť ostro kritizovali.

„Nevideli žiadny rozumný dôvod, prečo nemôže Ferdinand hrať, a tak sme im to museli vysvetliť. Všetko sme si vydiskutovali a všetci nominovaní do Turecka odletia,“ povedal pre agentúru Reuters Gordon Taylor, šéf Asociácie profesionálnych futbalistov.

Angličanom stačí v Istanbule na obhájenie prvého miesta a tým aj priamy postup na ME aj remíza. V tabuľke majú o bod viac než druhí Turci. Tréner Eriksson je však z udalostí posledných hodín nešťastný. „Horšiu prípravu na zápas ako teraz si ani neviem predstaviť. A mrzí ma aj odstavenie Ferdinanda, ale nemal som na výber.“

Naopak, Turci sa tešia. „Pre nás je to super správa. Ferdy je skvelý vo vzduchu a keď má deň, tak sa cez neho nedá prejsť. Ak nenastúpi, bude pre nás ľahšie Angličanov zdolať. Mám problémy s kolenom, ale nastúpim, aj keby som mal zlomenú ruku,“ vyhlásil pre denník The Sun útočník Blackburn Rovers i tureckej reprezentácie Hakan Sükür.

Škandály sa množia

Hráčske škandály však v posledných mesiacoch naberajú na obrátkach. Po afére so znásilnením 17-ročného dievčaťa v londýnskom hoteli Grosvenor, do ktorého má byť zapojených až osem hráčov Premier League vrátane jedného reprezentanta, vyšetruje polícia čerstvo dvoch hráčov Leeds United, ktorí mali v pondelok údajne nasilím donútiť k pohlavnému styku 20-ročnú ženu.

Pred dvoma rokmi ďalšieho hráča Leedsu Jonathana Woodgata odsúdili za útok v bare na ázijského študenta Sarfraza Najeiba. Waleský útočník Newcastle United Craig Bellamy musel zasa zaplatiť 750 libier za útok na strážcov nočného klubu, keď ho opitého odmietli pustiť dnu.

Príliš vysoké zárobky podľa agentúry Reuters kazia mladých hráčov. Mnohí z nich sú milionármi skôr ako dovŕšia 25 rokov a potom sa s tým nevedia vyrovnať. Jody Morris, bývalý hráč Chelsey a dnes Leedsu, sa pred pár rokmi v londýnskom bare otvorene chvastal. „Viete, koľko zarábam? Za deň mám viac než vy za týždeň.“ V minulosti futbal na ostrovoch očierňovali výtržnosťami najmä fanúšikovia, teraz ich už výčiny hráčov dobiehajú.

RASTISLAV HRÍBIK

Anglickí futbalisti síce hrozili bojkotom súboja v Turecku, no včera v St. Albans napokon trénovali. Na snímke David Beckham (vpredu), Sol Campbell (vľavo), John Terry (vpravo) a Ashley Cole (vzadu).

FOTO – TASR/AP

Súvisiace články