Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Andalúzske "volteo" našim najprv zhorklo, osladilo ho uznanie doma

Sportnet|Publikované 24. sep 2002 o 22:00

Košice - Dvojica pretekárov Jazdeckého oddielu (JO) Slávia UVL Košice, Eva Dravecká a Martin Necela, reprezentovali v predchádzajúcich dňoch

Slovensko na 4. Svetových jazdeckých hrách, ktoré sa uskutočnili v andalúzskom Jerez de la Frontera. Na podujatí, ktoré sa uskutočňuje raz za štyri roky, si počínali výborne. Eva Dravecká skončila vo "volteo", teda vo voltiži žien na 7. mieste, Martin Necela medzi mužmi na 8. mieste. Slovensko reprezentovalo v súťaži družstiev družstvo SOUP Šaľa, skončili na 4. mieste, keď...

Začnime však pri Košičanoch. "Tesne po tom, čo preteky skončili, sme boli z umiestnení sklamaní. Ale keď sme došli na Slovensko, ostali sme aj trochu prekvapení, že sme dosiahli super výsledok. Tak teraz i my máme dojem, že to bolo dobré," smeje sa tréner Marián Pavľak. "Ale v každom prípade, chceli sme ísť vyššie. Zvlášť keď po prvom kole povinnej zostavy bola Eva na piatom mieste, Martin Necela dokonca papierovo na štvrtom, ale bola tam nejaká chyba vo výsledkoch, takže nakoniíec bol aj on na piatom mieste. A vtedy sme mali väčšie oči, videli sme to až niekde na medailách."

Svetové jazdecké hry nakoniec našim vzácne kovy nepriniesli. Medailovo na nich skončili najlepšie favorizovaní Nemci, ku štyrom zlatým pridali dve striebrá a tri bronzové medaily, druhí Francúzi získali štyri zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu, výprave USA patrili tri zlaté, tri strieborné a dve bronzové medaily. "My sme výkony podávali stále rovnaké, ak nie lepšie a umiestneniami sme pritom išli stále dolu. Ale teraz je to už zbytočné rozpitvávať. Je však pravdou, že medaily mali len pretekári krajín, ktoré tam mali rozhodcov. Nemecko, Francúzsko, USA, Švédsko... Jediná ´iná´rozhodkyňa bola z Poľska, tá sa však bála vôbec potiahnuť svojich..."

Najväčší bôľ zažilo družstvo Slovenska. "To bolo štvrté, podalo zo slovenskej výpravy absolútne najlepší výkon. Vo finálovej jazdy išli naši bez jedinej chyby. Išli Švédi, dvakrát spadli a boli to ťažké pády na zem, aj tak boli tretí. Bola tam švédska rozhodkyňa..."

Naši jednotlivci pritom ukázali, že do špičky patria. Na MS v nemeckom Mannheime skončila Dravecká i Necela zhodne na 6. mieste. Siedme a ôsme je prakticky totožné... "No... Chceli sme byť o jedno lepšie, nie horšie. Ale, aj tak je to pekné. Keď sme prišli po piatich dňoch cestovania a mali sme prvý oficiálny tréning, ostatní došli z lietadla ´vyžehlení´, tak Maťo a Eva nevedeli na koňa naskočiť, takí boli dobití." Kone vraj cestu zvládali celkom dobre, bez problémov. Menší problém však nastal v Jerez de la Frontera pri slávistickom veteránovi Catalinovi, na ktorom cvičil Necela i Dravecká. "Zachránili nám ho veterinári, rozhodcovia ho chceli vylúčiť, že kríva. Ale bol to nečistý chod. Keby to bolo na rozhodcoch na iných pretekoch, vylúčia ho bez problémov. Tam však spravili druhú veterinárnu prehliadku a veterinári to rozhodli, kôň je v poriadku, je zdravý, povedali."

Ešte ku koníkom Slovákov. "Parkovali vedľa koní, tých skokových, drezúrnych, ktoré stoja dva - tri milióny eúr."

Španielsko však v našich zanechalo nezabudnuteľné zážitky. Od 50 tisícového štadióna, zaplneného, cez otvárací ceremoniál. "Lístky boli týždeň dopredu vypredané. Bolo to tam super, Španieli to strašne prežívali. Každý bol usmiaty, nikto sa nerozčuľoval. Ceremoniál bol skvelý, plný ukážok španielskej jazdeckej školy. Kone s delostrelectvom, kavaléria, štadión burácal, postojačky, skvelá hudba, bol tam španielsky kráľ Juan Carlos, jeho sestra, ktorá je predsedníčkou Svetovej jazdeckej federácie..."

Slováci bývali v San Fernande, hodinu cesty od dejiska podujatia, v štvorhviezdičkovom hoteli. S troma bazénmi, supermarketom... Hotel však našim slúžil doslova na nocľah, neužili si ani mora, ani bazénov. "Okúpali sme sa v nich raz, takých 20 minút. Aj v mori sme boli asi polhodinu, v štýle, keď sme už tu..."

So sebou si okrem spomienok priniesli Slováci po ďalšej štvordňovej ceste (Ostatní už boli dávno doma, asi aj zabudli, že niekde boli - dodáva Marián Pavľak) ešte šerry. Keď už boli v jeho vlasti, veď slovo šerry je odvodené od Jerezu... "Ešte sme ho však neochutnali, teda aspoň ja nie," uzatvára Marián Pavľak.

Celkom na záver: v sobotu o 16.hodine sa v areáli JO Slávia UVL Košice nad Popradskou cestou uskutoční nábor nových cvičencov, detí od 7 do 11 rokov, ktoré si majú so sebou priniesť športový odev, obuv a patričný elán...

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.