Nedeľa, 24. októbra, 2021Meniny má Kvetoslava

Analýza dvojíc 1. kola play off NHL s termínmi a účasťou Slovákov

TASR|8. apr 2003 o 12:24

New York 8. apríla (TASR) - Analýza dvojíc v 1. kole play off NHL (systém best-of-seven - na 4 víťazstvá, zápasy 2-2-1-1-1, doma začína lepšie umiestnený tím po základnej časti):

Východná konferencia:

1-Ottawa (HOSSA, CHÁRA) - 8-NY Islanders

(9. apríla, 12., 14., 16. - prípadne 17., 20., 22.)

Podľa výkonov v základnej časti je víťaz Prezidentskej trofeje favoritom. Ottawa však s podobnými ambíciami silného mužstva dlhodobej časti vlani vypadla v 2. kole a predtým dvakrát dokonca v prvom. Senators majú tím s tromi vyrovnanými formáciami. Islanders do posledného víkendu bojovali o play off a budú sa spoliehať najmä na vodcovské schopnosti prebúdzajúceho sa ruského centra Jašina.

2-New Jersey (BICEK) - 7-Boston (STÜMPEL)

(9. apríla, 11., 13., 15. - 17., 19., 21.)

New Jersey sú kolektív pevnej obrany na čele s dlhoročnou brankárskou hviezdou Martinom Brodeurom, ktorý nemáva výkonnostné výkyvy. Údernosť útoku príliš neovplyvnilo ani minuloročné rozbitie superformácie Sýkora-Arnott-Eliáš, z ktorej prví dvaja klub opustili. Boston má mimoriadne silný útok (prvá lajna Murray-Thornton-Knuble, plus Stümpel, Rolston a ďalší), avšak defenzíva je na vratkých nohách a chýba aj brankárska spoľahlivosť.

3-Tampa Bay - 6-Washington (BONDRA, ČIERNIK)

(10. apríla, 12., 15., 16. - 18., 20., 22.)

Tampa patrí medzi najpríjemnejšie prekvapenia sezóny, hoci pri systematickom budovaní tímu sa jej prienik očakával. Všetko je postavené na výkonoch gólmana, ruského cára Nikolaja Chabibulina a generácii vychádzajúcich hviezd v útočných radoch, ktoré stmelil český center Prospal. Na druhej strane sa v sérii predstaví mužstvo dvoch megahviezd uplynulej dekády Bondru a Jágra, s mimoriadne produktívnym obrancom Gončarom.

4-Philadelphia (HANDZUŠ, SOMÍK) - 5-Toronto (ŠVEHLA)

(9. apríla, 11., 14., 16. - 19., 21., 22.)

Čechmánek a Belfour sú zárukou brankárskych parád, nie však zápasov s nízkym počtom gólov. Záleží od streleckého šťastia Roenicka, Amonteho, či LeClaira, v drese Toronta sú lídrami Sundin a Mogiľnyj. Zo slovenského pohľadu by bol zaujímavý triumf Maple Leafs, lebo v takom prípade by šli Handzuš a Somík zrejme obhajovať titul majstrov sveta.

Západná konferencia:

1-Dallas - 8-Edmonton

(9. apríla, 11., 13., 15. - 17., 19., 21)

V NHL nie je dopredu nikdy nič jasné, ale v tejto sérii je Dallas určite najväčším favoritom vôbec. Brankár Turco sa skvele zmocnil svojej prvej sezóny v pozícii jednotky a s priemerom 1,72 inkasovaného gólu prekonal rekord Tonyho Esposita v modernej ére profiligy. Pred ním stojí neúprosná defenzíva a elitnými centrami preplnené útočné rady (Modano, Turgeon, Arnott). Edmonton s jasným deficitom hviezd by v prípade postupu pripravil prvoradú senzáciu.

2-Detroit - 7-Anaheim

(10. apríla, 12., 14., 16. - 19., 20., 22.)

Od obhajcu trofeje sa očakáva postup, lebo jeho káder nemá slabé miesto. Od brankára Josepha, cez obrancov Lidströma, Cheliosa, či Schneidera sa rozvíja smrtiaca ofenzíva s Fiodorovom, Yzermanom, Hullom, Larionovom, či Shanahanom... Ale Anaheim je šťukou v silnej Západnej konferencii a hrýzť vie najmä útok Sýkora-Oates-Kariya.

3-Colorado - 6-Minnesota (GÁBORÍK, SEKERÁŠ)

(10. apríla, 12., 14., 16. - 19., 21., 22.)

Peter Forsberg je kritériom celej série. Od výkonov najkomplexnejšieho hokejistu súčasnosti závisí aj výkon celého tímu. Formácia švédskeho centra s Hejdukom a Tanguayom je na neudržanie a brankár Roy, pokiaľ sa vyhýba manierom, je takmer neprekonateľný. Lavína má silnú aj druhú lajnu Reinprecht-Sakic-Battaglia. Súper bude stavať na vyrovnanosti ambiciózneho tímu a na nadšení nováčika nadstavby.

4-Vancouver - 5-St. Louis (DEMITRA)

(10. apríla, 12., 14., 16. - 18., 20., 22.)

Po coloradskom druhý najproduktívnejší útok NHL má tiež zlovestný menný zoznam Näslund-Morrison-Bertuzzi. V ofenzívne ladenom hernom systéme sa však uplatňujú aj ďalší. Obranné okienka by mohli byť vodou na mlyn Demitru, Tkachuka, Weighta, zozadu podporovaných MacInnisom a už doliečeným Prongerom.

ph

Súvisiace články