Sobota, 16. októbra, 2021Meniny má Vladimíra

Anaheimskí káčeri mieria k najlepšej sezóne

Sportnet|19. feb 2003 o 00:00

Pôvodne to malo byť podľa predsezónnych prognóz v Pacifickej divízii takto: víťazom divízie sa mali stať San Jose Sharks, ktorí to mali potiahnuť až na Stanleyho pohár. Za nimi sa mali umiestniť buď Los Angeles Kings, alebo Phoenix Coyotes. Od kráľov ...

Pôvodne to malo byť podľa predsezónnych prognóz v Pacifickej divízii takto: víťazom divízie sa mali stať San Jose Sharks, ktorí to mali potiahnuť až na Stanleyho pohár. Za nimi sa mali umiestniť buď Los Angeles Kings, alebo Phoenix Coyotes. Od kráľov z Los Angeles, plného kvalitných hráčov v najlepšom hokejovom veku, sa očakával stabilizovaný výkon, s ktorým sa posledné tri sezóny za sebou dostali do play off, čo sa im naposledy podarilo v ére Wayna Gretzkého začiatkom 90. rokov.

Mladí kojoti z Phoenixu mali zasa pokračovať v sľubných výkonoch z vlaňajška. Všetky tri mužstvá sa mali podobne ako vlani prebojovať aj do play off. Od Dallas Stars sa herné zlepšenie oproti vlaňajšiemu fiasku síce očakávalo, ale nie až také, aby mužstvo vážne atakovalo postupovú pozíciu do play off. Najmä ak šlo do novej sezóny s Billom Guerinom, ale bez prvého brankára Eda Belfoura.

Enormné zlepšenie Dallasu

V polovičke februára je však všetko postavené na hlavu: žraloci plávajú úplne na dne divízie a potenciálny favorit na tohtoročný Stanleyho pohár zrazu pôsobí ako skupina preceňovaných hráčov, ktorí podcenili vlastnú prípravu. Topia sa aj kojoti, pod ktorých hru sa podpísali objektívne i subjektívne okolnosti, predovšetkým dlhodobé zranenie brankára Seana Burka a neuvážená výmena Michala Handzuša do Philadelphie. Pod postavenie Los Angeles Kings sa negatívne podpísala ťažká maródka, s akou nezápasí ani jedno mužstvo ligy.

Za takýchto okolností nie je realistické očakávať kvalitný výkon od mužstva, v ktorom sa zaskakujúci náhradníci striedajú ako na bežiacom páse. Všetky tri kluby sú v týchto chvíľach mimo hry o play off, pričom je pravdepodobné, že to tak aj zostane. Veď Kings majú na poslednú, ôsmu postupovú priečku stratu až osem bodov. A hviezdy z Dallasu? Ich zlepšenie oproti vlaňajšku nie je mierne, ale enormné: nielenže vedú Pacifickú divíziu, ale majú aj najviac bodov z celej NHL a brankár Marty Turco je na tom v rebríčku brankárov podobne.

Prognostici sa mýlili

Samozrejme, výpočet nepresných prognóz v Pacifickej divízii ešte nie je úplný. Chýba v ňom totiž mužstvo, o ktorom sa takmer vôbec nehovorilo. A ak áno, tak zväčša s tým, že bude v divízii tak ako vlani, predvlani a rok predtým – teda posledné: Anaheim Mighty Ducks. Lenže aj tu sa prognostici mýlili – káčeri sú v divízii na jasnom druhom mieste s deväťbodovým náskokom pred Los Angeles a na siedmej, teda postupovej playoffovej priečke v Západnej konferencii. Ba čo viac, po päťdesiatich ôsmich odohratých zápasoch to vyzerá, že hrajú najlepšiu sezónu v krátkej desaťročnej histórii klubu.

Pritom už pred sezónou bolo badať, že majiteľ klubu, šoubiznisová a zábavná spoločnosť Disney začína mať konečne vážny záujem o vzrast kvality svojho majetku. Už v máji angažovali nového trénera Mika Babcocka (roč. 1963), ktorý predtým pôsobil u káčerov v Cinncinati, takže relatívne dobre poznal vnútorný chod vecí v klube.

Postup káčerov nie je nereálny

Potom generálny manažér Bryan Murray urobil hneď v júni veľkú hráčsku výmenu s New Jersey Devils (Tverdovskij, Friesen – Sýkora), podpísal skvelého nahrávača Adama Oatesa, dvoch mladých ruských útočníkov Smirnova a Čistova a koncom júla ponúkol aj ročný kontrakt Paulovi Karyiovi, čo bol kľúčový moment. Do prvej augustovej dekády bol s výnimkou Steva Rucchina pod zmluvou základ mužstva (o. i. Trnka, Višnevskij, Gerber, Olausson, McDonald, Cullen, Salei), takže zostal relatívne dlhý čas na pokojnú prípravu.

Anaheim má oproti vlaňajšku o takomto čase +16 bodov a plusové skóre. Hoci mal v októbri „tradičný“ rozbeh s väčším počtom prehier ako víťazstiev, potom už každý mesiac získal v priemere 14 až 16 bodov. V decembri mal dokonca solídnu šnúru piatich výhier za sebou, ktorú takmer napodobnil tento mesiac, nebyť smoliarskej prehry minulú sobotu s Nashvillom 1:2. Aj tak však už má za február desať bodov, čo je dobrý predpoklad, aby sa aj tento mesiac dostal na svoj tohtosezónny štandard.

Takýto výkon by mohol Anaheimu vyniesť 91 až 95 bodov, teda najvyšší počet, aký klub vo svojej histórii v základnej časti ligy dosiahol. Nie je to, samozrejme, výkon na špicu, ale pri tejto konštelácii a s takým aktuálnym výkonnostným prepadom klubov z relatívne vyššej kvalitatívnej triedy ako Anaheim (okrem spomínaných klubov z vlastnej divízie ide najmä o Chicago a Calgary) možno realisticky uvažovať o postupe do play off.

Anaheim má silu najmä vzadu

Hoci sa Anaheim do novej sezóny posilnil hlavne v útoku, oporami sú zadné rady. Brankári tvoria dobrú dvojicu – jednotkou je J. S. Giguere, dvojkou Švajčiar Martin Gerber. Giguere patrí k popredným zástupcom novej brankárskej vlny v NHL (Turco, Denis, Theodore, Lalime a ďalší). Má šiesty najvyšší počet odchytaných víťazstiev a predpoklady zlepšovať sa. Jeho šesť doterajších shut outov patrí k najlepším výkonom ligy. Gerbera, ktorý hral predtým vo Švédsku za Färjestad, objavili skauti na olympiáde v Salt Lake City. Nie je to už nováčik (roč. 1974) a vari aj preto nemal problém adaptovať sa v novom pôsobisku. Spolu s Legaceom (Detroit) a krajanom Aebischerom (Colorado) patrí medzi trojicu najlepších typických „dvojok“ NHL.

Obrana káčerov patrí do desiatky najlepších v ubránených presilovkách. Tvoria ju spoľahliví hráči ako Havelid, Carney a Salei, ku ktorým pribudol pred dvoma týždňami Sandis Ozolinš, čo je ďalší dôkaz, že sa v Anaheime v tejto sezóne dejú veci. Višnevskij by potreboval zlepšiť produktivitu, podobne ako tohtoročný objav zadných radov Kurt Sauer, ktorý síce odohral všetkých 58 zápasov, čo je na úplného nováčika obdivuhodný výkon, ale do štatistík si zapísal iba jediný bod. Ak by sa mocní káčeri z Anaheimu naozaj prebojovali do play off, bolo by to iba tretí raz v histórii klubu. Za doterajšiu hru a nasadenie by si to zaslúžili.

IGOR OTČENÁŠ

(Autor je hokejovým publicistom)

Súvisiace články