Pondelok, 18. októbra, 2021Meniny má Lukáš

Anaheim pred dverami finále

SITA|15. máj 2003 o 09:47

NEW YORK 15. mája (SITA) - Ani v treťom zápase finále Západnej konferencie sa hráčom Minnesoty, v zostave bez slovenského obrancu Ľubomíra Sekeráša, nepodarilo prekonať vynikajúceho Jeana-Sebastiena Giguera a podľahli Anaheimu na jeho ľade 0:4. Dvadsaťpäť

ročný brankár zneškodnil všetkých 35 striel súpera a zaznamenal tak tretí shutout v rade, čo sa naposledy podarilo pred 58 rokmi brankárovi Toronta Frankovi McCoolovi. Hráči Wild vyslali na bránku Mighty v tejto sérii celkovo už 98 striel, ale všetky bez úspechu. Najlepší brankár vyraďovacích bojov o Stanley Cup neinkasoval už 213 minút a 17 sekúnd a nie je ďaleko od prekonania rekordu play off NHL detroitského gólmana Normieho Smitha z roku 1936, ktorý si vtedy udržal čisté konto 248 minút a 32 sekúnd. "Skutočne chytá vynikajúco. Má veľký podiel na našom úspechu," pochválil Giguera tréner domácich Mike Babcock. Minnesota nastúpila na zápas s cieľom čo najskôr pretrhnúť streleckú smolu z prvých dvoch domácich duelov a na domácu bránku vyslala prvých 5 striel zápasu. Známe pravidlo nedáš - dostaneš sa potvrdilo v 5. minúte, keď udrel Anaheim zásluhou Steva Rucchina, ktorý sa po strele Mika Leclerca najlepšie zorientoval pred bránkou a rýchlou strelou zápästím otvoril skóre. Obrovskú šancu na vyrovnanie spálil o minútu neskôr najproduktívnejší hráč play off NHL Marián Gáborík, ktorý sa sám rútil na Giguera, ale ten jeho úmysel vystihol a strelu smerujúcu medzi nohy vyrazil. O osude zápasu rozhodla druhá tretina, keď najprv v jej polovici Paul Kariya využil perfektnú prihrávku Adama Oatesa spoza bránky a o 4 minúty neskôr vyhnal Rolosona z bránky presnou bekhendovou strelou ruský nováčik Stanislav Čistov. Manny Fernandez sa v bránke ani poriadne neohrial a už lovil puk zo siete po akrobatickom kúsku kapitána domácich Paula Kariyu, ktorý bejzbalovým spôsobom zo vzduchu dorazil puk za jeho chrbát. "Ak sa pozriete na šance oboch mužstiev v prvej polovici zápasu, tak Anaheim mal dve a tie aj využil. My sme naše šance nevyužili, a preto sme prehrali," hľadal príčiny prehry tréner Minnesoty Jacques Lemaire. V piatok bude stáť jeho mužstvo pred ťažkou úlohou vyhrať štvrtý zápas a obrátiť tak vývoj nepriaznivo sa vyvíjajúcej série. V histórii NHL sa doteraz iba dvom tímom podarilo obrátiť stav série z 0:3 na 4:3 a to v roku 1975 NY Islanders a v roku 1942 mužstvu Toronto Maple Leafs.

Západná konferencia - finále:

Anaheim - Minnesota 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)

Góly: 5. Rucchin (Leclerc, R. Niedermayer), 29. P. Kariya (Oates, Sýkora), 33. Čistov (Višnevskij, Pahlsson), 34. P. Kariya (Sýkora, Oates). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:35. Brankári: Giguere - Roloson (od 33. min Fernandez). Diváci: 17 174. Stav série: 3.0 (1:0 po predĺžení, 2:0, 4:0)

Zostavy:

Minnesota: Dwayne Roloson, Emmanuel Fernandez - Filip Kuba, Willie Mitchell, Andrej Zjuzin, Brad Bombardir, Nick Schultz - MARIÁN GÁBORÍK, Pascal Dupuis, Darby Hendrickson, Andrew Brunette, Richard Park, Antti Laaksonen, Sergej Žoltoks, Wes Walz, Cliff Ronning, Pierre-Marc Bouchard, Matt Johnson, Jason Marshall, Jim Dowd

Anaheim: Jean-Sebastien Giguere - Ruslan Salej, Niclas Hävelid, Keith Carney, Kurt Sauer, Vitalij Višnevskij, Sandis Ozolinš - Jason Krog, Mike Leclerc, Steve Rucchin, Dan Bylsma, Alexej Smirnov, Stanislav Čistov, Samuel Pahlsson, Steve Thomas, Petr Sýkora, Rob Niedermayer, Adam Oates, Paul Kariya