Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Ameriku niekedy fascinoval Mao, teraz je to Jao

Sportnet|Publikované 20. nov 2002 o 23:00

Ameriku vraj niekedy fascinoval Mao. Čínsky komunistický vodca bol charakteristický mnohými tajomstvami, čo nakoniec pre Čínu nie je nič výnimočné.

Mao je však symbolom minulosti, symbolikou čínskej prítomnosti sú stále užšie kontakty so Západom. Reprezentované i na športovom poli...

Životný zápas svojej krátkej kariéry v najkvalitnejšej basketbalovej lige sveta odohral v pondelok v ôsmom zápase v drese Houstonu čínsky pivot Jao Ming. Draftová jednotka prispela v Staples Center k víťazstvu rakiet 93:89 z postu náhradníka 20 bodmi, keď premenila všetkých deväť pokusov z poľa i oba trestné hody. Ming tak zatienil aj domácu hviezdu Kobeho Bryanta, ktorý dal 45 bodov. Lakers prehrali piaty z posledných šiestich zápasov a Jao Ming sa ocitol v paľbe otázok zámorských novinárov.

"Som šťastný. Snažil som sa tímu odovzdať to najlepšie. Vedel som, že môžem tímu prispieť doskokmi, byť platný v obrane a užitočný v obrane. Hrám v súťaži najlepších hráčov sveta, hrám s najlepšími a proti najlepším, čo je pre mňa veľká výzva. Som v ďalšej fáze svojho basketbalového života, chcem sa v nej uplatniť čo najlepšie," povedal Jao Ming.

Dvadsaťdvaročný mladík (nar. 12. septembra 1980) s úctyhodnou výškou dvoch metrov a 26 centimetrov (a 134 kilogramov) zaujal skautov Houston Rockets výkonmi vo svojom materskom klube, v Shanghai Sharks a v čínskej reprezentácii. Medzi šanghajskými žralokmi strávil Jao päť sezón. V tej prvej mal priemer 10 bodov na zápas, v poslednej 32,4 bodu na zápas. Celkový priemer je tiež zaujímavý, bilancia 23,4 bodu na zápas vzbudzuje rešpekt.

Čínska liga je však čínska liga, NBA je iný oriešok. To si uvedomovali i skauti Houstonu. Potom však prišli majstrovstvá sveta v americkom Indianapololise, tak tragické pre americký Dream Team. Jao Ming však práve tu definitívne presvedčil. Po zápasoch základnej časti MS bol v tabuľke strelcov s priemerom 21,3 bodu na zápas celkovo šiesty, v počte doskokov dokonca piaty. Americký tréner George Karl o ňom vyhlásil, že zo všetkých hráčov MS ho upútal najviac. "Prirovnal by som ho k legendárnemu Wiltovi Chamberlainovi," povedal Karl. "Je pohyblivý, výškou pripomína Chamberlaina, aj keď mu ešte niečo chýba."

Houston po MS neváhal - ani už nemohol, Yao Ming ako jednotka draftu padla do oka kde - komu v NBA. Tréner rakiet Rudi Tomjanovich vraj bol o Yaovej užitočnosti pre tím Stredozápadnej divízie presvedčený hneď. A čo na to Jao? "Som rád, že hrám pod takým skvelým trénerom. Som šťastný, že môžem hrať za Rockets. Spolupráca s trénerom je perfektná," povedal Jao Ming na tlačovke ešte pred začiatkom NBA.

Tretí Číňan v histórii NBA (okrem neho sa v nej predstavujú i Wang Zhizhi v Dallase a Mengke Bateer v Denveri) o kanadsko - americkej lige sníval už od detstva. "Som tu! Ahoj, Amerika! Jeden cieľ som splnil, teraz chcem splniť ďalšie. Ak som sa už dostal do najlepšej ligy sveta, chcem, aby sa o mne vedelo," emotívne sa pred novinármi prejavil Yao. Amerika čaká...

PS: Bývalý legendárny hráč NBA, Charles Barkley, patril ku tým, ktorí Mingovi veľmi neverili. Súčasný spolukomentátor jednej z televíznych staníc prehlásil, že ak Ming dá v jednom zápase aspoň 19 bodov, dostane od neho pusu. Zdá sa, že Ming si svojím výkonom proti Lakers zabezpečil zaujímavé rande...

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.