Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Amerika hráva v Európe bez zábran

Sportnet|7. máj 2001 o 09:16

Američania prvýkrát šokovali kolínsku arénu v sobotu, keď suverénneho víťaza základnej B skupiny Fínsko zlomili troma gólmi už v úvodnej tretine, a včera pripravili doteraz najväčšiu senzáciu šampionátu prehrou s Rakúskom 0:3.

Tréner Ján Filc: „Amíci majú dobrý fyzický fond. Fínov jednoznačne prekorčuľovali, hrajú uvoľnene, bez zbytočných zábran, pre radosť. Boli jasne lepší. Navyše, ich brankár Robert Esche z Phoenixu je turnajový typ, v bránke je veľký, trafí ho množstvo pukov. Zaujímavým zistením pre mňa bolo, že hrali veľmi disciplinovane, bez zbytočných vylúčení. Svedčí to o tom, že si vžili európske poňatie hokeja, aj keď nie sú veľkými kombinátormi. Individuálne sú vyspelí.“

Americký tím má len troch hokejistov, ktorí nehrajú NHL. Ich sila tradične rastie počtom odohraných zápasov. Obranu diriguje skúsený kapitán 37-ročný Phil Housley z Calgary, ktorý reprezentoval USA už na Kanadskom pohári v roku 1984, v roku 1996 sa dokonca tešil z prvenstva v jeho pokračovateľovi – Svetovom pohári.

V doterajších šiestich vzájomných zápasoch sme vyhrali iba raz – vlani vo štvrťfinále MS v Petrohrade sme ich gólmi Šatana, Hreusa, Plavuchu a Bartečka zdolali 4:1 napriek tomu, že dovtedy kráčali USA od víťazstva k víťazstvu. V našej bránke stál Lašák, v obrane z ďalších mužov súčasného kádra Štrbák, Chára, Droppa, v útoku Pardavý, Hlinka, Pucher a Bartoš. Dvakrát sme s Američanmi remizovali a trikrát prehrali. Spomínaný kapitán Housley bol pri tom, keď nám v New Yorku za trénera Jozefa Golonku na Svetovom pohári naložili 9:3.

USA sa dvakrát tešili zo zlata na MS – v roku 1960 doma v Squaw Valley, kde sa výsledky olympiády vyhlásili aj ako MS, a v roku 1933 v Prahe. Poslednú medailu na MS získali vo Viedni 1996 – bronz.

Súvisiace články