Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Americký tenis stratil velikánov, má už len Serenu

Andy Roddick vyhral v roku 2003 US Open. Bol aj svetovou jednotkou. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|14. mar 2013 o 14:42

Najslávnejšia tenisová krajina nemá elitného hráča. Poslednou hviezdou ostáva len Serena Williamsová.

Americký mužský tenis je historicky najúspešnejší. Posledné tri roky však stagnuje a reálne hrozí, že nebude mať hráča ani v top dvadsať rebríčka.

BRATISLAVA. Jimmy Connors, Pete Sampras, Andre Agassi, John McEnroe či veľa ďalších mien. Američania vyhrali celkovo 51 grandslamových titulov v open ére, čo je o priepastných 26 viac, ako majú druhí Švédi.

Posledné roky je však americký mužský tenis v kríze. Pred troma rokmi prvýkrát v histórii počítania nemalo USA hráča v elitnej desiatke rebríčka. Kríza sa ešte prehĺbila a hrozí, že nebude mať tenistu už ani v najlepšej dvadsiatke. V nej ho drží už len Sam Querrey. Okrem toho sa blížia antukové turnaje, ktoré hráči z USA veľmi neobľubujú.

Zaujímavým ukazovateľom je, že po väčšinu času sú až na Juana Martina Del Potra v top ten samí Európania.

Stále len silový štýl

„Američania majú zlý systém. Snažia sa stále pripravovať hráčov na silový tenis. Základom je dobré podanie a jeden, dva údery, čo už nestačí na elitu nestačí,“ povedal SME Dominik Hrbatý, ktorý je posledné dva mesiace v USA.

Bývalá slovenská jednotka si myslí, že v Amerike zle prerozdeľujú peniaze a chýbajú im lepšie tréningové centrá. „Organizujú obrovské množstvo turnajov, ale hráči nepôsobia v tréningových centrách. Jedno z takých je na Floride centrum Chris Evertovej, kde som sa bol pozrieť, a nikto tam netrénoval.“

Tenisti z USA dlhodobo dominovali svetovému rebríčku. Na poste jednotky sa vystriedali McEnroe, Connors, Courier, Agassi, Sampras, ktorý dlho držal s počtom 286 týždňov na vrchole rebríčka rekord, kým ho neprekonal Roger Federer.

Naposledy bol na vrchole Andy Roddick 3. novembra 2003. Roddick je aj posledným grandslamovým víťazom z krajiny. Kariéru však ukončil už v tridsiatich rokoch na poslednom US Open pre stratu výkonnosti.

Podľa Hrbatého je problémom amerického tenistu aj to, že si asociácia každoročne vyberie dvoch, troch hráčov, ktorým udelí divoké karty.

„Tých pár hráčov potom obieha veľké množstvo turnajov, na ktoré by sa výkonnostne inak nedostali. Posunú sa v rebríčku, ale je to len krátkodobé, lebo následne neobhája body, čo ich psychicky zráža.“

Chýba im kondícia

Američania majú problémy aj s tréningom. Nie sú natoľko kondične vyspelí ako Európania. Väčšinu vecí sa snažia riešiť silou.

„Deti nie sú agilné, chýbajú im doplnkové športy, všetko riešia len posilňovňou. Je to vidieť aj na typoch hráčov, ktorých majú. Isner, Fish či Harrison sa nevedia dobre na kurte hýbať. V našich podmienkach by to boli výborní tenisti, ale pre americký potenciál to je málo. V dnešnom top ten sú neuveriteľní atléti, ktorí sa dokážu pohybovať tak, že im prakticky nemáte šancu loptičku zabiť, všetko vybehajú,“ dodáva Hrbatý.

Tenisu v krajine nepomáhajú ani známe akadémie, ktoré sú niekedy viac preslávené hráčmi, ktorí tam trénujú, ako hráčmi, ktorých vychovali. „Vždy som sa smial napríklad na známej akadémii Nicka Bollettieriho, ktorá vychovala v minulosti Haasa. Ani Agassi tam už neskôr netrénoval. Veľa ľudí nevie, že akadémia funguje tak, že si zaplatí hráčov, aby tam trénovali a pritiahli pozornosť. Videl som tam trénovať tisíc ľudí, ale nemajú výsledky, keď to len porovnám s nami, že máme päťdesiat detí, z ktorých sa podarí vychovať aspoň jedného hráča.“

Za najväčšiu legendu amerického tenisu považujú Peta Samprasa

Len Serena Williamsová

Posledným americkým tenisovým velikánom tak ostáva Serena Williamsová, ktorá na seba strháva všetku pozornosť miestnych médií. Aj u nej sa dá ukázať na súčasný trend vo svetovom tenise, kde stále existujú známe školy, ale väčšinou všetko závisí od ochoty rodičov.

„Ak chcete byť svetovým tenistom, rodičia sa musia obetovať. Je to vidno na Djokovičovi, Federerovi, Nadalovi, Murraym. Všetko nezáleží na dobrom trénerovi, lebo ten môže povoliť a musí tam byť tlak rodiča. Okrem toho hráč potrebuje konkurenciu, ktorá ho posúva. Sám som to zažil, keď som bol na Slovane, kde sme boli v mládežníckom československom rebríčku šiesti v desiatke a to ma posúvalo,“ vravel Hrbatý.

Americký tenis

l Posledným hráčom na poste svetovej jednotky bol Andy Roddick - 3. november 2003.

l Posledným Američanom, ktorý získal grandslamový titul, je rovnako Andy Roddick. Vyhral US Open v roku 2003.

l Pred dvadsiatimi rokmi mali Američania v TOP 10 až päť hráčov, Európania len štyroch.

l Peter Sampras dlho držal rekord v počte týždňov na čele rebríčka ATP. Strávil na ňom 286 týždňov, lepší je len Roger Federer s 302 týždňami.

l Šesť amerických tenistov sa dostalo na vrchol rebríčka. Celkovo na ňom strávili 896 týždňov.

l Celkovo vyhrali Američania v histórii open éry 51 grandslamových titulov.

l Jimmy Connors je najúspešnejším hráčom, čo sa týka počtu titulov na okruhu ATP. Vyhral 109 turnajov.

Súvisiace články