Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Americký futbal: Super Bowl získali pred miliardou TV-divákov Baltimore Ravens

TASR|29. jan 2001 o 12:56

Tampa Bay 29. januára (TASR) - Pred vypredaným hľadiskom štadióna Raymonda Jamesa v Tampe a takmer miliardou televíznych priaznivcov vo viac ako 200 krajinách sveta zvíťazili hráči Baltimore Ravens v 35. ročníku finále profesionálnej ligy amerického futba

lu (NFL) Super Bowlu nad New York Giants 34:7.

Veľkolepú šou na americký spôsob odštartoval netradične anglický spevák Sting svojimi hitmi Desert Rose a Roxane. Po predstavení hráčov oboch mužstiev zaspieval slepý spevák Ray Charles pieseň America The Beautiful, ktorú zakončil prelet "neviditeľného" bombardéru B-2 nad štadiónom. Tradičného aktu spievania národnej hymny sa zhostila chlapčenská skupina Backstreet Boys a ich vystúpenie zakončila efektným náletom elitná letka Air Force Thunderbirds. Obrovský záujem o vstupenky vyhnal ich ceny na čiernom trhu z 3 na neuveriteľných 20.000 dolárov.

Žreb určil ako prvý útočiaci tím newyorských obrov, no ich snaženie, rovnako ako pokusy Ravens o pár minút neskôr, neboli úspešné. V prvej štvrtine i počas celého stretnutia dominovala defenzíva a útočiaci hráči sa iba veľmi ťažko presadzovali. Prvá vydarenejšia akcia Baltimoru sa na prekvapenie všetkých skončila touchdownom, keď 38-yardovú prihrávku quarterbacka Trenta Dilfera zachytil Brandon Stokley, ktorého zle pokryl obranca Giants Jason Sehorn, a v deviatej minúte viedli Ravens 7:0. Viac bodov v prvej štvrtine už diváci nevideli.

Ani druhé dejstvo finále NFL neponúklo strhujúci športový zážitok. Obe mužstvá sa v útoku nevedeli presadiť, vôbec prvý "first down" v zápase videli diváci až v 3. minúte druhej štvrtiny v podaní Baltimoru. Jediné tri body v tejto časti hry dosiahol kicker Ravens Matt Stover v 29. minúte kopom zo vzdialenosti 47 yardov, čím zvýšil vedenie Baltimoru na 10:0.

O osude celého stretnutia rozhodlo 36 sekúnd tretej štvrtiny. Po festivale nepremenených šancí a nepresností na oboch stranách využil neistotu rozohrávača Giants Kerryho Collinsa obranca Baltimoru Duane Starks, ktorý po zachytení prihrávky zvýšil na 17:0. Iba o 13 sekúnd sa dovtedy bezzubým Giants podarilo znížiť na 7:17 zásluhou 97-yardového behu Rona Dixona, ktorý takýmto spôsobom zužitkoval výkop Ravens po predchádzajúcom touchdowne. Radosť Newyorčanov však netrvala dlho pretože z následného výkopu Giants predviedol rovnaký kúsok ako Dixon aj jeho náprotivok Jermaine Lewis (84 yardov) a Ravens opäť viedli o 17 bodov 24:7. Klinec do rakvy Giants zatĺkol 8:45 min pred koncom zápasu running back Ravens Jamal Lewis svojím prvým touchdownom v stretnutí. Skóre na konečných 34:7 už iba kozmeticky upravil šesť minút pred koncom Matt Stover kopom zo vzdialenosti 34 yardov. Najužitočnejším hráčom Super Bowlu sa stal najlepší obranca základnej časti Ray Lewis z tímu Ravens.

Za zisk trofeje Vinca Lombardiho zinkasoval každý hráč Baltimoru prémiu 58.000 dolárov a prsteň v hodnote 00 dolárov. Zdolaní súperi si na konto pripísali po 34.000 dolároch.