Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Americké hviezdy nestačili na zohratú britskú štvoricu

SITA|29. aug 2004 o 10:50

ATÉNY 29. augusta (SITA) - Zdecimovaní britskí šprintéri, ktorí v Aténach prvý raz do roku 1976 nemali zastúpenie v olympijskom finále na 100 alebo 200 m, senzačne obrali o zlato v štafete na 4 x 100 ...

ATÉNY 29. augusta (SITA) - Zdecimovaní britskí šprintéri, ktorí v Aténach prvý raz do roku 1976 nemali zastúpenie v olympijskom finále na 100 alebo 200 m, senzačne obrali o zlato v štafete na 4 x 100 m favorizovaných Američanov. O víťazstve kvarteta USA pred pretekmi nik nepochyboval, veď tréneri nominovali na finále hviezdnu zostavu zloženú z tria medailistov z hladkej stovky Gatlin, Crawford, Greene a doplnili ju Cobym Millerom. Lenže opäť sa potvrdilo, že šprintérsku štafetu nevyhrá vždy ten, kto ju poskladá z výrazných individualít, ale ten, kto ponúkne najzohratejší tím. Britskému kvartetu Jason Gardener, Darren Campbell, Marlon Devonish, Mark Lewis-Francis vyšli odovzdávky skvele, Američanom presne naopak. Favoriti doplatili najmä na nedorozumenie medzi Gatlinom a Millerom na druhom a treťom úseku. "Vedel som, že kto bude mať najlepšie odovzdávky, vyhrá. Žiaľ, my sme to dnes neboli," vysvetľoval Coby Miller. "Počul som, že Justin Gatlin zakričal - kolík, ale už bolo neskoro. Jeho hlas zanikol v hluku divákov. Preto som radšej spomalil, aby sme neprebehli odovzdávkové územie a nediskavlifikovali nás. Takto sme síce prišli o zlato, ale nie o medailu." Finišman USA Maurice Greene robil, čo mohol, ale Marka Lewis-Francisa už nepredstihol. Britom namerali 38,07 sekundy, Američanom 38,08.

Veľká Británia získala zlato na 4 x 100 m iba druhý raz v histórii olympiád. Prvýkrát to bolo v roku 1912 v Štokholme, v premiére tejto disciplíny na hrách. "Keď nám vyšla odovzdávka s Marlonom, už som vedel, že vyhráme. Zažil som najkrajšie chvíle vo svojom živote," tešil sa finišman britského kvarteta Mark Lewis-Francis. Výnimočné okamihy si vychutnával aj Jason Gardener: "Sen sa stal skutočnosťou vďaka tomu, že sme si navzájom dôverovali aj po zbabranom semifinále, kde nás takmer diskvalifikovali."

Americké šprintérske štafety na 4 x 100 m vyhrali dovedna 15 z 20 olympiád, ale z posledných piatich majú na konte len dva triumfy. V Soule 1988 vyhral bývalý Sovietsky zväz, v Atlante 1996 Kanada a teraz v Aténach britská štvorica.


Súvisiace články