Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Američanky olympijskými víťazkami vo futbale

Sportnet|27. aug 2004 o 07:45

Zlato pre futbalistky USA, bronz pre Nemky

Futbalistky USA si vo štvrtok vybojovali zlaté medaily na Hrách XXVIII. olympiády. Američanky na štadióne Karaskaiki v Aténach zdolali vo finálovom dueli Brazíliu 2:1 až po predĺžení. Pre tím USA je to druhý titul v histórii OH, keď predtým zvíťazili aj v domácom prostredí v Atlante 1996, kedy ženský futbal figuroval v programe OH po prvý raz. Pred štyrmi rokmi v Sydney podľahli Američanky vo finále Nórsku (2:3). Brazílčanky napriek prehre získali takisto historicky prvú medailu z olympijských turnajov.
Finále začali lepšie americké futbalistky, ktoré sa pred polčasovou prestávkou ujali vedenia vďaka presnému zásahu Lindsay Tarpleyovej. Zaujímavý duel zdramatizovala v 73. minúte Brazílčanka Pretinha, ktorá strelila aj rozhodujúci gól v semifinále so Švédskom. Rozhodnutie v predĺžení priniesla 113. minúta, v ktorej sa presadila v drese USA Abby Wambachová. Kanonierka amerického družstva zaznamenala už svoj 18. gól v posledných dvadsiatich zápasoch. Zisk zlata je skvelou rozlúčkou s kariérou pre najlepšiu futbalistku v histórii Američanku Miu Hammovú, ktorá počas 17-ročnej kariéry odohrala 266 zápasov a strelila 153 gólov.

Bronzové medaily v Aténach získali futbalistky Nemecka, ktoré v dueli o 3. miesto zvíťazili nad Švédskom 1:0 (1:0).
Jediný gól zápasu strelila v 17. min z bezprostrednej blízkosti po prihrávke Conny Pohlersovej Renate Lingorová. Duel bol reprízou finále majstrovstiev sveta 2003, kedy sa z víťazstva (2:1) radovali takisto Nemky.