Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Američania sa dohodli, kandidátom na OH 2024 bude Los Angeles

V Los Angeles sa uskutočnili olympijské hry aj v roku 1984. Na snímke absolvujú bežci preteky na 5000 metrov. (Autor: SITA/AP)
TASR|Publikované 30. aug 2015 o 10:18

Pôvodne mal o právo zorganizovať OH v roku 2024 bojovať Boston. Jeho kandidatúra sa však stretla s nízkou podporou obyvateľstva. Jeho náhradníkom bude Los Angeles, kde sa podujatie uskutočnilo už dvakrát.

LOS ANGELES. Mesto Los Angeles a Olympijský výbor USA (USOC) uzavreli dohodu, na základe ktorej bude LA kandidátom na usporiadanie OH 2024.

Ak vedenie mesta na čele s primátorom Ericom Garcettim zmluvu na utorňajšom zasadnutí exekutívy podpíše, bude LA definitívne kandidovať.

Pre agentúru AP to povedal človek blízky zdroju, ktorý chcel zostať v anonymite.

losangeles_res.jpg

V Los Angeles sa uskutočnili olympijské hry aj v roku 1932. Archívna snímka ponúka náhľad na otvárací ceremoniál. FOTO - TASR/AP.

O usporiadanie najväčšieho športového podujatia sa predtým uchádzal Boston. Ten napokon odstúpil z boja, pretože kandidatúra sa stretla s nízkou podporou svojich obyvateľov.

Rezidenti mesta sa v anketách vyjadrovali skôr negatívne v obave, že podujatie výrazne zaťaží rozpočet. Presne naopak zareagovali obyvatelia LA.

Až osemdesiat percent z nich by olympiádu vo svojom meste privítalo.

Boston bol pôvodným americkým kandidátom na organizáciu OH 2024.

Prečo Boston vypadol z hry o usporiadanie OH?

Prihlášky uzatvára Medzinárodný olympijský výbor (MOV) 15. septembra. V Los Angeles sa letná olympiáda konala v rokoch 1932 a 1984. V USA boli OH naposledy v roku 1996 v Atlante.

Už istými uchádzačmi o OH 2024 sú Paríž, Rím, Budapešť a Hamburg. Organizátora oznámi MOV v septembri 2017 na kongrese v peruánskej Lime.

Súvisiace články