Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Američan boj o Manchester nevzdal

Peter Fukatsch|18. okt 2004 o 00:00

Keď sa pred vyše rokom podarilo zázračne majetkovo vstúpiť na tradičnú anglickú futbalovú scénu ruskému multimiliardárovi Romanovi Abramovičovi, roztrhlo sa vrece s boháčmi túžiacimi pýšiť sa klubom z najslávnejšej ligy sveta. Gubernátor Čukotky to ...

Keď sa pred vyše rokom podarilo zázračne majetkovo vstúpiť na tradičnú anglickú futbalovú scénu ruskému multimiliardárovi Romanovi Abramovičovi, roztrhlo sa vrece s boháčmi túžiacimi pýšiť sa klubom z najslávnejšej ligy sveta. Gubernátor Čukotky to dokázal dokonale, je aj de iure absolútnym vlastníkom londýnskej FC Chelsea. Takýto mocenský vzťah je ojedinelý v celej Európe. Momentálne chce Američan Malcolm Glazer dosiahnuť azda ešte viac - získať rozhodujúci vplyv nad magickým Manchestrom United. Keď sa pred piatimi rokmi iba pošepkávalo, že by sa tento najslávnejší klub krajiny mohol dostať do iných než britských rúk, zaoberala sa situáciou Dolná snemovňa parlamentu.

Abramovič iste nezarába kľúčovo na futbale, aj keď zrejme príliš nestráca. Razí si však cezeň cestu medzi najvplyvnejšie obchodné i politické kruhy. Dnes je najbohatším človekom pôsobiacim vo Veľkej Británii.

Najbohatší je Manchester

Zahraničný kapitál v anglickom futbale naráža na odpor verejnosti. Kluby sú väčšinou v rukách mnohých akcionárov. Aj Manchester United, najbohatší klub sveta. Jeho majetok sa odhaduje na 42 miliárd korún, ročný obrat je približne 1,8 miliárdy Sk. Americký miliardár Malcolm Glazer je majiteľom rodinnej firmy s hodnotou okolo 50 miliárd korún a snaha o rozhodujúci vplyv nad Manchestrom znamená pre neho skôr frajerinku.

United momentálne ovláda spoločnosť Cubic Expression írskych vlastníkov Johna Magniera a J. P. McManusa. Držia 29 percent akcií. Američan sa spočiatku snažil kúpiť ich podiel. Íri totiž kľúčovo kšeftujú na dostihoch a rovnako chápu aj vplyv v Manchestri.

Manchester United vstúpil na londýnsku burzu v roku 1991, jeho akcie stúpli do roku 2001 o 1400 percent. V posledných rokoch spadli, ale stále sú vážnym artiklom. Shareholders United, čiže jeden z fanklubov "reds" má síce len dve percentá akcií, ale veľký vplyv na verejnú mienku. Do piatku sa zdalo, že sa mu podarí zabrzdiť Írov i menších podielnikov.

Bojovný i netaktný Glazer

Podľa posledných správ sa však podarilo Glazerovi navýšiť devätnásťpercetný podiel na hrozivých dvadsaťpäť. Hovorca Shareholders United Oliver Houston vyzval všetky fankluby, aby vyvíjali nátlak predovšetkým na Írov. Tí sa zdajú byť zlomiteľní, dostihy im vraj vynášajú viac, ale zatiaľ sa s Američanom nedohodli. Glazer údajne v piatok investoval na burze do Manchestru 44 miliónov libier (okolo 2,5 miliardy Sk). Predstavitelia ManU povedali, že oficiálnu ponuku na odkúpenie klubu nedostali, ale o záujme vedia. Na Londýnskej burze platí, že vlastník 30 percent akcií získava rozhodujúci vplyv nad spoločnosťou.

Fans protestujú

Glazer, majiteľ klubu amerického futbalu Tampa Bay Bucaneers vyhlásil, že "počul som niekde, že Manchester je dobrý klub a preto som sa rozhodol získať 75 percent akcii tohto mužstva", čo Angličanov doslova rozzúrilo. V ďalšom kole v sobotu hostia na Old Traforde Arsenal a všetky fankluby United chystajú protestné akcie, ktoré majú zabrániť obchodu v prospech Glazera. Nedávne pytačky bohatého thajského premiéra Tchakisana Šinavatru s FC Liverpool sa skončili neúspešne. Peniaze prebila verejná mienka a nesúhlas najostrejších fanúšikov.

Súvisiace články