Piatok, 14. mája, 2021Meniny má Bonifác

Amatéri v Česku sa tešili zrejme zbytočne. Šport má mať naďalej stopku

(Autor: Mário Bóna)
Ivan Mriška|11. apr 2021 o 07:29

Vláde to navrhne tamojší minister zdravotníctva.

PRAHA, BRATISLAVA. Od pondelka 12. apríla v Česku končí núdzový stav. Spolu s tým malo dôjsť k výraznému uvoľňovaniu opatrení a k amatérsky šport sa mal opäť začať postupne rozbiehať.

Všetko je však inak.

„Zákaz zhromažďovania viac ako dvoch ľudí má byť aj naďalej v platnosti. V sobotu o tom rozhodol minister zdravotníctva Petr Arenberger s tým, že v pondelok to navrhne vláde,“ informuje portál iPrima.cz.

Športovcom sa ospravedlnil

Pôvodne sa uvažovalo o tom, že by sa od pondelka vďaka koncu núdzového stavu mohlo spoločne vonku schádzať až dvadsať osôb a vnútri desať.

„Môj predchodca vytvoril opatrenia, ktoré začali platiť 6. apríla, teda deň pred mojim nástupom. Medziodborová skupina pre epidemické situácie (Meses) medzitým vydala stanovisko, aby sme rozvoľnenie nespájali s otvorením škôl,“ uviedol Arenberger.

V Hlavných správach na CNN Prima NEWS sa zároveň ospravedlnil všetkým športovcom, ktorí sa už tešili na aktivity vo väčších skupinách.

„Stretávanie je možné len v pároch, takže športy jeden na jedného sú povolené. Výnimky máme pre profesionálnych športovcov. Amatérski môžu športovať v skupinách, ale len ako jednotlivci s rozostupmi,“ dodal minister zdravotníctva.

(Autor: Ivan Mriška)

S určitosťou od pondelka u našich západných susedov končí zákaz nočného vychádzania medzi 21. a 5. hodinou a ľudia budú môcť opäť popíjať alkohol na verejnosti. Prestane tiež platiť zákaz cestovania medzi jednotlivými okresmi.

Väčšina obchodov zostáva uzavretých, platia len drobné výnimky pre obchody s detským oblečením, papiernictva, práčovne a čistiarne, zámočníctvo a prevádzkarne s predajom pietneho tovaru. Obchody a služby budú môcť fungovať do 22. hodiny.

„Od 12. apríla sa tiež vrátia do škôl žiaci prvého stupňa. Pokiaľ má škola maximálne 75 žiakov, bude fungovať bez obmedzení, musia mať ale samostatnú budovu vrátane školskej jedálne. V ostatných prípadoch čaká žiakov a učiteľov takzvaná rotačná výučba po týždňoch,“ informujú české médiá.

Povinné testovanie žiakov

Žiakov čaká povinné testovanie na Covid 19, a to v každý pondelok a štvrtok.

Do materských škôl sa vrátia tiež predškoláci, budú môcť byť v skupinách maximálne po pätnástich, ale nebudú musieť nosiť rúška.

„Jedinou výnimkou je okres Děčín, kde sa v piatok objavila brazílska mutácia a výučba tam začne až o týždeň neskôr,“ dodávajú médiá.

Otvoriť budú môcť prevádzkovatelia zoologických a botanických záhrad, ale len do dvadsiatich percent kapacity areálu. Návrat čaká tiež farmárske trhy.

„Pandemický zákon zároveň nezakazuje vycestovať do zahraničia. Zelenú dostali tiež záverečné skúšky v autoškolách.

Zatvorené zostávajú bazény, kiná alebo divadla. Rovnaké pravidlá zostávajú pre reštaurácie, hotely a iné ubytovacie či stravovacie podniky,“ zakončil Arenberger.

Ivan Mriška sa špecializuje najmä na nižšie futbalové súťaže na Slovensku. Sám ešte aktívne hráva ako brankár. Niekoľko rokov pracoval pre regionálne noviny MY v Petitpresse ako regionálny šéfredaktor.

Súvisiace články