Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Allen Johnson má po zlatých plánoch

Sportnet|27. aug 2004 o 00:00

4 Grécko žialilo po vynútenom odstúpení dvoch svojich atletických hviezd, no dnes má nové esá, donedávna pre svet takmer neznáme. Po senzačnom víťazstve chodkyne Atanasie Cumelekovej sa predvčerom hostiteľská krajina dočkala ďalšieho milého šoku - prekáž

Najväčší favorit behu na 110 m prek. A. Johnson zakopol, skončil pod prekážkami a môže sa rozlúčiť s olympijským finále. FOTO - REUTERS

kovú štyristovku vyhrala 25-ročná Faní Chalkiová.

Bývalá výškarka mala na 400 m prek. do vlaňajška osobný rekord 56,40 a na konte ako jediný úspech 6. miesto z tohtoročných halových MS na hladkej štvrtke. Na olympiádu prišla s výkonom 53,99, v olympijskom rozbehu však zabehla 53,85 a v semifinále dokonca svetový výkon roka 52,77. Skvostnú formu potvrdila aj vo včerajšom finále. V jeho výsledkovej listine figuruje svetová rekordérka Ruska Pečonkinová ako posledná, kým pôvodná outsiderka ako prvá. Chalkíová zabehla 52,82 a vyhrala s vyše polsekundovým náskokom pred dvojnásobnou európskou šampiónkou Rumunkou Tirleovou. Úradujúca majsterka sveta Austrálčanka Pittmanová prepálila tempo a skončila piata.

4 Grécku zrejme spadne do lona ešte jedno, už tretie zlato. Kentéris aj Tánuová sa vyhli dopingovým testom, ale ak sa potvrdí avizovaný pozitívny test Kamerunčanky Francoise Etoneovej-Mbangovej, ktorá vyhrala trojskok, dodatočne za šampiónku vyhlásia Grékyňu Chrisopiu Devetzíovú, pôvodne striebornú medailistku. Podľa gréckych médií otáznik visí aj nad kladivárskym víťazom Maďarom Annusom - do nedele sa musí podrobiť ďalšiemu dopingovému testu, inak mu tiež odnímu zlato.

4 Ani na jeden Marion Jonesovou uvoľnený šprintérsky trón nezasadla Američanka - stovku v sobotu vyhrala Bieloruska Julia Nesterenková, dvojstovku včera 22-ročná Jamajčanka Veronica Campbellová (na 100 m bronzová). Prvé zlato v tejto disciplíne pre krajinu rýchlych bežkýň získala vo svetovom čase roka 22,05. Najmladšia z Američaniek, 18-ročná Allyson Felixová dobehla druhá, keď vyrovnala vlastný juniorský svetový rekord 22,18, Bulharka Lalovová ako prvá z Európaniek piata.

Posledné zlato ženského večera si kladivom vyhádzala 33-ročná Ruska Oľga Kucenková druhým svetovým výkonom roka 75,02 (tretí pokus). Zvyšné medaily bralo kubánske duo Morenová - Crawfordová, poľská obhajkyňa Skolimowska skončila piata.

4 Smutným pohľadom z polohy poležiačky sa s ambíciami zopakovať triumf z Atlanty 1996 lúčil Američan Allen Johnson, štvornásobný majster sveta na 110 m prek. (1995, 1997, 2001, 2003). Medzibeh mu nevyšiel, prekážky skopával už v úvode a potom, keď už sa zdalo, že je v norme, stala sa mu osudnou predposledná. Pristál až pod poslednou, ale hrozne vyzerajúci pád sa skončil bez následkov - ak nerátame vypadnutie.

4 Do finále na 5000 m sa prebojovali o.i. dvaja africkí bežci, čerstvo dekorovaní zlatými medailami - Etiópčan Kenenisa Bekele (10 000 m) a Maročan Hicham El Guerrouj (1500 m). Na lanských MS pokus o zlaté double nevyšiel ani jednému. Najlepší rozbehový čas namerali Alžírčanovi Saídimu-Siefovi (13:18,94).

4 Šprintérska veteránka Merlene Otteyová (44), ako sa dodatočne ukázalo, si v utorňajšom semifinále na 200 m natrhla stehenný sval na ľavej nohe. "Do dvoch týždňov sa rozhodne, či pôjde na operáciu," povedal tréner a životný partner v Slovinsku žijúcej Jamajčanky Srdjan Djordevič pred včerajším finále ženskej dvojstovky (skončilo sa po uzávierke). Ruskú žiadosť o opakovanie finále na 100 m prek. v dôsledku pádu Kanaďanky Felicienovej jury zamietla.

Súvisiace články