Pondelok, 25. októbra, 2021Meniny má Aurel

Potvrdili mu doping. Ukrajinský vzpierač prišiel o zlato z Londýna

Ukrajinský vzpierač Oleksij Torochtij na OH 2012 v Londýne. (Autor: Ng Han Guan - TASR/AP)
TASR|19. dec 2019 o 20:21

Torochtij súťažil v kategórii do 105 kg.

LAUSANNE. Ukrajinský vzpierač Alexej Torochtij prišiel o zlatú medailu, ktorú získal na olympiáde v Londýne v roku 2012 v kategórii do 105 kg. Zároveň ho Medzinárodný olympijský výbor (MOV) potrestal za doping.

MOV potvrdil pozitívny nález na zakázaný steroid turinabol v športovcovej vzorke z londýnskych hier, ktorú spätnou analýzou testovali prostredníctvom moderných metód.

Vzpierača potrestali dvojročným zákazom činnosti s účinnosťou od decembra 2018, keď Medzinárodná vzpieračská federácia (IWF) prvýkrát oznámila v prípade Ukrajinca podozrenie z užitia dopingu a dočasne mu zastavila činnosť až do vyriešenia prípadu.

Zlato z kategórie do 105 kg z londýnskych hier by teraz malo pripadnúť iránskemu vzpieračovi Navabovi Nasirshelalovi. Prerozdelenie medailí však musí odsúhlasiť MOV.

Torochtij skončil s aktívnou činnosťou po londýnskej olympiáde, dopingová aféra však narušila jeho sľubnú kariéru športového funkcionára.

V minulosti bol viceprezidentom Ukrajinskej vzpieračskej federácie, zastával tiež pozíciu v štruktúrach IWF a Ukrajinského olympijského výboru. Trest za doping mu však vystavuje stopku i na funkcionárskom poli.

Od rozhodnutí MOV v roku 2016 začať opätovné testovanie vzoriek z olympijských hier 2008 a 2012 bolo po pozitívnych výsledkoch testov na zakázané steroidy diskvalifikovaných viac než 50 vzpieračov.

Torochtij je piaty zlatý medailista z hier 2012 s pozitívnym testom. Informovala o tom agentúra AP.

Súvisiace články