Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Aktuality zo Soči: Americký kapitán nemá strach

Olympiáda začína súťažami v sobotu. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 4. feb 2014 o 13:28

Športový svet už pozorne sleduje dianie v Soči. Olympiáda sa v piatok začne oficiálnym otvorením.

SOČI. V súvislosti s blížiacimi sa zimnými olympijskými hrami v Soči sa diskutuje predovšetkým o otázke bezpečnosti. Organizátori aj účastníci čelia hrozbám teroristických útokov. Kapitán mužskej hokejovej reprezentácie Spojených štátov amerických Zach Parise však nemá strach.

"Bezpečnosť je téma číslo jeden vo väčšine debát o Soči. Ja si myslím, že s tým nebude žiadny problém. Určite by nás nepustili do Soči, keby nám hrozilo nebezpečenstvo. Verím ruskej polícii a bezpečnostným zložkám," vyhlásil krídelník Minnesoty Wild.

Hokejisti USA vstúpia do turnaja v Soči súbojom so Slovákmi. Duel je na programe vo štvrtok 13. januára o 13.30 SEČ. Američania nastúpia v základnej A-skupine aj proti domácim Rusom a Slovincom.

Snoubordista príde zranený

Zlomené rebro nezastaví kanadského snoubordistu Marka McMorrisa na ceste za účasťou na februárových zimných olympijských hrách v Soči.

Dvadsaťročný rodák z Reginy sa koncom januára zranil na podujatí Winter X Games, ale v utorok, menej ako dva týždne po incidente, už absolvoval niekoľko tréningových jázd v dejisku ZOH.

McMorris patril pred zranením medzi najväčších favoritov na zisk zlatej medaily v disciplíne slopestyle, ktorá bude mať premiéru pod piatimi kruhmi.

Mladý Kanaďan nie je jediný snoubordista, ktorý má pred začiatkom ZOH problémy so zdravotným stavom. Američan Shaun White si počas utorkového tréningu narazil zápästie ľavej ruky a ďalší z adeptov na medailu Torstein Horgmo z Nórska vynechá súťaž pre pondelkovú zlomeninu kľúčnej kosti.

Fak pôjde za Slovinsko

Biatlonista Jakov Fak získal pred štyrmi rokmi na zimných olympijských hrách vo Vancouveri pre Chorvátsko prekvapujúco bronzovú medailu v šprinte na 10 km. Potom však musel prekonať toľko problémov ako zrejme žiadny z jeho konkurentov.

Omrznuté prsty na rukách, zranenie ramena počas pádu na kolieskových lyžiach, žalúdočné problémy, ale aj nechuť reprezentovať Slovinsko namiesto rodného Chorvátska sa podpísali pod jeho zlú náladu počas aktuálnej olympijskej sezóny.

V konečnom dôsledku mu to však môže pomôcť k zlepšeným výkonom v Soči.

"Prešiel som si veľmi zložitým obdobím a verím, že to bude moja výhoda oproti ostatným," povedal 26-ročný Fak pre oficiálny olympijský informačný servis v Soči.

"V príprave to s ním nevyzeralo dobre. Vinou rôznych problémov mohol odtrénovať tak polovicu z toho, čo sme si naplánovali. Občas už aj váhal, či vôbec ísť do Soči. Cítil, že táto sezóna je pre neho stratená. Nakoniec to prekonal a na olympijskom vrchole nebude chýbať," povedal tréner slovinskej biatlonovej reprezentácie Uroš Velepec.

Rodák z Rijeky Fak sa podľa vlastných slov nikdy nezmieri s tým, že má reprezentovať Slovinsko. Pred štyrmi rokmi na slávnostnom ceremoniáli vo Vancouveri hrdo niesol chorvátsku vlajku, teraz v Soči bude reprezentovať susednú krajinu. Má na to jediný dôvod.

"Chorvátska biatlonová federácia nebola schopná zabezpečiť mi také podmienky na tréning, aké som potreboval. Moja jediná šanca bola skúsiť to v susednom Slovinsku, kde je o biatlonistov postarané na špičkovej úrovni. Vždy som však bol hrdý Chorvát a ním aj zostanem. Milujem svoju krajinu. Napriek tomu verím, že ma budú povzbudzovať fanúšikovia v oboch krajinách a ja sa im odmením dobrým výsledkom," uzavrel smutný, ale odhodlaný "Slovinec" Fak.

Rakúšanom sa vyhrážali únosom

Rakúsky olympijský výbor (ÖOC) dostal list, v ktorom sa neznámy autor vyhráža únosom dvoch rakúskych športovkýň počas ZOH 2014 v Soči. S odvolaním sa na šéfa ÖOC Petra Mennela o tom informovali agentúry APA a Reuters.

Podľa správ rakúskych médií prišiel list z Ruska a hrozba únosu sa týka slalomárskej hviezdy Marlies Schildovej a skeletonistky Janine Flockovej. Hovorkyňa ÖOC potvrdila, že dostali taký list, ale odmietla zverejniť mená športovcov.

Islamiskí militanti sa už vyhrážali, že podniknú teroristické útoky počas olympiády v Soči, ktoré sa nachádza na západnej časti väčšinou moslimami obývaného severného Kaukazu. Niekoľko národných olympijských výborov vrátane toho slovenského dostalo v ruskom jazyku výstražný list už minulý mesiac.

Olympijský výbor má aplikáciu

Slovenský olympijský výbor spustil na sociálnej sieti Facebook online aplikáciu SME JEDEN TÍM, v ktorej vyzýva fanúšikov, aby podporili slovenských olympionikov na ZOH v Soči, ktoré sa začínajú už o 3 dni. TASR o tom informovala prostredníctvom tlačovej správy Jana Malaga, Senior PR manažérka agentúry Media In.

Po bezplatnej mobilnej aplikácii "Olympic Hub", ktorú spustil Medzinárodný olympijský výbor (MOV) pri príležitosti 100 dní do začiatku XXII. zimných olympijských hier v ruskom Soči na dvoch najpoužívanejších mobilných platformách, je od utorka pre slovenských športových fanúšikov sprístupnená aj Facebook aplikácia pod názov SME JEDEN TÍM.

Hlavným cieľom kampane je zviditeľniť slovenských olympionikov a pritiahnuť záujem širokej verejnosti o ZOH v Soči.

Facebook aplikácia SME JEDEN TÍM je jedným z viacerých krokov SOV voči širokej verejnosti na podporu olympijského posolstva a šírenia olympizmu a hrdosti na slovenských športovcov na ZOH v Soči. Ide o snahu komunikovať inovatívnym a zábavným spôsobom.

Facebook aplikácia je zároveň online súťaž. Každý kto nahrá svoju fotografiu, prípadne okomentuje či "lajkne" pridané fotografie, môže hrať o vecné ceny. Odmeňovanie je rozdelené do viacerých úrovní, aby mal každý šancu vyhrať. Prvú cenu získa ten, koho nahraná fotografia získa najviac "lajkov".

Na týždennej báze budú odmeňovaní tí, ktorých fotografie zaujmú slovenských olympionikov. Oni osobne vyberú každý týždeň 5 top fotografií. Súťaž bude trvať do 28. februára 2014 a aktuálne informácie bude možné sledovať na fanúšikovskej Facebook stránke Slovenského olympijského výboru.

Každý kto nahrá svoju fotografiu do aplikácie, môže následne túto fotografiu s odznakom podpory slovenského olympijského tímu využiť ako svoju profilovú fotografiu.

Ind pôjde pod olympijskou vlajkou

Sánkar Šiva Kešavan nemôže reprezentovať svoju krajinu na ZOH 2014 v Soči, pretože India dostala dočasný dištanc od Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Kešavan tak môže štartovať na svojej piatej olympiáde len pod olympijskou vlajkou. Informovala agentúra AP.

Kešavan je jediným indickým športovcom, ktorý doteraz súťažil na olympiáde v sánkovaní. MOV potrestal Indiu za korupčné aféry, ktoré prepukli v súvislosti s voľbami do národného olympijského výboru. Tento dištanc by mali zrušiť v najbližších dňoch, ale to už bude pre Kešavana neskoro.

Súvisiace články