Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Akrobatiku má v krvi, premiéru v elitnej spoločnosti brala ako veľké dobrodružstvo, ktoré ju potešilo

Sportnet|Publikované 11. okt 2002 o 22:00

Košice Východniarky tvorili značnú silu slovenskej reprezentácie na posledných majstrovstvách sveta v kulturistike a fitnes v Brne. Svojím dielom k

zviditeľneniu dievčat prispela aj Lucia Teplicová (na snímke), ďalšia debutantka na takomto významnom podujatí. Počínala si naozaj výborne, obsadila siedme miesto v body fitnes nad 164 centimetrov. Táto 21-ročná študentka 4. ročníka Prírodovedeckej fakulty UPJŠ (fyzika-geografia) patrila medzi príjemné prekvapenia šampionátu. Pritom nemala za sebou ľahké obdobie.

"Hlavne zosúladenie štúdia a športu je zložité. Uplynulý ročník boli vari najkomplikovanejší, mám nejaké resty a musím ich dohnať," zasmiala sa sympatická Lucka, ktorá sa k tomuto odvetviu dostala v decembri uplynulého roka, keď sa ocitla v opatere trénerky Jany Navarčíkovej v AM Šport Košice. Jej prvou súťažou bola až kvalifikačná previerka v Šuranoch, kde sa rozhodovalo o tom, ktoré pretekárky okúsia atmosféru MS. Tomu sa povie odvaha! "Skôr som nemohla zápoliť, lebo na jar som si zlomila nohu, dva mesiace som nútene odpočívala a mojím verným spoločníkom bola sadra." Nebyť toho výpadku, určite by bola výkonnostne ďalej a ktovie, možno by jej neuniklo ani finále na šampionáte. "Domnievam sa, že naozaj by to bolo ešte lepšie." Naša zástupkyňa ani presne nevie, ako sa dostala do konečnej nominácie. "Zrejme som bola náhradníčkou, ale keďže niektoré dievčatá nemohli pre zdravotné problémy odcestovať, zavolal mi tréner Matejíčka s tým, že miestenka sa ušla aj mne."

Predtým sa venovala sedem rokov akrobatickému rock´n´ rollu, gymnastika ju odjakživa bavila. Vo fitnes našla ďalšiu podobnú záľubu. "Chcela som pokračovať v niečom primeranom môjmu veku a okrem toho nevidela som v predošlej činnosti budúcnosť aj vzhľadom na moju výšku." L. Teplicová meria 176 centimetrov, na MS bola najvyššia spomedzi účastníčok. "O jeden centimeter som prevýšila niektoré súperky." Hoci sa zameriavala na klasický fitnesový šport, tréner Ľ. Matejíčka rozhodol, že ju zaradí do body fitnes. "Bližší je mi asi normálny fitnes, tomu by som sa chcela venovať v budúcnosti. Pohyb ma baví, hlavne tanec. To, čo bude pre mňa výhodnejšie, to uprednostním. Ešte som v tomto fachu krátko na to, aby som sa definitívne rozhodla pre jeden smer. To, že som štartovala v body fitnes, bolo príjemné prekvapenie a nerozmýšľala som nad tým, či je to pre mňa dobré alebo nie." Len máličko chýbalo, aby sa Lucia dostala do prvej šestky. Možno zavážilo aj to, že bola spomedzi konkurentiek najmladšia a nemala ešte také skúsenosti. "Boli pred súťažou aj obavy, menší strach, ako dopadnem. Vôbec som nemyslela na to, že skončím až tak vysoko. Strémovaná som ale nebola, brala som vystúpenie športovo. Boli so mnou našťastie obaja tréneri Arpád Mester a Jana Navarčíková, tí ma povzbudili, podržali psychicky. Pomohla mi aj Martina Tarková, ale vôbec celá košická výprava." Vzhľadom na krátku dobu tréningu u nej svalové objemy nie sú také, aby predbehla súperky, ktoré sú na scéne rad rokov. Jej vzorom je Gabriela Mlsnová, majsterka sveta, ktorej by sa chcela raz priblížiť.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.