Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Ako to robia na Slovensku? - pýta sa hokejová Kanada

Sportnet|25. apr 2001 o 00:00

Na tohtoročných majstrovstvách sveta v hokeji predviedol Kanaďan Todd Bertuzzi výborné výkony, vsietil päť gólov. Ale Miroslav Šatan z krajiny, kde majú len sedemtisíc registrovaných hokejistov vrátane žien a veteránov, nastrieľal v Petrohrade dva razy vi

ac gólov tak začína svoj článok v kanadských novinách The Province Tony Gallagher. Zaujíma ho, ako je možné, že na Slovensku vyrastá toľko dobrých hokejistov a vedia sa presadiť v NHL.

Kanada skončila na šampionáte na 4. mieste, Slovensko získalo strieborné medaily. V Kanade potom vysvetľovali, že na MS nehrali ich najlepší hráči. Avšak ani za Slovensko nehrali všetci najlepší. "Úspechy slovenských hokejistov si zaslúžia obdiv. Majú tam v celej krajine menej zimných štadiónov ako v hociktorom veľkom kanadskom meste, ale Žigmund Pálffy i Marián Hossa patria od začiatku tejto sezóny k špičke medzi hráčmi v NHL a ďalší sú oporami svojich klubov. Maličký štát produkuje ofenzívne hviezdy ako na bežiacom páse. Ako to robia? Pripravujú žiakov na tréningu ako naprogramovaných robotov? Sú od toho ďaleko. V skutočnosti majú malí hokejisti na Slovensku na ľade viac radosti ako ich rovesníci v Kanade. Je to v prístupe," konštatuje autor článku.

"Je to náš systém," odpovedal Ž. Pálffy. Veľa vecí sa učíme po svojom. To je podľa mňa najväčší rozdiel." T. Gallagher potom spovedal trénera juniorskej reprezentácie Slovenska Jozefa Frühaufa, ktorý bol nedávno v Kanade za slovenskými mladými hokejistami.

"Zaiste, spomínam si na ten rozhovor," povedal J. Frühauf. "Kanadský novinár zostal v úžase, keď som mu povedal, že v tejto sezóne hrá v NHL 24 slovenských hráčov, čo je vzhľadom na úzku základňu vysoké číslo. Nechcel veriť, že na Slovensku nemáme ani päťdesiat krytých klzísk. V Kanade ich je vyše tritisíc. Objasňoval som systém rastu hokejistov u nás od hokejových tried cez centrá talentovanej prípravy. Zaujímal sa aj o metodiku prípravy, kde deti v hokejových triedach hrajú na menšej ploche, aby sa častejšie dostali do kontaktu s pukom, zdôrazňuje sa hravosť. Tréning hráčov vo vyššom veku je vo vysokom tempe, nacvičujú sa akcie dvaja na dvoch, traja na troch, niekedy aj štyria na štyroch, tak sa hokejisti učia tvorivosti."

"Tréning na Slovensku môže byť pre deti oveľa zábavnejší ako typický tréning v Kanade, kde prevláda nekonečné drilovanie a korčuľovanie medzi značkami," píše The Province.

T. Gallagher oslovil aj Dušana Benického, ktorý je fyziológom vo Vancouvri a Frühaufovi pomáhal pri ceste v zámorí. Benický sa nazdáva, že deti v jeho rodnej krajine majú ešte jednu prednosť pred kanadskými: "Gymnastika v Kanade nie je veľmi populárna, ale na Slovensku sa jej venujú od prvej triedy v základnej škole. Chlapci a dievčatá tak získavajú koordináciu, zmysel pre ovládanie tela. A potom sa rozhodujú, akému športu sa chcú venovať. Chlapci, ktorí hrajú organizovaný hokej v Kanade už od piatich alebo šiestich rokov, môžu neskoršie ustrnúť vo vývoji."

Kanada je kolískou hokeja a svoj systém výchovy hráčov dlho považovala za najlepší. S pribúdajúcim počtom hráčov z Európy v NHL však v Severnej Amerike zisťujú, že aj príprava hokejistov na starom kontinente má svoje prednosti.

Malé Slovensko sa môže pochváliť jedným z najefektívnejších systémov. Isté je, že vzhľadom na členskú základňu u nás a v Kanade (vyše 500-tisíc registrovaných hokejistov) je väčšia pravdepodobnosť, že z malého chlapca na slovenskom ľade skôr vyrastie nový Pálffy ako v Kanade nový Sakic.

Súvisiace články