Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Ako lord skočil po víťazstve Tormu do vody

Sportnet|3. jún 2004 o 00:00

Súpera nikdy nezbil, dokonca nerád rozdával knokauty. Rodák z Budapešti Július Torma vo finále boxerského olympijského turnaja vo welterovej hmotnosti (do 67 kg) Američana Horaca Herringa po skvelom technickom výkone posiela k zemi ...

Súpera nikdy nezbil, dokonca nerád rozdával knokauty. Rodák z Budapešti Július Torma vo finále boxerského olympijského turnaja vo welterovej hmotnosti (do 67 kg) Američana Horaca Herringa po skvelom technickom výkone posiela k zemi rovno so záverečným gongom. Nechce, aby súpera ponižujúco počítali. "Súpera dokáž vždy zdolať, ale súčasne maj k nemu úctu a rešpektuj ho," hovoril neskôr svojim zverencom. Torma súťažil neuveriteľných 15 rokov, vybojoval 996 stretnutí. Sedemkrát prehral, v Česko-Slovensku nikdy s nikým.

Olympijský ring postavili Angličania v plaveckej hale Empire Pool. Niekto skočil do vody. Urobil tak lord Russel, popredný svetový boxerský funkcionár v bielych nohaviciach a košeli s motýlikom, vykrikujúc k prekvapeným divákom: "Videl som najlepší zápas v živote." O ctihodnom lordovi sa traduje, že sľuboval skok do bazéna po vrchole turnaja. Po Tormovom triumfe neváhal, hoci súťaž pokračovala. Túto úsmevnú historku spomínajú viaceré knihy prinášajúce príbehy z olympiád.

Repatriant z Budapešti

Malý Ďusi vyrastal v budapeštianskej štvrti Angyalföld. Medzi kamarátmi z robotníckych a remeselníckych rodín hral futbal, zápasil i sa pobil. Na prvý tréning ho pozval Zsigmond Ádler, a to bol pán niekto. Neskorší kouč Lászla Pappa, Tormovho o štyri roky mladšieho rovesníka, podľa odborníkov najlepšieho boxera všetkých čias v amatérskom ringu.

Torma už bol šesťnásobným majstrom Maďarska, mal 22 rokov, keď jeho otec v roku 1946 využil možnosť repatriovať na Slovensko. Bol rodákom zo Štúrova. Tormovci sa usadili v Baťovanoch (neskoršie Partizánske), ktoré boli bohatým mestečkom s dostatkom pracovných príležitostí. Aj možností na športovanie. Tam vyrastal na veľkého borca. Potom prestúpil do pražskej Dukly a zakotvil v stovežatej.

Kamarát so Zátopkom, súper s Pappom

Torma vyhral na majstrovstvách Európy 1949. Chcel vyhrať aj na helsinskej olympiáde. Julo bol veľkým kamarátom so Zátopkom, podpichovali sa: "Keď budeš prvý ty, musím aj ja."

Lenže medzičasom mierne pribral a v hmotnosti do 71 kg súťažil Lászlo Papp. A súboju s týmto velikánom sa chcel vyhnúť. Torma začal rýchlo zhadzovať. V tých časoch to bola neskutočná rehoľa. V ringu potom chýbali sily, vo štvrťfinále podľahol neskoršiemu víťazovi Poliakovi Chychlovi.

V Melbourne 1956 mal opäť smolu. Pre boxera tú najsmolovatejšiu. Torma už súťažil v strednej hmotnosti. V druhom kole nastúpil proti budúcemu finalistovi z Čile Ramónovi Tapiovi. "Biješ, biješ a potom príde náhodný úder, ako v Melbourne od Tapiu. Dve kolá som viedol. A zrazu bum na moje obočie, krv mi zaliala oko. Nemilosrdná sekunda znamenala r.s.c. v môj neprospech. Prisahám, v Austrálii som sa cítil na zlato," spomínal Torma v knihe Igora Mráza Preslávili Slovensko. Zabudol vtedy, čo mu vždy hovoril tréner Ádler: "Box je športom okamihu."

Torma potom súťažil a neskôr trénoval v Prahe v klube Uhelní sklady. Učil chlapcov box a na staré kolená i kickbox.

Vizitka Júliusa Tormu

Narodený: 7. 3. 1923 v Budapešti, zomrel 23. 10. 1991 v Prahe

Olympijské účasti: Londýn 1948, Helsinki 1952, Melbourne 1956

Úspechy: zlato na OH 1948 vo welterovej hmotnosti - do 67 kg, bronzový na ME 1947 (do 73 kg), zlatý na ME 1949 (do 67 kg). Vybojoval 996 zápasov, sedem prehral. Šesťnásobný majster Maďarska (1941 - 1946), desaťkrát česko-slovenský šampión (1946 - 1956).

Súvisiace články