Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Ako je to s našimi postupovými šancami?

Sportnet|Publikované 10. sep 2007 o 22:00

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.skVäčšina Slovákov už národný reprezentačný tím pre túto kvalifikáciu pochovala. Teóriu však treba vyžmýkať do

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.sk

Väčšina Slovákov už národný reprezentačný tím pre túto kvalifikáciu pochovala. Teóriu však treba vyžmýkať do krajnosti.

KOŠICE. Situácia v kvalifikačnej D-skupine o postup na EURO 2008 je od začiatku viac než jasná a po sobote vari ešte jasnejšia. Nemci sú už za vodou. Pomaličky si môžu obzerať futbalové stánky v Rakúsku a vo Švajčiarsku. Na veľmi dobrej ceste sú i Česi. Zajtrajšok môže prakticky dať definitívnu odpoveď. Ak zajtra v priamom súboji porazia Česi Írov, bude medzi nimi 6-bodový rozdiel a hrať sa bude už len o 9 bodov. Čo sa zmení, ak sa súboj skončí remízou? O slabučké percenta sa zvýšia šance aj našim reprezentantom.

Pohrávanie sa s teóriou

Slováci však musia zostávajúce štyri zápasy vyhrať. Dvakrát so San Marínom je povinnosť, zdolať by sme mali doma zajtra aj Wales. Najťažší oriešok nás čaká na oslavách "nežnej revolúcie", keď sa 17. novembra predstavíme v Česku, kde musíme vyhrať hoci len 1:0. Pravda, bratský súboj bude mať pre nás napätie iba vtedy, ak doma porazíme Wales a San Maríno a Česi doma remizujú s Írskom a prehrajú v Nemecku. Už by sa naozaj patrilo, aby sme zdolali aj papierovo silnejšieho súpera v kvalifikácii. Ak by to vyšlo v Česku a my by sme vyhrali hoci len najtesnejším rozdielom, boli by sme na koni. V poslednom kole by sme museli vyhrať v San Maríne, no Čechom by nepomohlo ani víťazstvo na Cypre. Že by sme mali s Čechmi, ktorí vyhrali v Bratislave 3:0, horšie vzájomné zápasy? To vôbec neprekáža, lebo v konečnej tabuľke by sme mali o bod viac!

Prehnaný optimizmus

Dnes je jasné, že naše šance na postup po remíze s Írskom sú takmer mizivé. Viacerí už naše mužstvo definitívne odpísali. My sme sa však ešte trochu pohrali s teóriou. Pre niekoho sú tieto prepočty prehnaným optimizmom, no na druhej strane azda jediným úletom v tejto kombinácii je naše víťazstvo v Česku. Žiaľ, od neho sa všetko odvíja. Ostatné tipy nie sú nereálne.

Opakuje sa to každý kvalifikačný cyklus. Ideme konečne preraziť do futbalovej Európy, chceme sa kvalifikovať na záverečný turnaj, no už pomaly od 3. kola svoju pozornosť upriamujeme na teóriu, rôzne kalkulácie a prepočty... Kým ostatné tímy, ktoré hovoria nahlas o postupe, začínajú o teórii uvažovať tri kolá pred koncom, slovenská teória je už taká unavená, že zvyčajne to nevydrží a padne oveľa skôr,ako by sme si to predstavovali.

Aký scenár by nám vyhovoval

Keďže kocianovci ešte stále živia teoretickú šancu na postup, prinášame kalkuláciu, ktorá by nás posunula na záverečný turnaj. Postúpili by sme napriek tomu, že sme doma s trojicou najväčších súperov - Nemeckom, Českom a Írskom získali len bod... Slovensko, Česko i Írsko odohrajú ešte po štyri stretnutia.

ZOSTÁVAJÚCI PROGRAM

SLOVENSKO

Slovensko - Wales1

Slovensko - San Maríno1

Česko - Slovensko2

San Maríno - Slovensko2

------------------------------

12 bodov

ČESKO

Česko - ÍrskoX

Nemecko - Česko1

Česko - Slovensko2

Cyprus - Česko2

-------------------------------

4 body

ÍRSKO

Česko - ÍrskoX

Írsko - Cyprus1

Írsko - Nemecko2

Wales - Írsko2

7 bodov

1. Nemecko871031:422

2. Česko852118:417

3. Írsko842214:1014

4. SLOVENSKO831418:1510

5. Wales72148:117

6. Cyprus721410:167

7. San Maríno80081:400

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.