Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Ak sezónu nezablokuje štrajk, zámorská NHL odštartuje 13. októbra

TASR|15. júl 2004 o 10:52

New York 15. júla (TASR) - V prípade, že sa negatívne prognózy o štrajku v hokejovej NHL nenaplnia 88. ročník základnej časti prestížnej zámorskej súťaže ...

New York 15. júla (TASR) - V prípade, že sa negatívne prognózy o štrajku v hokejovej NHL nenaplnia 88. ročník základnej časti prestížnej zámorskej súťaže odštartuje 13. októbra. Najväčšou hrozbou pre samotný hokej však naďalej ostáva spomínaný "lock-out", ktorý môže vzniknúť v prípade, že vedenie klubov (zamestnávatelia) sa nedohodne so zástupcami hráčskej asociácie NHLPA na platovom strope hráčov.

Samotné otvorenie sezóny je naplánované do Philadelphie, kde si letci zopakujú minuloročné finále Východnej konferencie s držiteľom Stanleyho pohára - tímom Tampa Bay Lightnings. Dôležitými sprievodnými hokejovými znakmi novej sezóny budú výročný zápas Siene slávy NHL, tradičný víkend All-Star a Hokejový deň v Kanade.

Po prvý raz v histórii budú 19. februára 2004 hrať všetky kanadského tímy v rovnaký deň na domácom ľade v Calgary, Edmontone, Montreale, Ottawe, Toronte aj Vancouveri. Rovnako má pri vyžrebovaní premiéru hrací deň z 26. marca, kedy sa do hry zapojí všetkých 30 ligových tímov, čo znamená pätnásť duelov. V minulosti sa hralo v jeden deň najviac štrnásť stretnutí, rekordný zápis sa datuje do 1. novembra 2003.

Každý tím odohrá šesť zápasov proti každému mužstvu z rovnakej divízie (celkovo 24), štyri stretnutia proti tímom z ostatných divízií, ale rovnakej konferencie (celkovo 40), jeden duel proti každému celku z inej konferencie (celkovo 15) a ešte tri ďalšie proti členom opačnej konferencie. Vrátane zápasov z 10. apríla počíta nová sezóna s rozpisom 1230 stretnutí, začiatok súťaže o Stanleyho pohár potom odštartuje 13. apríla a skončí 13. júla.

V NHL vážne hrozí štrajk a väčšina hráčov preto uzatvára rôzne náhradné dohody s európskymi klubmi. Práve v týchto dňoch okolo 150 hviezd vrátane viacerých slovenských hokejistov si dali zraz v Štokholme na mítingu Hráčskej asociácie NHL (NHLPA). Hlavnou témou akcie je spoločný postup pri rokovaniach ohľadom novej kolektívnej zmluvy pre nasledujúce sezóny zámorskej profiligy. Medzi hráčskou asociáciou, vedením ligy a klubmi sú však aj ďalšie sporné situácie okrem nezhody okolo platového stropu. Ak zainteresované strany nedospejú k dohode, 15. septembra vyprší doteraz platná zmluva a nastane tzv. lock-out.

Rozpis zápasov 1. hracieho dňa v NHL 2004/2005: Philadelphia - Tampa Bay, Calgary - Anaheim, Minnesota - Ottawa, Minnesota - Chicago, Vancouver - San Jose, Dallas - Phoenix, Los Angeles - Colorado.

pb ph

Súvisiace články