Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

Olympiádu v Tokiu môžu zrušiť, MOV nechce prázdne tribúny

Olympijské hry v Tokiu - ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
TASR|21. máj 2020 o 08:52

Ďalší prípadný presun OH v Tokiu nie je možný.

TOKIO. Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach potvrdil, že pokiaľ sa odložené olympijské hry v Tokiu neuskutočnia budúci rok, budú zrušené.

Abe: Neexistuje plán B

Japonský predseda vlády Šinzo Abe šéfovi MOV povedal, že neexistuje žiadny plán B pre prípad, že by sa OH v lete 2021 nemohli konať.

"Nemôžete celý čas zamestnávať 3000 až 5000 ľudí v organizačnom výbore. Nemôžete každý rok meniť všetkým medzinárodným športovým federáciám kalendár. Nemôžete dopustiť, aby športovci neustále žili v neistote," uviedol Bach v rozhovore pre BBC.

Z dôvodu pandémie koronavírusu rozhodol MOV spoločne s japonskou vládou o odklade OH 2020 na leto 2021. Vzhľadom na svetovú zdravotnú situáciu však ani konanie hier v tomto termíne nie je úplne isté.

Bach nechce prázdne tribúny

Abe v apríli vyhlásil, že OH sa nebudú môcť uskutočniť v kompletnej podobe, pokiaľ nebude pandémia celkom pod kontrolou.

V Japonsku evidovali vo štvrtok ráno vyše 16.000 prípadov nákazy novým koronavírusom, chorobe podľahlo 771 ľudí.

MOV sa zatiaľ stavia odmietavo k možnosti, že by sa OH v Tokiu po vzore iných športových podujatí konali pred prázdnymi tribúnami.

"To nechceme. Olympijský duch je aj o tom, že spája fanúšikov. Na štadiónoch sú spoločne ľudia z celého sveta, vďaka tomu sú olympijské hry také jedinečné," zdôraznil Bach.

Súvisiace články