Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Ak Ruska dopovala, Procházková si polepší

Natalia Matvejevová (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 22. mar 2009 o 22:30

Dopingové prípady v ruskom športe nemajú konca: najnovšie hrozí dvojročný dištanc najlepšej bežkyni na lyžiach Natálii Matvejevovej.

BRATISLAVA. Najlepším slovenským umiestením na februárovom svetovom šampionáte v klasickom lyžovaní v Liberci možno nebude ôsme, ale siedme miesto. Naň sa posunie v šprinte Alena Procházková v prípade, že sa potvrdí informácia o dopingu 22-ročnej Rusky Natálie Matvejevovej.

Najlepšia ruská lyžiarka chýbala vo víkendovom finále bežeckého Svetového pohára.

Podľa agentúry Ves sport ju šéfovia zbornej po pretekoch v nórskom Trondheime poslali domov, lebo dostali vyrozumenie, že vo vzorke, ktorú jej odobrali počas januárových pretekov Svetového pohára v kanadskom Whistleri, zistili erytropoetín (EPO).

V šprinte voľnou technikou na tratiach budúcoročnej zimnej olympiády, ktorý vyhrala naša Procházková, dobehla Matvejevová siedma. O mesiac neskôr (14. februára) na majstrovstvách sveta v Liberci však Ruska skončila štvrtá, kým Procházková „až" ôsma.

Pozitívny test Matvejevovej A-vzorky potvrdila aj ruská šéftrénerka Tatiana Revinová. „Som presvedčená, že pri analýze došlo k chybe," cituje ju webová stránka gazeta.ru. Kontrolnú B-vzorku začnú v antidopingovom laboratóriu v Montreale analyzovať dnes.

„V práci nepoužívame dopingovú technológiu a v preparátoch, ktoré užívame, sa nenachádzajú dopingové látky. Preto spolu s Natašou poletí do Kanady aj profesor inštitútu, s ktorým spolupracujeme."

Matvejevová, jediná rýdza Moskovčanka v ženskej ruskej reprezentácii, bola v podozrení z dopovania už tesne pred turínskymi ZOH 2006. Vtedy jej však zistili len zvýšenú hladinu hematokrytu, čo mohol byť (ale aj nemusel) dôsledok dlhodobého tréningu vo vysokej nadmorskej výške. Medzinárodná lyžiarska federácia jej pretekárom pozastavila „zo zdravotných dôvodov" na päť dní činnosť. V treťom teste sa jej hodnoty vrátili do normy a stihla štart v šprinte (skončila na 30. mieste).

Vo včera uzatvorenej celkovej klasifikácii tohtosezónneho Svetového pohára figuruje Ruska na 26. mieste a v šprinte je ôsma, no ak analýza B-vzorky potvrdí výsledky „áčka", klesne, lebo jej odrátajú všetky body, ktoré získala od polovice januára. Vyškrtnú ju aj z výsledkových listín libereckých majstrovstiev sveta a čaká ju dvojročný trest.

Súvisiace články