Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Aj zámorskú NBA už zasiahla globalizácia

Sportnet|Publikované 17. dec 2004 o 00:00

Basketbal patrí medzi najpopulárnejšie kolektívne športy na svete a zrejme najväčšiu obľubu si stále udržiava v USA. Tamojšia National basketball

association je spolu s bajzbalovou ligou najsledovanejšou profesionálnou súťažou v krajine. Tesne za nimi je liga amerického futbalu a až na štvrtej priečke sa nachádza momentálne prerušená NHL.

Dlhé roky bolo pôsobenie vo väčšine spomínaných súťaží výsostne záležitosťou amerických športovcov. No postupne prví priekopníci z Európy narúšali túto hegemóniu a dnes je už napríklad v NHL niekoľko stoviek hráčov zo starého kontinentu. Ostatné svetadiely zásobovali donedávna zámorské ligy svojimi reprezentantami veľmi skromne. Aj v tomto ukazovateli však dochádza k zmene a to nielen v NHL, ale aj v NBA. Hoci európski borci boli často zaznávaní a prehliadaní, dnes sú medzi nimi opory svojich mančaftov. Veď si len zoberme takého Peju Stojakoviča, Dirka Nowitzkého, Vlade Divaca, ale aj jediného českého hráča Jiřího Welscha.

Pred pár rokmi sa na súpisky jednotlivých tímov začali "tlačiť" aj basketbalisti, ktorí vyrastali na ázijskej pôde. Ani NBA sa tak nevyhla globalizácii, napriek určitým snahám, aby sa preferovali domáci hráči pred legionármi z cudziny. Veľký "boom" spôsobil pred dvoma rokmi príchod čínskeho obra Yao Minga do klubu Houston Rockets. Z tohto 229 cm vysokého a 140 kíl vážiaceho reprezentanta najľudnatejšej krajiny sveta sa okamžite stala mediálne veľmi známa tvár. Už počas sezóny 2002/2003 sa Yao na divákov usmieval z niekoľkých televíznych šotov, reklám a upútaviek na zápasy NBA.

Čo bolo podstatnejšie, nezaujal len svojim pôvodom, ale i predvedenými výkonmi. Tie tomuto dlháňovi zabezpečili aj účasť v tohtoročnom zápase hviezd, ktorý sa uskutočnil v Los Angeles. Vysoká bola nielen Yaova popularita v Amerike, ale aj v jeho rodnej zemi. Vďaka nemu niekoľkonásobne vzrástol záujem Číňanov o NBA a rovnako aj predaj televíznych práv, suvenírov a dresov.

Podobné šialenstvo zachvátilo momentálne aj Japonsko. V tíme Phoenix Suns sa totiž uchytil prvý basketbalista z krajiny vychádzajúceho slnka, dvadsaťštyriročný Yuta Tabuse. Draftoval ho síce Denver Nuggets, no keďže s ním vedenie nepodpísalo zmluvu, získali ho v septembri funkcionári Suns. Tabuse je úplný opak čínskeho pivota, meria len 175 cm a váži 75 kíl. Ani výškový handicap mu však nezabránil, aby s reprezentáciou Japonska získal pred troma rokmi zlatú medailu na majstrovstvách sveta a najcennejší kov vybojoval aj ako člen mančaftu Long Beach Jam, ktorý tohto roku vyhral v nižšej zámorskej súťaži ABA. Vo Phoenixe však jeho sľubný štart zastavilo zranenie, uvidíme ako sa Tabusemu bude dariť v ďalšej časti ročníka 2004/05...

Súvisiace články