Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Aj Wimbledon sa podvolil

Rastislav Hríbik|Publikované 22. feb 2007 o 23:00

Tenistky tak už na všetkých grandslamových turnajoch zarobia rovnako ako ich mužskí kolegovia.

Konzervatívne Anglicko ustúpilo kritike. Členovia tenisového All England Clubu včera dopoludnia rozhodli, že na tohtoročnom Wimbledone zarobia muži i ženy rovnaké peniaze.

Vo svete profesionálneho tenisu je to výnimočná chvíľa. Wimbledon bol posledným z kvarteta grandslamových turnajov, ktorý tlaku požadujúcemu zrovnoprávnenie odolával. Australian Open v Melbourne i newyorský US Open vyrovnali odmeny dávnejšie. Vlani sa pridalo i parížske Roland Garros.

Druhoradá šampiónka

Len zástupcovia Wimbledonu zanovito trvali na svojom. „My nepodľahneme. Je to správne, čo robíme. Veď ženy hrajú len na dva víťazné sety, kým muži na tri a často sú na dvorci i päť hodín. Nebolo by fér platiť všetkým rovnaké peniaze,“ tvrdil ešte vlani riaditeľ All England Clubu Tim Phillips.

Trojnásobná víťazka turnaja Venus Williamsová (2000, 2001, 2005) po podobných slovách tvrdila, že sa vo Wimbledone cíti ako druhoradá šampiónka, keďže nedostane toľko, čo mužský víťaz.

„Pripomína nám to viktoriánsku éru,“ tvrdili zástupcovia WTA Tour. Podporu ženám vyjadril i britský premiér Tony Blair a tamojšia ministerka športu Tessa Jowellová. Organizátori narastajúcemu tlaku už čeliť nedokázali .

Newcombe bral raz toľko

V reči čísiel ide o symbolické zvýšenie. Pred 37 rokmi ešte získal Austrálčan John Newcombe raz toľko čo jeho krajanka Margarete Courtová. Za titul bral 3–tisíc libier, kým víťazka ženského turnaja len 1500 libier.

Vlani to už bol zanedbateľný percentuálny rozdiel. Víťazný Švajčiar Roger Federer získal 655–tisíc libier, Francúzke Amelie Mauresmovej vyplatili organizátori 625–tisíc.

Investícia pre budúcnosť

Tenisový svet rozhodnutie privítal. „Možno to niektorí tenisti budú brať tak, že im berieme peniaze, ale som za. Beriem to ako investíciu do budúcna, ktorú aj tí najväčší neprajníci hádam neskôr ocenia. Raz pochopia,“ tvrdí bývalý britský tenista Peter Fleming. „Ak máte na jednom turnaji mužov i ženy, je smiešne, že niekto berie viac ako druhý,“ cituje bbc.co.uk Johna McEnroea. „Argument dlhších zápasov neobstojí. Videl som veľa muž­ských trojhodinových bitiek, ktoré neponúkli takú zábavu ako jedenapolhodinový ženský zápas. Rovnica čím ste dlhšie na kurte – mali by ste viac zarobiť, nemôže platiť automaticky,“ myslí si McEnroe, otec dvoch chlapcov a štyroch dievčat.

Kingová: Konečne

„Konečne,“ vydýchla si Američanka Billie Jean Kingová, šesťnásobná víťazka Wimbledonu. V roku 1968 získala za triu­mf 750 libier, zatiaľ čo Rod Laver bral dve tisíc.

„Bolo len otázkou času, kedy k tomu pristúpia aj vo Wimbledone. Inú možnosť nemali, no aj tak ma teší, že sa to stalo už teraz,“ priznala Francúzka Amelie Mauresmová, ktorá bude od 25. júna do 8. júla obhajovať titul. „Wimbledon vždy určoval v tenise smer, preto ma rozhodnutie teší dvojnásobne,“ myslí si Ruska Maria Šarapovová.

Autor: Rastislav Hríbik

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.