KOŠICE. Ragbisti na Slovensku majú svoju ligu, v ktorej bojujú o majstra. Aj za účasti dvoch košických klubov - Ravens a Cassovie. V súťažnom zápase ich vzájomný stret ešte iba čaká, ale minulý týždeň si zahrali priateľský duel. Šlo o historické košické derby, keďže mladší z oboch klubov Cassovia vznikla len toho roku. Ravens vyhrali 17:7.
Zaúčal ich Angličan
„Bol som prekvapený, že napriek takmer žiadnej propagácii sa prišlo pozrieť nejakých 50-60 ľudí," potešil sa jeden zo zakladateľov Cassovie Miloslav Pinčák mladší. Ten stál aj pri zrode Ravens pred dva a pol rokom.
„Na vysokej škole sme si všimli náborový leták. Skontaktovali sme sa, ale ten človek nám povedal, že ragby ako také v Košiciach už neexistuje, ale učiť a trénovať by nás mohol. Predtým si len tak chodieval zahrať s ľuďmi, ktorí tu pracovali, ale boli z krajín, kde má ragby tradíciu - Íri, Novozélanďan, Austrálčania. On bol medzi nimi jediný Košičan. Robili to iba ako hobby, žiadne zápasy nehrali. Tento človek nás potom naozaj začal trénovať."
Neskôr prevzal trénerskú taktovku dokonca muž k kolísky tohto športu - Angličan. „Tiež v Košiciach pracoval, predtým doma hrával až po juniorov. V Anglicku vlastne všetci chlapci hrajú buď futbal alebo ragby. Rozumel sa tomu, ale bol dosť nezodpovedný, niekedy neprišiel na tréning či na zápas."
Partia z vodného póla
Ravens sa v minulej sezóne prihlásili aj do prvého ročníka slovenskej ligy, teraz v nej už hrajú dva košické tímy.
„V Ravens sme si všetko museli platiť a ja som mal predstavu ísť na vyššiu úroveň a nájsť nejakých sponzorov. Časť z nás teda odišla a založila nový klub Cassoviu. K nám, keď niekto príde, nemusí nič platiť, máme zázemie. Keďže však fungujeme až od januára a začiatok ligy sme nestihli, síce v nej už hráme, ale tento rok ešte mimo poradia," vysvetlil M. Pinčák.
Jeho meno je známe priaznivcom vodného póla, v minulosti hrával ligu. „Sme celá partia vodných pólistov, deväťdesiat percent z celého mužstva." V lige figurujú okrem dvoch košických klubov dva bratislavské - Slovan a RK, Trnava a Bardejov.
Chcú i mládež
Treba dodať, že ide o „sedmičkové" ragby, to znamená, že hrajú siedmi na siedmich (existuje aj „pätnástkové"). „Je to olympijský šport a celosvetovo ide o jeden z najsledovanejších. Zahŕňa tvrdosť, ale aj férovosť a spolupatričnosť. U nás nemá takú tradíciu, ale chceme to zmeniť. Plánujeme totiž venovať sa i mládeži, spolupracujeme so športovým gymnáziom a máme prísľub, že ho tam otvoria ako kmeňový šport, keď nájdeme dvanásť chlapcov," dodal M. Pinčák.
Z pravidiel
- Ragby má meno podľa anglického mestečka Rugby, kde v 19. storočí vzniklo. „Sedmičkové" sa prvýkrát hralo neskôr v Škótsku a na rozdiel od „pätnástkového" je čerstvým olympijským športom (bude od OH 2016)
- Za položenie lopty do bránkoviska je 5 bodov, po položení nasleduje ešte kop do bránky za 2 body. Kop do bránky priamo z hry a trestný kop majú 3-bodovú hodnotu
- Mužstvá majú na ihrisku po sedem hráčov, hrá sa 2 x 7 minút
- Prihrávka dopredu je zakázaná
- Protihráča možno zastaviť iba do výšky ramien a len vtedy, keď nesie loptu
- Tzv. „mlyn" sa nariaďuje pri niektorých priestupkoch
špa