Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Aj nižšie tenistky môžu víťaziť

Sportnet|Publikované 5. jún 2007 o 00:00

AKO TO vidím jaAké by bolo porovnanie dnešného tenisu s tým pred 10 - 15 rokmi? Okrem toho, že sa vďaka zlepšujúcim sa technológiam pri výrobe rakiet veľmi zrýchlil, vidím veľký rozdiel aj vo fyzickej vybavenosti hráčov. Kým predtým v prvej stovke domino

vali hráči a hráčky stredného vzrastu, napríklad u žien boli len tri, ktoré mali nad 180 cm (Shriverová, Schulzová, Kohdeová-Kilschová), dnes ich je tam skoro polovica. Kedysi tieto hráčky ťažili zo svojej výšky, boli neohrabané a často vyhrali len vďaka servisu a voleju. Tým, že ich bolo málo, ťažko sa dalo na ich hru zvyknúť.

Dnes sú vo štvrťfinále Roland Garros štyri dievčatá s výškou nad 180 cm, ale rozhodne nie sú neohrabané. Vyššia hráčka je menej obratná ako nižšia, ale stačia jej tri - štyri kroky a má obsiahnutý celý dvorec. Má dlhšie ruky, väčšiu páku na hranie úderov, súperke zostáva len málo miesta na obhodenie.

Ale ani menšie hráčky nie sú bez šance, nakoniec ich v prvej svetovej stovke aj niekoľko je. Dnes je to však hendikep, ktorý si musia vynahradiť inak. Musia byť psychicky silné, lebo je to ako by slon nastúpil proti myške.

Vysoká tenistka hrá údery z väčšej výšky, loptičky skáču vyššie, a to je pre nižšiu hráčku veľmi nepríjemné. Musí hrať všetko hneď po odskoku, čo často nestíha nohami, alebo skôr sa posunie meter za základnú čiaru a tam čaká, kým loptička klesne. Musí vsak tieto údery hrať z oveľa väčšej diaľky, čo je tiež náročné. A zasa naopak jej údery skáču vyššej hráčke presne k pásu, odkiaľ sa jej dobre hrajú.

Najväčším rozdielom je servis. Kym vysoká hráčka veľakrát ziskava body rovno z podania, nízka podáva s tým, že sa hrá ďalej. V každom prípade sú však nižšie hráčky fyzicky výborne pripravené, sú ohromne rýchle, obratné a hlavne tento svoj štýl hry majú dokonale zvládnutý a natrénovaný. Takže im nerobí problém v každej výmene desatkráť prebehnúť celý dvorec hore-dole, a ešte stále byť fit na ďalšie výmeny. Touto húževnatosťou nútia hráčky, ktoré majú nad nimi výškovú prevahu, robiť chyby. Lebo tie sú zvyknuté hrať krátke výmeny na 3-4 údery a ak sa im lopta nepodarí rýchlo ukončiť, sú nervózne a začnú robiť chyby. Ponáhľajú sa, keďže vedia, že do dlhých výmien sa s behavými hráčkami púšťať nemôžu. Natoľko ich vyčerpávajú, že nie sú schopné sa rýchlo zotaviť na ďalší bod a robia viac a viac chýb, čo dáva šancu na víťazstvo aj nižšej hráčke.

Súvisiace články