Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Aj na záver gymnastiky škandál - prídu zmeny?

Sportnet|25. aug 2004 o 00:00

Päťnásobný olympijský šampión, ruský gymnasta Alexej Nemov: Toľko emócií som ešte nezažil. Ruská výprava podala protest

Ruský gymnasta Alexej Nemov sa pokúša tíšiť rozčúlené hľadisko. FOTO - REUTERS

Športová gymnastika sa v Aténach - na rozdiel od krasokorčuľovania na predvlaňajších zimných hrách v Salt Lake City - síce ubránila všetkým tlakom na zmeny v listine medailistov, ale aj tak je možné, že ju stihne osud najsubjektívnejšieho zimného športu. Za zmenu rozhodcovského systému sa najnovšie prihovára aj gymnastická legenda Nadia Comaneciová.

Atény sa včera so športovou gymnastikou lúčili na pôvabnej exhibícii. Uctili si na nej aj všetky hviezdy minulosti, ktoré sa v rôznych funkciách objavili v gréckej metropole. Najväčší potlesk dostala práve rumunská päťnásobná olympijská šampiónka.

Známka až po porade?

"Gymnasti by nemali platiť za chyby iných," vyhlásila v rozhovore pre agentúru Reuters Comaneciová, v Spojených štátoch žijúca prvá gymnastka, ktorá dostala známku snov - desiatku (v Montreale 1976). Podľa nej by rozhodcovia mali vynášať známku po spoločnej porade. "Mali by sa poradiť a potom oznámiť spoločné rozhodnutie. Tak by sa nestalo to, čo Nemovovi," dodala.

Gymnastické súťaže sa v pondelok večer končili škandálom. Publikum stálo a desať minút pískalo, kričalo aj bučalo. Viacerí diváci do kamier ukazovali ruku s palcom dolu. Na znak toho, čo si myslia o rozhodcoch.

Ruskému gymnastovi Alexejovi Nemovovi dali vo finále hrazdy za cvičenie iba 9,625. To okamžite vyvolalo v hľadisku búrku nevôle. Neustávala, naopak, stupňovala sa. Američan Paul Hamm, ktorý mal nasledovať, nemohol začať zostavu. Po desiatich minútach sa dvaja z rozhodcov odhodlali na korektúru, ale v konečnom vyznení bola len kozmetická (9,672).

Nemov: Necítim sa porazený

Protesty neustávali. Diváci dali až na obhajcu primátu Nemova, ktorý vyšiel na pódium a gestom požiadal o stíšenie.

"Také emócie som nezažil ani v Atlante, ani v Sydney," cituje internetová stránka gazeta.ru. ruského gymnastu. Nemov získal na minulých olympiádach päť zlatých. Na aténskej bolo jeho najlepším umiestením piate miesto. "Hoci som ostal bez medaily, necítim sa porazený," povedal.

Porazeným by sa však mala cítiť celá ruská gymnastika. Pred štyrmi rokmi mala päť zlatých, teraz len jednu striebornú a dve bronzové.

"Musíme upevniť naše rozhodcovské pozície v športových federáciách," vyvodil zovšeobecňujúce "poučenie" športový vedúci ruskej výpravy Anatolij Kolesov. Zároveň oznámil podanie protestu.

Aj rozhodcovia sú omylní

Pre gymnastiku by lepším východiskom bola reforma rozhodovania. Aspoň taká, akú navrhuje Comaneciová.

Škandálov a protestov zažila v Aténach niekoľko.

Prvé vážne sa objavili na záver viacboja jednotlivcov. Americký gymnasta Paul Hamm, ako dodatočne nepriamo priznala aj federácia, získal titul absolútneho šampióna len omylom rozhodcov, ktorí na bradlách podhodnotili cvičenie Kórejčana Jang Tae-junga. Kórejské protesty sa však skončili len diskvalifikáciou rozhodcov, nie zmenou výsledkov. "Pravidlá neumožňujú meniť výsledky na základe protestu proti rozhodcom," oznámili šéfovia gymnastiky.

V nedeľu napísali protest Bulhari, ktorí sa cítili ukrivdení tým, že rozhodcovia na kruhoch udelili zlato Grékovi Dimosténisovi Tampakosovi, a nie ich Jordanovi Jovčevovi. Odpoveď federácie? "Nie je možné sa odvolávať voči známke pre niekoho iného." Bulhari prípad posunú na Športový arbitrážny dvor.

Comaneciová sa obáva, že aténska olympiáda ostane v histórii spätá s fiaskom rozhodcov. "Nemyslím si, že by sa jej obraz tak kruto poškodil," zľahčuje šéf technickej komisie federácie Adrian Stoica. "Aj rozhodcovia sú len ľudia a môžu robiť chyby." V Aténach ich však bolo akosi primnoho. MARIÁN ŠIMO

Gymnastické medaily

Krajina Z S B Spolu
1. Rumunsko 4 3 3 10
2. USA 2 6 1 9
3. Japonsko 1 1 2 4
4. Čína 1 0 2 3

Súvisiace články