Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Aj lyžiari majú svoju Tour

Sportnet|28. dec 2006 o 00:00

MNÍCHOV, BRATISLAVA - Prvým vrcholom sezóny lyžiarov bežcov bude na prelome rokov Tour de Ski, novinka so šiestimi behmi v priebehu ôsmich dní na spôsob cyklistických etapových pretekov. Pôvodne mala oštartovať 29. decembra v Novom Meste na Morave, ale ..

MNÍCHOV, BRATISLAVA - Prvým vrcholom sezóny lyžiarov bežcov bude na prelome rokov Tour de Ski, novinka so šiestimi behmi v priebehu ôsmich dní na spôsob cyklistických etapových pretekov. Pôvodne mala oštartovať 29. decembra v Novom Meste na Morave, ale pre nedostatok snehu na Vysočine organizátori skrátili Tour z ôsmich na šesť pretekov. Začne sa na Silvestra v Mníchove, na Nový rok pokračuje dvoma behmi v ďalšom nemeckom meste Obertsdorfe a cez Asiago sa dostane do finále v neďalekom talianskom stredisku Val di Fiemme.

Tour zahŕňa lyžiarske šprinty aj preteky na dlhé trate, určí najvšestrannejšieho bežca tejto zimy. "Pre mňa sú favoritmi Nóri Eldar Roenning, Tor Arne Hetland i silný nemecký tím na čele Tobiasom Angererom a Axelom Teichmannom," povedal špičkový švédsky reprezentant Anders Sodergren a dodal, že aj on by chcel siahať po prvenstve. Medzi ženami majú najvyššie ciele Češka Kateřina Neumannová, Fínka Virpi Kuitunenová, Nórka Marit Bjorgenová i Slovinka Petra Majdičová, ktorú vedie náš tréner Ivan Hudáč.

Slovensko bude v premiére Tour de Ski reprezentovať tradičná trojica ako vo Svetovom pohári - Martin Bajčičák, Ivan Bátory, Michal Malák. Ženská bežecká jednotka Alena Procházková pre chorobu štart odriekla. Zo známych pretekárov nenastúpia zo zdravotných dôvodov ani Čech Lukáš Bauer či Rus Vasilij Ročev.

Pri kratšej Tour zredukovali finančnú dotáciu o 25 percent, no stále je v "balíku" veľmi zaujímavá suma 750 000 švajčiarskych frankov (viac ako 16 miliónov korún). Celkoví víťazi pretekov mužov a žien si odnesú po 112 500 CHF (asi 2,4 mil. Sk), finančne odmenia prvých desať pretekárov. Prémie sú aj za umiestnenie na stupni víťazov v jednotlivých behoch.

Body z celkového poradia Tour do Svetového pohára majú štvornásobnú hodnotu, takže víťaz si pripíše 400 bodov a 30. pretekár dostane 4 body.

Mníchov je už prichystaný na nedeľňajší úvodný šprint voľnou technikou. Trať pripravili na Olympijskom štadióne, kde navozili 4500 m3 umelého snehu. (on)

Program Tour de Ski

Nedeľa 31. decembra 2006: Mníchov (Nem.) - šprint, individuálne preteky voľnou technikou

Utorok 2. januára 2007: Oberstdorf (Nem.) - skiatlon 2 x 5 km ženy, skiatlon 2 x 10 km muži

Streda 3. januára 2007: Oberstdorf - 10 km klasickou technikou ženy, 15 km klasickou technikou muži

Piatok 5. januára 2007: Asiago (Tal.) - individuálne preteky voľnou technikou

Sobota 6. januára 2007: Val di Fiemme (Tal.) - 15 km klasickou technikou s hromadným štartom ženy, 30 km klasickou technikou s hromadným štartom muži

Nedeľa 7. januára 2007: Val di Fiemme - 10 km voľnou technikou ženy, 15 km voľnou technikou muži - stíhacie preteky podľa aktuálneho poradia v hodnotení Tour de Ski, finále

Súvisiace články