Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Aj Jastrab odletel do neba

Sportnet|Publikované 30. okt 2006 o 00:00

Košice Ešte v lete som ho zavolal na mobil, aby na jednej z fotografii sa pokúsil identifikovať spoluhráča z Lokomotívy Košice z roku 1960. Pomaly a

ťažko z neho vyšlo, že po porážke leží v nemocnici Louisa Pasteuera. Dohodli sme sa však na popoludňajšej návšteve, ale medzitým ho prepustili do domáceho liečenia. Vedeli sme, že je to s ním zlé, ale aj tak nás vo štvrtok 26. októbra zarmútila správa, že 67-ročný útočník František Šnýr už nie je medzi nami.

Hoci všetci známi mu držali palce v nádeji, že opäť raz zavíta medzi nich do Čermeľa, infarkt premohol jeho srdce, ktoré bolo verné Lokomotíve takmer počas celej kariéry. Rodák z Krásnej nad Hornádom (tam bude s ním dnes o 15. hodine aj posledná rozlúčka) sa narodil 3. februára 1939. Medzi železničiarmi sa objavil v ročníku 1957/58, keď hráčsky kolektív Magyar, Sopko II., Iľko, Pavlinský, Czeszciczky, Sopko I., Brodík, Skubík, Šnýr, Kamaráš, T. Michalko, Fecko, Seleš, Ivan, Jonec, Lenárt, Polgár a Čiták II. postúpil do II. ligy. Feri ostal verný modrej armáde, a tak sa zaslúžil aj o ďalší úspech, keď v ročníku 1964/65 sa prebojovala do najvyššej súťaže. Už 15. augusta 1965 zažil ligový krst, v ktorom Lokomotíva VSŽ zdolala v premiére pred 12 tisíc divákmi Baník Ostrava 2:1 v zostave Ripper Ištók, Urban, Jarembák, Lazar, Hájek, Šnýr, Scherer, Kassai, Čaban, Serfözö. Prvý ligový gól strelil "Jastrab", ako Feriho pre jeho rýchlosť a dravosť staršia generácia pomenovala, až v záverečnom 26. kole. Dostal však prívlastok zlatý, ktorý aplaudovalo 25 tisíc divákov o to viac, že košické mužstvo zdolalo Spartu 3:1, čím zmarilo Pražanom šancu na zisk titulu a samo sa v I. lige zachránilo. Jeho priezvisko Šnýr v tlači písali zväčša nesprávne Šnír, ale jemu to neprekážalo. Bol rád, že si v štyroch ligových ročníkoch v drese Loky mohol zohrať 74 zápasov a streliť 12 gólov. Naposledy obliekol jej dres na jar v 1969 v záverečnom kole v Tepliciach. To už mal Feri po tridsiatke. V ročníku 1969/70 hral ešte pod Pluskalovou taktovkou za Bohemians, ale klokani hneď vypadli, a tak definitívne skončil s aktívnou činnosťou vo veľkom futbale, na ktorú si kvôli jeho umu fanúšikovia neraz radi zaspomínali.

Česť jeho pamiatke!

Súvisiace články