Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Aj Jagudin sa vracia na ľad

Sportnet|Publikované 13. aug 2007 o 00:00

Ruské krasokorčuľovanie hanebne vyprázdnilo pozície. Vzápätí ohlásili návrat dvaja olympijskí šampióni: po Pľuščenkovi aj Jagudin.

MOSKVA, BRATISLAVA. Schyľuje sa k tomu, v čo už málokto veril. Asi sa zopakujú priam bratovražedné súboje dvoch fenomenálnych petrohradských krasokorčuliarov Jevgenija Pľuščenka a Alexeja Jagudina (na snímke SITA/AP).

Jagudin vyhral olympiádu 2002 v Salt Lake City a Pľuščenko lanskú v Turíne. Po triumfoch obaja zmizli z "amatérskeho" ľadu. Teraz sa chcú vrátiť. Napriek tomu, že obaja majú za sebou ťažké operácie.

Posledný duel v roku 2002

Pod nožom sa ocitli bezmála naraz, minulý mesiac. Piateho júla sa v New Yorku podrobil operácii Jagudin. Pľuščenko sa v ten deň ešte len v Guatemale preberal po noci osláv triumfu Soči vo voľbe dejiska zimnej olympiády 2014, ku ktorému prispel. O týždeň však ležal na operačnom stole aj on, ibaže v Mníchove.

Voľakedy boli tréningovými partnermi, oboch viedol chýrny petrohradský kouč Alexej Mišin. Pod jeho vedením Jagudin získal prvé svetové aj európske tituly. Neskôr však nadobudol dojem, že Mišin forsíruje o dva a pol roka mladšieho Pľuščenka, a odišiel do Ameriky za inou ruskou trénerskou legendou Tatianou Tarasovovou.

Pľuščenko vyhral nad Jagudinom na ME 2000 a na ME i MS 2001. O rok na olympiáde ho však Jagudin zdolal, keď ako prvý muž na ZOH dostal šestku aj za umelecký dojem. V tom roku vyhral všetko, čo sa dalo. A rozlúčil sa.

Idem na operáciu

Odvtedy jazdil Jagudin iba v revue a na profesionálnych majstrovstvách sveta (dvakrát ich vyhral). Istý čas mal problémy s alkoholom, za jazdu pod jeho vplyvom ho pokutovali už v devätnástich, v roku 2003 dokonca nakrátko zatvorili. Čoraz viac ho však trápila vrodená chyba bedrového kĺbu.

Začiatkom tohto leta zavolal svojej bývalej trénerke a spýtal sa jej: "Ak sa vrátim k amatérskemu korčuľovaniu, ste ochotná sa mi venovať?" Tarasovová ani na okamih nezaváhala. "V tom prípade idem na operáciu," oznámil jej.

S titánovým bedrom

V sobotu ruský denník Sport-Ekspress priniesol s Jagudinom prvý rozhovor po operácii. "Skôr alebo neskôr by ma aj tak neminula. Nemalo zmysel naťahovať čas," povedal. "Povzbudil ma príklad Američana Rudyho Galinda, ktorému v rozpätí dvoch týždňov operovali oba bedrové kĺby a už o pol roka jazdil."

Galindo s kovovými implantátmi v kĺboch bol schopný odskákať všetky trojité skoky s výnimkou axla. Jagudin verí, že to s titánom v bedre dokáže tiež a - vrátane axla.

Vie súperiť ako nikto

"Cítim sa ako terminátor," žartuje. Jeho cieľom je olympiáda 2010. Tesne po nej dovŕši tridsiatku. "Keď sa vo Vancouveri dostanem medzi troch najlepších, budem to pokladať za ohromný výkon," tvrdí.

Po katastrofálnych výsledkoch na minulosezónnych MS môže Rusko najbližšiu zimu poslať na svetový šampionát len jedného muža. "Bolo by dobre, keby sa vrátil aj Pľuščenko, aby vybojoval Rusku aspoň dve miesta," uvažuje Jagudin.

"Šialene miluje súťaženie, vie súperiť ako nikto iný," tvrdí o Jagudinovi trénerka Tarasovová. Aby znova mohol, musí ho najskôr Medzinárodná korčuliarska únia reamaterizovať, čo po zlých skúsenostiach zo ZOH 1984 robí len nerada a výnimočne.

Pľuščenko vylicitoval 1,2 milióna dolárov

Aj Pľuščenko má za sebou operáciu, no predsa o čosi ľahšiu - menisku. Navyše, mal iba ročnú pauzu a aj počas nej exhibične vystupoval.

Podľa Russian Time News nedávno podpísal kontrakt na televíznu reality šou Tance na ľade 2. Nie však s Prvým kanálom, kde mu za moderovanie druhej časti Hviezd na ľade núkali 700-tisíc dolárov, ale so stanicou Rossija, ktorá ho za 1,2 milióna nahovorila súťažiť v páre s populárnou herečkou Anastasijou Mikulčinovou.

Pľuščenko by sa prvý raz od turínskej olympiády mal v súťaži objaviť 12. - 16. novembra na pretekoch v Kazani, kým Jagudin zrejme až budúci rok.

Súvisiace články