Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Aj Fico športu viac nasľuboval, než dal

Premiér Robert Fico na sklonku funkčného obdobia otváral multifunkčné ihriská po celom Slovensku. Pred tromi týždňami v obci Dojč usporiadali malú slávnosť so slávnostným otvorením napriek tomu, že ihrisko užívali obyvatelia už takmer rok. (Autor: FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)
Sportnet|7. jún 2010 o 22:11

Z programového vyhlásenia vlády sa v oblasti športu za štyri roky nesplnilo takmer nič.

Skepsa v slovenskom športe z postoja štátu k nemu sa za posledné štyri roky ešte prehĺbila.

BRATISLAVA. Zriadenie štátnej antidopingovej agentúry a Centier olympijskej prípravy talentovanej mládeže na desiatich stredných školách sú jediné systémové kroky v oblasti športu za štyri roky Ficovej vlády.

V prípade centier však až čas ukáže, či šlo o krok správnym smerom. Fungujú totiž iba tri štvrte roka a časť športového hnutia ich prijala s dešpektom.

Keby vláda dodržala programové vyhlásenie z leta 2006, športu by dnes bolo sveta žiť. Sľúbila mu nielen „nový zákon o podpore", ale aj „postupný nárast financovania", dlhodobý program rozvoja infraštruktúry vrátane „následného ekonomického prevádzkovania", prehodnotenie zákona o hazardných hrách aj zákona o dani z príjmov...

Nič z toho sa však nesplnilo a hnutie má dnes bližšie k rebélii než k eufórii.

„Štátne dotácie na šport sa nezvyšujú, ba tohto roku budú ešte nižšie ako vlani, a podmienky na sponzorstvo sú horšie ako v chudobnejších krajinách Európy, než je naša," konštatoval nedávno na valnom zhromaždení Konfederácie športových zväzov jej šéf Marián Kukumberg. Plénum ho zaviazalo hneď po voľbách rokovať o vážnej situácii s novou vládou.

Dokonca padol návrh vyjsť do ulíc ešte pred nimi. „Poďme pred parlament a pred Úrad vlády," vyzval šéf zápasníkov Peter Marček. „Každá vláda len sľubuje..." Triatlonový kolega Anton Ihring mu pripomenul, že tak mali urobiť už pred poldruha desaťročím, ale nič z toho nebolo, lebo na poslednú chvíľu odskočil futbal, hoci prišiel o najviac ihrísk. „Žiaľ, jednota medzi nami nebola, nie je a asi ani nebude," dodal.

Zo zámeru zostal zdrap

Podľa generálneho sekretára konfederácie Zdenka Kríža „v ekonomickej kríze sa šport dostal až na tretiu koľaj". Sľuby trojvládia Smer - SNS - HZDS sa však zadrhli ešte pred ňou. Na novom zákone o športe.

„Prvotný legislatívny zámer bol sľubný, obsahoval systémové prvky pomoci športu, no postupne sa okresávali, až napokon financovanie úplne vypadlo," spomína prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár.

Odhliadnuc od futbalového a zimného štadióna boli verejné prostriedky na šport v pomere k hrubému domácemu produktu vo všetkýchrozpočtoch vlády nižšie ako v roku 2006." INEKO, správa Sľuby a realita

Ministerstvo školstva žiadalo zmeniť zákon o hazardných hrách tak, aby sa 50 percent z výťažku lotérií stalo nedaňovým príjmom štátneho rozpočtu, pričom približne 800 miliónov Sk navyše „tradičnej" miliardy by rozdeľovala správna rada zložená zo zástupcov štátnej správy a športových spolkov.

Ako keby však pichlo do osieho hniezda. Rezort financií si ani za Počiatka nedal siahnuť na lotériové zlaté teľa a Tomanovej rezort sociálnych vecí zmietol návrh na rentu pre olympijských, paralympijských a svetových šampiónov po dovŕšení päťdesiatky.

Unikát: dva zákony

Výsledkom je absurdita: od júla 2008 namiesto jedného zákona máme dva. Okrem nového aj starý. Ten spred 13 rokov ponechali v platnosti vraj preto, že obsahuje paragraf o povinnom pol percente na šport zo štátneho rozpočtu. Žiadna z doterajších vlád sa ním však neriadila. Ani Ficova.

Tá predvlani nezvýšila rozpočet ani o náklady na olympijskú a paralympijskú výpravu. „Prídel verejných financií sa nezmenil a ich používanie sa ešte skomplikovalo," konštatuje Chmelár. „Športu by pomohlo len otvorenie otázky lotérií, ale, žiaľ, niet politickej strany ochotnej do toho vstúpiť."

Pritom súdna prehra štátneho Tiposu v spore so Športkou, ktorá pôvodne patrila telovýchovným spolkom, potvrdila, že štát svojho času slovenskému športu protiprávne zrekviroval lukratívne hry legálne zdedené po federálnej Sazke.

Kríž pokladá zákon z júla 2008 za „sterilný", Kukumberg za „zbytočný", Chmelár za „neškodný".

Zmysluplné sú v ňom len pasáže o boji s dopingom. Slovensko vďaka podpore rezortu školstva hladko a rýchlo nahradilo občianske združenie Antidopingový výbor SR profesionálnou štátnou agentúrou. Tá hneď skraja naznačila, že mieni byť nezávislá. Len čo jej komisárov škandálne vypoklonkovali z kulturistických majstrovstiev sveta, žiadala zastaviť dotácie organizátorom akcie, hoci záštitu nad ňou mal predseda Národnej rady SR Pavol Paška.

Zbytočná funkcia

Školstvo, pod ktoré patrí šport, v rámci povolebného delenia moci pripadlo SNS. Smer však presadil zriadenie funkcie splnomocnenca vlády pre mládež a šport, do ktorej nominoval svojho poslanca Dušana Galisa, v tom čase ešte trénera slovenskej futbalovej reprezentácie.

Ukázala sa ako zbytočná. „Nechápem jej zmysel, podľa kompetenčného zákona je za šport zodpovedný minister školstva," myslí si olympijský šéf.

Z Galisa sa napokon stal splnomocnenec pre výstavbu malých ihrísk a pobočník svojho straníckeho šéfa Roberta Fica pri ich otváraní. Smer sa v 100-bodových výsledkoch vlády chváli, že z rezervy premiéra ich bolo spolufinancovaných takmer šesťsto.

Budovanie ihrísk je záslužná vec, ale určite nepatrí do agendy premiéra. Radšej keby bol tlačil na vznik dlhodobého programu rozvoja športovej infraštruktúry, ktorý jeho vláda sľúbila.

Dva štadióny a 10 centier

Fico zdedil po Dzurindovi problém financovania výstavby národných štadiónov dvoch najpopulárnejších športov. Aj on sa dlho ošíval - najmä v prípade futbalového („je možné, že po kríze..."). Napokon však po takmer 40 miliónoch eur na kompletnú prestavbu Nepelovho zimného štadióna súhlasil aj s uvoľnením vyše 69 miliónov na nový Národný futbalový štadión. Prvých vyše 27 miliónov by sa na bratislavskom Tehelnom poli malo prestavať už tohto roku, no zatiaľ sa nezačal ani búrať starý...

Jediným systémovým prvkom sú Centrá olympijskej prípravy, s ktorými sa pôvodne vôbec nerátalo.

Keď minister Ján Mikolaj minulý týždeň riaditeľom desiatich škôl s certifikátom COP slávnostne odovzdával kľúče od nových mikrobusov, priznal, že nápad zriadiť ich sa zrodil v Pekingu. Takú úspešnú letnú olympiádu síce slovenský šport ešte nezažil, ale zároveň ukázala, že špička nebezpečne starne a talentovanej mlade radikálne ubúda. „Centrá sa zriaďovali trochu chaoticky, narýchlo, majú veľa oponentov, aj veľa nedostatkov, ale keď sa odstránia, výdatne nám pomôžu," nádeja sa Chmelár.

„Nie sme proti nim, ale ich financovanie malo ísť cez zväzy a nie na ich úkor," myslí si Kríž. Na „copky" štát nepridal.

Všetky debaty so športovými funkcionármi sa začínajú aj končia pri peniazoch. Vo verejnosti to už vzbudzuje averziu, no treba si uvedomiť, že šport dostáva približne rovnaký balík peňazí ako pred vyše desaťročím.

„Odhliadnuc od futbalového a zimného štadióna boli verejné prostriedky na šport v pomere k hrubému domácemu produktu vo všetkých troch rozpočtoch vlády nižšie ako v roku 2006," konštatuje INEKO v hodnotení plnenia sľubov kabinetu v období 2006 - 2010.