Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Aj agent Michalek by privítal novú kolektívnu zmluvu

Sportnet|9. aug 2004 o 00:00

Bývalý brankár Slovana Bratislava, HKM Zvolen a reprezentácie Slovenska (12 zápasov, chytal na OH '94 v Lillehammeri) MIROSLAV MICHALEK sa po skončení kariéry dal na dráhu hokejového agenta a vlani sa stal prvým na Slovensku s licenciou pre NHL. Na ...

FOTO - AUTOR

Bývalý brankár Slovana Bratislava, HKM Zvolen a reprezentácie Slovenska (12 zápasov, chytal na OH '94 v Lillehammeri) MIROSLAV MICHALEK sa po skončení kariéry dal na dráhu hokejového agenta a vlani sa stal prvým na Slovensku s licenciou pre NHL. Na hokejovom trhu zastupuje vyše 100 hráčov, prevažná väčšina z nich hrá v európskych kluboch. Michalkova spoločnosť úzko spolupracuje so známou americkou športovou agentúrou Octagon. Zo slovenských reprezentantov v nominácii na nadchádzajúci Svetový pohár zastupuje 39-ročný Michalek brankára Lašáka, obrancov Obšuta, Majeského a útočníka Bartečka.

Leto je obdobie, keď majú agenti najviac práce s prípravou nových zmlúv pre voľných hráčov. Ovplyvnil vašu prácu avizovaný štrajk v NHL?

Určite ovplyvnil. Vo výnimočnej situácii som sa so svojimi klientami snažil o iný prístup, než v bežnom roku. Zamerali sme sa na včasné podpísanie kontraktu hneď po uplynulom ročníku, aby sme sa vyhli letnému tlaku. Napríklad Lašák si z troch ponúk vybral Pardubice zmluvne ešte pred majstrovstvami sveta, Obšut sa vrátil zo zámoria do Európy a švédsku Luleu mal istú ešte na jar. Hrozbu štrajku v NHL sme zohľadňovali už pri vlaňajšom rokovaní o Bartečkovom pôsobení v Sparte Praha, preto má Ľubo na ďalšiu zimu opciu - hoci v jeho prípade je záujem nielen zo zámorských klubov. Jednako aj mne ešte zostali neumiestnení hráči a nájsť im klub v tomto čase je ťažšie a ťažšie.


Zlatou baňou pre hokejistov sa v posledných rokoch stala ruská superliga. Aké sú vaše skúsenosti s ruskými klubmi?

V superlige sa hrá dobrý hokej, ale hráčov aj napriek možnosti vysokých zárobkov odrádza iný životný štýl a niekedy zvláštne konanie trénerov, funkcionárov v klube. Zmluva je pre niektorých partnerov len zdrapom papiera. Ale nájdu sa aj seriózne kluby.


Viete už, kde budú hrať vaši hráči, ak sa NHL nerozbehne v plánovanom termíne?

Pracujem na tom, ale konkrétnosti zatiaľ nezverejňujem. Kým platí doterajšia kolektívna zmluva v NHL, môže ísť len o ústnu dohodu. Ivan Majeský aj Tomáš Surový by mali hrať v európskych ligách. Ruské kluby preferujú svojich hráčov, kým mužstvá v západnej Európe si chcú hokejistov zaviazať na celú sezónu. V Nemecku majú v klube obmedzený počet cudzincov a v prípade, ak hráč odíde v rozbehnutej sezóne, strácajú jeho miesto. My zasa potrebujeme mať voľné ruky. Veď ak by v NHL prišlo k dohode o novej kolektívnej zmluve, hokejista sa potrebuje vrátiť do svojho mužstva.


Čo by vám v terajšej situácii mohlo uľahčiť situáciu?

Keby sa v NHL dohodli vlastníci klubov a zástupcovia hráčskej asociácie na novej zmluve. Uvoľnilo by sa napätie a neistota, ktoré sa prenášajú aj do hokejovej Európy.


Vaša spoločnosť funguje v hokeji tri roky. Napĺňa táto práca vaše očakávania?

Vrchovato. Zostal som pri hokeji, ktorý som predtým poznal ako hráč. Využívam kontakty, skúsenosti a pritom sa stále učím. Veľa cestujem po Európe za svojimi hráčmi, aby som sa presvedčil, či všetko ide tak, ako má. V sezóne sledujem desiatky zápasov - väčšinu z nich v juniorských súťažiach.


Čo je pre vás najväčšia odmena?

Spokojnosť môjho klienta - hokejistu.


Kde budú hrať v prípade výluky v NHL hráči zo zámoria nominovaní na Svetový pohár

Brankár
Peter Budaj (Hershey Bears/AHL)
Obrancovia
Zdeno Chára (klub zatiaľ neznámy)
Ľubomír Višňovský (Slovan Bratislava)
Radoslav Suchý (Poprad, príp. zahraničie)
Martin Štrbák (Karlove Vary, ČR)
Ivan Majeský (klub zatiaľ neznámy)
Branislav Mezei (HKM Nitra)
Útočníci
Peter Bondra (klub zatiaľ neznámy)
Marián Hossa (Dukla Trenčín)
Žigmund Pálffy (HK 36 Skalica)
Jozef Stümpel (HKM Nitra)
Michal Handzuš (HKM Zvolen?)
Branko Radivojevič (HC Vsetín, ČR)
Miroslav Šatan (Slovan Bratislava?)
Pavol Demitra (Dukla Trenčín)
Ladislav Nagy (Karlove Vary, ČR)
Richard Zedník (HKM Zvolen?)
Marián Gáborík (Dukla Trenčín)
Vladimír Országh (HKM Zvolen?)
Radovan Somík (klub zatiaľ neznámy)

Zmluvy v európskych kluboch majú

Ján Lašák (HC Pardubice, ČR)
Rastislav Staňa (SK Södertälje, Švéd.)
Richard Lintner (HC Fribourg, Švajč.)
Jaroslav Obšut (Lulea HF, Švéd.)
Ľuboš Bartečko (Sparta Praha, ČR)
Miroslav Hlinka (HC Zlín, ČR)

Súvisiace články