Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Ahonen víťazom ouvertúry v Obertsdorfe, Mesík 33.

TASR|Publikované 29. dec 2005 o 19:58

Oberstdorf 29. decembra (TASR) - Fínsky skokan na lyžiach Janne Ahonen sa stal víťazom úvodného dielu 54. ročníka Turné štyroch mostíkov v Oberstdorfe ...

Oberstdorf 29. decembra (TASR) - Fínsky skokan na lyžiach Janne Ahonen sa stal víťazom úvodného dielu 54. ročníka Turné štyroch mostíkov v Oberstdorfe s celkovým ziskom 270,9 bodu. Obhajca celkového prvenstva v nemeckom stredisku zopakoval svoj vlaňajší triumf a pripísal si na svoje konto premiérové víťazstvo v aktuálnej sezóne.

Dvadsaťosemročný rodák z Lahti si vytvoril výbornú východiskovú pozíciu už po 1. kole, keď zaletel do vzdialenosti 130,5 m a usadil sa na vedúcej priečke. V druhom kole síce Ahonen predviedol o pol metra kratší pokus, no odrazil nápor Nóra Roara Ljökelsöya, ktorý obsadil druhú priečku so stratou 2,5 bodu na dvojnásobného obhajcu veľkého glóbusu. Vedúcu pozíciu vo Svetovom pohári si vďaka tretiemu miestu udržal Čech Jakub Janda (262,6), ktorý sa na stupne víťazov prepracoval z piateho miesta po prvom kole vďaka najdlhšiemu druhému súťažnému pokusu s dĺžkou 133,5 m.

V hlavnej súťaži v Oberstdorfe sa predstavil aj slovenský reprezentant Martin Mesík, v silnej konkurencii však nepostúpil do 2. kola medzi bodovanú tridsiatku. Zverenec trénera Petra Schlanka pristál v 1. kole na značke 111,5 m a so ziskom 96,2 bodu obsadil konečné 33. miesto. Mesík však dosiahol svoj najlepší výsledok na Turné, jeho doterajším maximom bola 35. priečka z Garmisch-Partenkirchenu z roku 2004.

Pri uplatnení k.o. systému Mesík neuspel v Oberstdorfe v dueli s Nemcom Michaelom Neumayerom, domáci reprezentant zaletel do vzdialenosti 118 m a od rozhdocov dostal známku 108,9 bodu. Pretekárovi Vimaru Banská Bystrica sa nepodarilo dostať ani medzi päticu lucky loserov, ktorí napriek prehre v mikrosúboji dvojičiek postúpili do 2. kola na základe dosiahnutého výkonu.

Tréner Schlank vyslovil s Mesíkovým vystúpením v Oberstdorfe spokojnosť. "Martinovi sa síce nepodarilo postúpiť do 2. kola, 33. miesto v nabitej konkurencii je však jeho najlepším výsledkom na Turné v doterajšej kariére a jeho výkon si vysoko vážim. Neumayer mal predsa len o niečo lepšie podmienky, čo patrične využil. Martinovi fúkal nepríjemný zadný vietor, no dokázal sa s tým vyrovnať a predviedol solídny skok. Teraz sa sústredíme na sobotňajšiu kvalifikáciu na druhý diel Turné v Garmischi. Bolo by skvelé, keby sa Martinovi podarilo opäť prebojovať do hlavnej súťaže a aj na Nový rok by sa predstavil medzi päťdesiatkou najlepších skokanov," povedal pre TASR tréner Schlank.

Mesík v dejisku tohtoročných majstrovstiev sveta opäť potvrdil stúpajúcu formu. Pred jedenástimi dňami na podujatí Svetového pohára vo švajčiarskom Engelbergu splnil kritéria potrebné k účasti na ZOH 2006 v Turíne, keď za 29. miesto si do hodnotenia seriálu pripísal prvé dva body.

Súvisiace články