Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Agassi už v 3. kole, Hingisová sa rozlúčila

SITA|Publikované 1. sep 2006 o 07:31

NEW YORK 1. septembra (SITA) - Štvrtkový program 2. kola dvojhry na US Open priniesol v ženskej časti súťaže veľké prekvapenie na účet Švajčiarky Martiny Hingisovej. Víťazka tohto podujatia z roku 1997 ...

NEW YORK 1. septembra (SITA) - Štvrtkový program 2. kola dvojhry na US Open priniesol v ženskej časti súťaže veľké prekvapenie na účet Švajčiarky Martiny Hingisovej. Víťazka tohto podujatia z roku 1997 a ôsma nasadená hráčka sa prekvapujúco rozlúčila po hladkej prehre za 64 minút 2:6, 4:6 s Francúzkou Virginie Razzanovou. Dvadsaťtriročná rodáčka z Dijonu, až 112. v súčasnom renkingu WTA Tour, vôbec po prvý raz postúpila v New Yorku do 3. kola. „Nebol to môj deň. Cítila som sa mentálne príliš unavená. Nemala som viac čo ponúknuť,“ komentovala 25-ročná Hingisová. Zatiaľ čo Razzanová zi utvorila svoje newyorské maximum, Hingisová vo svojej deviatej účasti minimum. Dosiaľ bolo najhorším výsledkom rodáčky z Košíc, ktorá sa tohto roku úspešne vrátila na profiokruh po takmer štyroch rokoch, osemfinále z rokov 1995 a 2002.

V mužskej súťaži sa ďalší husársky kúsok podaril Američanovi Andremu Agassimu. Tridsaťšesťročný veterán opäť o niečo oddialil definitívny koniec kariéry, keď v záverečnom stretnutí dňa v „infarktovom“ dueli zdolal ôsmeho nasadeného Cyperčana Marcosa Baghdatisa 6:4, 6:4, 3:6, 5:7, 7:5. Agassi mohol vyhrať aj v štyroch setoch, ale za stavu 2:1 na sety a 4:0 v treťom poľavil a dal o 15 rokov mladšiemu súperovi ešte jednu šancu na zvrat. „Nie, nemal som problémy s chrbtom, jednoducho mi dochádzal dych. Súper vylepšil svoju hru, musel som v závere zabojovať,“ upokojoval svojich fanúšikov po stretnutí, ktoré trvalo 3 h a 48 min sa skončilo pred 1.00 h newyorského času víťazný Američan. Faktom je, že Agassiho chronické problémy s chrbtom sa ozvali už po zápase 1. kola, keď prešiel cez Rumuna Andreia Pavela a musel dostať injekciu na zmiernenie bolesti. Za zmienku stojí skutočnosť, že Agassi hrá na US Open po 21. raz, čiže toľkokrát, koľko rokov má jeho štvrtkový cyperský súper rokov. „Želám Andremu do ďalších kôl, ale aj ďalšieho života len to najlepšie. Opäť dokázal, že aj v 36 rokoch je to ešte veľký hráč, možno viac ako legenda,“ vzdal úctu svojmu premožiteľovi bývalý najlepší junior na svete Baghdatis. Najbližším súperom Agassiho bude 25-ročný Nemec Benjamin Becker. Newyorský debutant (112. v ATP Entry) je menovcom niekdajšieho veľkého Američanovho súpera Borisa Beckera a na tohtoročnom US Open zatiaľ prežíva najlepšie obdobie svojej kariéry, keď po postupe z kvalifikácie vyhral už 5 stretnutí a naposledy vyradil 31. nasadeného Francúza Sébastiena Grosjeana.

Štvrtkové súboje priniesli v mužskej dvojhry aj niekoľko päťsetových drám. Zápasy zo stavu 0:2 na sety sa na víťazstvá 3:2 podarilo otočiť Rusovi Michailovi Južnému s Čiľanom Nicolasom Massúom a Švajčiarovi Stanislasovi Wawrikovi so Švédom Robinom Söderlingom. Ten dokonca ušiel svojmu súperovi aj z mečbalu. Z favoritov nezaváhal druhý nasadený Španiel Rafael Nadal, ktorý v zápase dobrej úrovne zdolal Peruánčana Luisa Hornu v štyroch setoch, ani Austrálčan Lleyton Hewitt, ktorý poľahky v troch setoch vyradil Čecha Jana Hernycha. V ženskej dvojhre to isté platí o triu najvyššie nasadených hráčok: Francúzke Amélie Mauresmovej, Belgičanke Justine Heninovej-Hardennovej a Ruske Marii Šarapovovej. Tá za 52 minút vyprevadila z kurtu Francúzku Emilie Loitovú po výsledku 6:0, 6:1. Do 3. kola postúpilo až desať ruských hráčok, pričom všetky vyhrali svoje zápasy 2. kola bez straty setu. „Je to pekné zistenie, že sa nám - Ruskám tak darí. Je to možno ďalší veľký rok ruského tenisu,“ komentovala Šarapovová, wimbledonská víťazka z roku 2004. Najjednoznačnejšie víťazstvo dňa dosiahla vo štvrtok Američanka Lindsay Davenportová. Chorvátku Jelenu Kostaničovú poslala domov za 40 minút s dvoma „kanármi“ a vôbec na nej nebolo vidieť problémy s ramenom z nedávneho turnaja v New Havene.