Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Adept nemá kľučkovať, ale jasne povedať, či sa na národiak cíti

Sportnet|Publikované 13. dec 2004 o 00:00

Bratislava - Už šiesty ročník medzinárodného hokejového turnaja Loto Cup sa uskutoční tento týždeň na piešťanskom zimnom štadióne. Predchádzať mu

bude medzištátne prípravné stretnutie s Kanadou a potom už v kúpeľnom meste sa pokúsia naši získať piaty raz trofej. Ich túžba je o to väčšia, že vlani im ju vyfúkli Kanaďania. Prémia pre víťaza (25-tisíc švajčiarskych frankov) nie je až taká honosná, ide skôr o prestíž ukázať sa čo najlepšie pred slovenským divákom v súperení so Švajčiarskom, Rakúskom a Kanadou. "Ešte nikdy predtým sme nemohli prizvať na túto akciu hráčov z NHL. Tentoraz sa takáto zriedkavá šanca naskytla a to len vítame. Vytvorili sa tak bohatšie možnosti na zostavenie kolektívu, " poznamenal šéftréner František Hossa (na snímke).

Mimochodom Loto Cup sa v Piešťanoch konal v roku 2001 a potom aj vlani a zdá sa, že SZĽH neuvažuje ani o zmene dejiska, hoci padli aj také návrhy. I lokálpatriot Hossa (rodák zo Smižian) by nebol proti, keby sa táto akcia uskutočnila znovu aj na východnom Slovensku (prvý raz v roku 1998 boli miestami konania zápolení Spišská Nová Ves a Poprad). "Vedenie zväzu uvažovalo i o takej alternatíve, že by sa turnaj odohral inde, no nakoniec prevážili dobré možnosti a podmienky práve v Piešťanoch. To sa týka ubytovania, dopravy, celkovej štruktúry a stáleho používania zimného štadióna, lebo inde by sme narušili chod klubov. Priznávam, do úvahy prichádzal aj Poprad, no nateraz je všetko po starom."

Zraz hokejistov je dnes v Bratislava, Loto Cup potrvá od štvrtka do soboty. Pred poslednou previerkou národiaku - Nemeckom pohári - sa vyskytli nepredvídané problémy s masívnou maródkou. Takže tentoraz realizačný tím zobral do úvahy i tieto možné komplikácie a nominoval širší počet hráčov. "Chceme maximálne zúročiť i to, že hráme doma a odpadá cestovanie." Oproti Nemeckému poháru došlo vo výbere k niektorým zmenám. Vyžiadala si to nielen momentálna situácia s kandidátmi na štátny dres, hlavne ich forma, ale aj strategický zámer - oprobovať na medzinárodnom kolbisku ďalších potenciálnych uchádzačov o reprezentáciu. Trebárs ako tretí brankár dostal dôveru Laco z Liptovského Mikuláša, kým naposledy bol prizvaný Košičan Petrík. "Pred sezónou sme avizovali, že príležitosť sa ujde mladým a perspektívnym gólmanom z extraligy, ktorí sa predvedú v dobrom svetle. Laco ma presvedčil a tak som mu poslal pozvánku." Medzi 28 vybranými borcami je osem extraligistov. Ako vlastne Hossa komunikuje s klubovými kolegami pri výbere hráčov z domácej súťaže? "Predovšetkým v našej stratégii sú miesta aj pre extraligistov, nielen hráčov pôsobiacich dlhodobo v NHL či v iných európskych súťažiach. Veď nikto nevie, čo sa môže ešte prihodiť v ďalšom období. Sledujeme chlapcov v domácich vystúpeniach a, pravdaže, radím sa s ich klubovými trénermi. Niekedy mám vyhliadnutého hráča, no rešpektujem, ak ho klubový kouč nedoporučí. Každý adept je súčasťou debaty s kolegami." Šéftréner s asistentom Ľubomírom Pokovičom chodia nielen na naše ligové duely, ale často zavítajú i na české štadióny. V tejto súvislosti zarazilo, že akosi z legionárov obchádza napríklad brankára Murína. "Odkedy pôsobím pri reprezentácii, tak som ho tretí raz pozval na akciu a zakaždým sa ospravedlnil kvôli zraneniu. Uznávam jeho kvalitu, no musí sa rozhodnúť sám, či sa cíti na reprezentáciu fyzicky i psychicky a či chce vôbec štartovať na Slovensko alebo nech jasne povie, že sa na to necíti..."

Kvôli zraneniu sa ospravedlnili Országh a Zedník, Stümpel a Pálffy sú vyťažení a tak sa podujatie obíde bez nich. Do úvahy nemohli prichádzať ani ďalší, čo nie sú fit - Nagy, Gáborík, Višňovský, ale i extraligisti Kuľha, Hujsa.. "Niekedy sa maródov nahromadí dosť, ale nedomnievam sa, že týmto spôsobom niektorí kľučkujú, keď sa im nechce vyslovene hrať na nejakej previerke. Je vždy vecou hráča, ako sa postaví k tejto šanci," pripomenul František Hossa.

Súvisiace články