Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Abanda obvinil maséra Sparty z rasizmu

TASR|6. dec 2004 o 11:30

Praha 6. decembra (TASR) - Záver futbalovej jesene v českej Gambrinus lige poznačilo vyhlásenie kamerunského obrancu Drnovíc Patricea Abanda, ktorý obvinil ...

Praha 6. decembra (TASR) - Záver futbalovej jesene v českej Gambrinus lige poznačilo vyhlásenie kamerunského obrancu Drnovíc Patricea Abanda, ktorý obvinil maséra Sparty Eduarda Poustku z rasistického správania. V piatkovom zápase 16. kola najvyššej českej súťaže na Letnej mal masér "rudých" na adresu kmeňového hráča Sparty, ktorý je v Drnoviciach na hosťovaní zakričať hanlivé slová týkajúce sa farby jeho pleti.

"Som spokojný, že som čierny," skonštatoval pre denník Sport majiteľ zlatej olympijskej medaily zo Sydney. Dvadsaťšesťročného Abandu podľa jeho slov síce narážka na jeho tmavú pokožku nejako zvlášť nevytočila, ale konštatovanie, že je blázon, už áno. "Chcel som sa s ním biť a jednu mu vraziť," pokračoval Kamerunčan, ktorému v jeho úmysle zabránil iný olympijský víťaz (OH 1980) - tréner FK Josef Mazura. "Tak nahnevaného som Patrika ešte nevidel," priznal drnovický kouč.

Predohrou k incidentu bol Abandov "likvidačný" faul na Lukáša Zelenku v závere stretnutia, za ktorý mu hlavný rozhodca neudelil žltú kartu. Zelenku sa pri postrannej čiare okamžite ujal Poustka. "Už vtedy na mňa niečo kričal, ale ja som mu nerozumel," pripomenul začiatok sporu Abanda. Po záverečnom hvizde sa ako prvý z tímu dostal k šatniam. "Prišiel ku mne a kričal: ďChlapče čierny, prečo tak fauluješ,ď" snažil sa Abanda presne sformulovať osudnú vetu.

Údajný autor výroku sa ústami tlačovej hovorkyne Sparty od obvinenia z rasizmu dištancoval: "Iba som mu vytýkal, prečo tak tvrdo fauloval. Určite tam nebola žiadna rasistická poznámka. Mám s ním dobrý vzťah, dokonca som mu pomáhal s aklimatizáciou."

Abanda podľa Sportu neberie incident na ľahkú váhu. V Sparte mu končí zmluva a o jej predĺžení nechce ani počuť. Na Letnú prišiel začiatkom roku 2000, na OH v Sydney získal zlato. Pod trénerom Ivanom Hašekom dostával často príležitosť, ale po jeho odchode do Štrasburgu vypadol zo zostavy a po čase ho preradili do B-čka. V auguste tohto roku ho vedenie Sparty uvoľnilo na hosťovanie do Drnovíc.

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Wales vs. Švajčiarsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Dánsko vs. Fínsko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Belgicko vs. Rusko
Kurzy prináša