Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

A-skupina - streda - súhrn

SITA|16. jún 2004 o 23:24

PORTO/LISABON 16. júna (SITA) - Súhrn výsledkov stredajších stretnutí A-skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale v Portugalsku:

A-SKUPINA

Porto:

Grécko - Španielsko 1:1 (0:1)

Góly: 66. Charisteas - 28. Morientes

ŽK: 6. Katsouranis, 24. Giannakopoulos, 26. Karagounis, 61. Zagorakis, 90. Vryzas - 16. Marchena, 37. Helguera, rozhodovali: Micheľ - Balko, Šramka (všetci SR), 25 444 divákov

zostavy:

Grécko: Nikopolidis - Seitaridis, Kapsis, Dellas, Fyssas (86. Venetidis) - Giannakopulos (49. Nikolaidis), Zagorakis, Karagounis (53. Tsartas), Katsouranis - Vryzas, Charisteas

Španielsko: Casillas - Puyol, Marchena, Helguera, Raúl Bravo - Etxeberria (46. Joaquín), Albelda, Baraja, Vicente - Morientes (65. Valeron), Raúl (80. Torres)

Od prvej minúty sa na štadióne Boavisty Porto bojovalo o každú loptu, ale kvalita sa hľadala len ťažko. Mierne navrch mali favorizovaní Španieli. Na trávniku sa dosť iskrilo a občas aj preháňalo s tvrdosťou. Výsledkom bolo päť žltých kariet, ktoré musel už do polčasového hvizdu ukázať slovenský rozhodca Micheľ. V 28. min urobil fatálnu chybu grécky obranca Kapsis, ktorého spätnú prihrávku zachytil Raúl. Španielsky kapitán efektnou pätičkou našiel svojho spoluhráča z útoku Morientesa a ten pohodlne otvoril skóre - 0:1. Gréci po inkasovanom góle ožili, ale vážnejšiu príležitosť si nevypracovali. V 34. min Vryzas napálil loptu iba do stopéra Španielov Marchenu, v závere I. polčasu Karagounisovu strelu zblokovala obrana Španielov a Vryzas mieril veľmi nepresne. Druhý polčas priniesol zvýšenú grécku ofenzívu. Už v 48. min vypálil smerom na španielsku bránku Zagorakis, napokon ju však tesne minul. Potom prišli dve grécke striedania v rýchlom slede a na ihrisko prišiel aj Tsartas. Práve on našiel skvelým pasom v 66. min v šestnástke nabiehajúceho Charisteasa a útočník Werderu Brémy pomedzi nohy gólmana Casillasa vyrovnal - 1:1. Pomer síl na trávniku sa razom zmenil a Španieli vrhli všetko do útoku. Počet rohov narástol v ich prospech na 15:2, šance mali Joaquín, Helguera i Baraja, ale Nikopolidisa už neprekonali. Súperi, ktorí hrali spolu aj v kvalifikácii o postup na ME 2004 a stretli sa tak tretí raz v priebehu necelých dvoch rokov, sa rozišli remízou. Do tabuľky A-skupiny si obaja pripísali už štvrtý bod.

Hlasy:

Otto Rehhagel (tréner Grécka): "Španieli lepšie kontrolovali loptu a napádali. My sme viac bojovali a ukázali túžbu po dobrom výsledku. Riskoval som, keď som poslal na trávnik nových mužov. Napokon sa to však ukázalo ako správne."

Iňaki Saez (tréner Španielska): "Urobili sme jedinú chybu a tú súper premenil vo vyrovnávajúci gól. Dobre sme napádali, ale nedokázali dokončiť viacero sľubných útokov. Mali sme zápas pevne v rukách, ale nedotiahli ho do konca."

Angelos Charisteas (útočník Grécka, strelec gólu): "Tento výsledok ukázal, že víťazstvo nad Portugalskom nebola náhoda. Sme mužstvo, s ktorým treba vážne rátať. Bojujeme, máme svoju tvár i skúsenosti. V druhom polčase sme hrali tak, ako keby sme my boli favoritom a nie Španieli. Máme za sebou dva vydarené zápasy proti favorizovaným tímom a to je povzbudenie pred súbojom s Ruskom."

David Albelda (stredopoliar Španielska): "Jedna malá strata koncentrácie nás stála víťazstvo. Gréci ukázali svoju silu práve v tom, že využili jednu z mála príležitostí, ktoré mali. Dnešok nám priniesol škrt cez rozpočet, ale proti Portugalsku sa opäť pokúsime o víťazstvo. Veď nato sme na šampionát prišli."

Lisabon:

Rusko – Portugalsko 0:2 (0:1)

Góly: 7. Maniche, 89. Rui Costa, ŽK: 17. Smertin, 21. Jevsejev, 87. Aleničev - 24. Ricardo Carvalho, 85. Deco, ČK: 45. Ovčinnikov (Rusko) za ruku mimo šestnástky, rozhodovali: Hauge - Borgan, Holvik (všetci Nór.), 65 000 divákov

Zostavy:

Rusko: Ovčinnikov - Jevsejev, Smertin, Bugajev, Sennikov - Aldonin (45. Malafejev) - Aleničev, Loskov, Karjaka (79. Bulykin) - Izmajlov (72. Bystrov), Keržakov

Portugalsko: Ricardo Pereira - Miguel, Jorge Andrade, Ricardo Carvalho, Nuno Valente - Costinha – Simao Sabrosa (63. Rui Costa), Maniche, Deco, Figo (78. Cristiano Ronaldo) - Pauleta (57. Nuno Gomes)

Domáci reprezentanti nastúpili s viacerými zmenami v zostave oproti úvodnému stretnutiu a od úvodných minút pritlačili Rusov k ich šestnástke. Už v 7. minúte prihral do pokutového územia prudkú loptu Deco a jeho spoluhráč z FC Porto Maniche ju po spracovaní dokázal umiestniť k ľavej žrdi – 1:0. S veľkou vervou hrajúci Portugalci aj naďalej búšili do ruskej obrany, no vyloženú šancu si už v I. polčase nevypracovali. Veľkou aktivitou hýril najmä Figo, jeho centrom však vždy chýbali vo finálnej fáze potrebné centimetre. Rusi sa z obrannej ulity zopárkrát pokúsili prejsť do rýchleho protiútoku, no k priamemu ohrozeniu brankára Ricarda Pereiru sa nedostali. Zverenci brazílskeho trénera Scolariho si svojou aktivitou v prvej štyridsaťpäťminútovke vynútili viacero štandardných situácií, ani z nich však nič nevyťažili. Na konci prvého polčasu vystihol Pauleta malú domov ruských obrancov a rútil sa sám na ruského gólmana. Ovčinnikov vybehnutím pred šestnástku loptu zblokoval, nórsky rozhodca Terje Hauge ho však za hru rukou mimo pokutového územia poslal predčasne do šatní. Po prestávke ako prvý ohrozil ruskú bránku prudkou strelou z 30 m obranca Nuno Valente, náhradný gólman Malafejev loptu vytlačil na roh. Rusi sa aj napriek oslabeniu nestiahli podľa očakávania do defenzívy a viackrát z rýchlych protiútokov zamotali hlavy domácim obrancom. V 58. minúte napriahol spoza 16-ky Karjaka a jeho strelecký pokus musel Ricardo vyrážať na roh. Domácemu tímu sa pri snahe Ruska zmeniť výsledok otváral priestor na rýchle protiútoky, no sľubné akcie buď hráči nedotiahli do konca, alebo im ich šance zmaril Malafejev. V 64. min zakončil peknú kombináciu Figo iba strelou do žrde a pri dorážke neuspel ani Deco. Oba najväčšie hviezdy Portugalska neboli úspešné pri samostatných pokusoch ani o desať minút neskôr a na brankára Malafejeva nevyzrel ani striedajúci Nuno Gomes. Gólovú poistku sa podarilo streliť až striedajúcemu Ruiovi Costovi, ktorý si pri rýchlom protiútoku vymenil loptu s Cristianom Ronaldom a zblízka dopravil loptu do siete. V závere už domáci pokojne udržali loptu na dištanc od vlastnej svätyne a dosiahli prvé víťazstvo na šampionáte.

Hlasy:

Luiz Felipe Scolari (tréner Portugalska): "Víťazstvo sme si zaslúžili. Všetci moji zverenci podali kvalitný výkon, jednoducho celý tím hral dobre. Mohli sme vyhrať aj výraznejšie. Početnú prevahu sme však lepšie nevyužili najmä preto, že sme nedokázali súpera viac rozbehať. Teraz musíme čo najlepšie zregenerovať a potom sa už len skoncetrovať na rozhodujúci duel."

Luis Figo (stredopoliar Portugalska): "Pred zápasom sme boli pod značným tlakom. Víťazstvo má pre nás veľký význam. Uvedomovali sme si, že keď dnes nevyhráme, môže nás to stáť postup zo skupiny. Chceli sme odčiniť zlý výkon zo súboja proti Grécku. Myslím si, že sa nám to podarilo. Vždy chceme zvíťaziť a inak tomu nebude ani proti Španielsku. Súper disponuje kvalitnými hráčmi, ale my máme výhodu domáceho prostredia, ktorú využijeme."

Georgij Jarcev (tréner Ruska): "Som hrdý na mojich zverencov. V zápase proti veľmi kvalitnému súperovi predviedli aj napriek oslabeniu o vylúčeného hráča bojovný výkon. Dokázali sme, že máme talentované mužstvo, ktoré má pred sebou sľubnú budúcnosť."