Streda, 12. mája, 2021Meniny má Pankrác

Štát ma nepodporuje vôbec a myslím, že je to hanba, hovorí najúspešnejší slovenský kulturista Michal Križánek

(Zdroj: eastlabs.sk, Autor: Igor Kopček)
Vladimír Bilohuščin|21. mar 2021 o 19:21

Pred Siberian Power Show hlási Križánek top formu.

Momentálne najúspešnejšieho slovenského kulturistu Michala Križánka čaká už budúci mesiac ďalšia výzva, keď sa predstaví na Siberian Power Show, kde bude najväčším favoritom na víťazstvo. 

V rozhovore sa taktiež dočítate:

  • Kto bol jeho vzor v mladosti
  • Na akej pozícii by sa videl na podujatí Mr. Olympia
  • Kto bude jeho najväčším súperom na Siberian Power Show

Kedy ste začali s posilňovaním a čo vás k tomu viedlo?

S posilňovaním som začal asi v pätnástich rokoch. Mal som starších kamarátov, ktorí si zriadili posilňovňu, tak sme začali cvičiť spolu. A jasné, ako každý mladý chalan som sa chcel páčiť dievčatám, tak som sa už na strednej škole snažil nejako vyzerať.

Máli ste v kulturistike nejaké vzory?

V minulosti to bol napríklad Dennis Wolf a táto stará éra ako sú Ronnie Coleman, Jay Cutler a tí najlepší borci.

Kedy ste začali pozorovať, že máte predispozície na súťažnú kulturistiku?

Boli to kamaráti, ktorí mi povedali, že by som to mohol skúsiť, ale to som mal už okolo 20 rokov. Skôr som mal predispozície na veľké ruky, hlavne bicepsy, ostatné trocha zaostávalo. Až o 7 rokov neskôr som sa rozhodol, že to vyskúšam. Našiel som si trénera Alexandra Hlobíka, dali sme to nejako dokopy a pokračujeme doteraz.

Ako hodnotíte vašu spoluprácu s trénerom Hlobíkom?

Hodnotím ju veľmi kladne. Je to skôr taký kamarátsky vzťah, lebo ako hovorím, sme spolu už od začiatku. V podstate všetko rieši za mňa, či už sú to nákupy leteniek, vybavovanie hotelov, veci okolo súťaží, čiže sa o mňa stará. Ja mám teda na starosti iba jesť, cvičiť a spať.

Za krátky čas máte za sebou množstvo úspechov. Ktoré radíte na tie najvyššie priečky?

Za najväčší úspech by som považoval moje 4 výhry na Arnold Classic, to je asi top a taktiež som dvojnásobný majster sveta v organizácii Elite Pro.

Michal Križánek s trénerom Alexandrom Hlobíkom (Zdroj: Facebook: Michal Križánek)

Ktorú zo štyroch výhier na prestížnom Arnold Classic ste prežívali najviac?

Tak najviac som sa tešil z tej prvej, keď si ma sám Arnold Schwarzenegger natáčal pri voľnej zostave. Stretol som sa s ním ešte asi na ďalších dvoch súťažiach, ale tá jednotka bola taká, že som to ani nečakal.

Na poslednom Arnold Classic ste zlepšili aj pózovanie, za ktoré ste v minulosti nemali najvyššie známky. Prikladali ste na to dôraz v príprave?

Vnímam to skôr tak, že už je to nejaký čas, čo súťažím. Na posledného Arnolda som mal viac času sa pripraviť, takže som trocha trénoval tiež pózovanie, ale je tam už aj väčšie sebavedomie. Určite sú tam ešte nejaké chyby vo voľnej zostave, ale sú to všetko veci, čo sa dajú časom vylepšiť.

Už o necelé dva týždne vás čaká súťaž Siberian Power Show v Rusku. Akú formu si tam vezmete?

Myslím, že som v najlepšej forme, v akej som kedy bol pred súťažou. Dúfam, že nepokazím záver prípravy.

Aj keď na súťaži neuvidíme viacero popredných kulturistov, očakáva sa nabitá štartová listina. Kto bude váš najväčší konkurent v boji o víťazstvo?

Myslím si, že by to mohol byt Bielorus Ilja Lukovec a potom nejakí pretekári z Ruska, možno Danilov. Ale veľmi svojich konkurentov nesledujem a sústreďujem sa na svoj výkon.


Posledný Arnold Classic Europe ste vyhrali s veľkým náskokom a aj na Siberian Power Show budete najväčší favorit. Uvažujete už o prestupe z organizácie IFBB Elite Pro do IFBB Pro League, ktorá organizuje najprestížnejšiu súťaž Mr. Olympia?

To, že som vyhral s veľkým náskokom neznamená, že by som mal už prestupovať. Teraz je situácia komplikovaná kvôli covidu a nevidím momentálne dôvod na prestup. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie v IFBB Elite Pro, či nebudú vyššie finančné odmeny, aká bude organizácia a podobne.

Hlavne všetko závisí od peňazí, od sponzorov, pretože si nemôžem dovoliť cestovať do Ameriky, je to jednoducho drahé.

Určite ste sledovali posledný ročník Mr. Olympia, kde sa z výhry tešil Mamdouh “Big Ramy“ Elssbiay. Na akej pozícii v tejto konkurencii najlepších kulturistov sveta by ste sa možno videli?

Jasné, poslednú Olympiu som sledoval a netrúfam si povedať, ako by som skončil. Musí vám hlavne vyjsť záver. Ak by som ale prišiel vo forme, akú si predstavujem, tak pri všetkej skromnosti verím, že top 10 by to mohlo byť.

Aj napriek vašim výborným úspechom a nespornej pozícii číslo jedna v slovenskej kulturistike vás veľmi na obrazovkách, prípadne v tlači nevídame. Prečo je tomu tak?

Neviem, prečo je to tak, majú asi lepších športovcov, ako sú naši. Biatlonista, ktorý príde na poslednom mieste, tak ho ešte dajú do športových novín. Ja by som sa hanbil, ak by niekto zverejnil, že som skončil na nejakom 70. mieste. A ešte sa stážujú, že im štát málo prispieva. Tak, najprv treba výsledky, až potom pýtať financie.

Myslíte si, že je slovenská kulturistika podfinancovaná?

Nie je to olympijsky šport, čiže ho štát vôbec nepodporuje, a keď áno, tak sa dáva amatérom a profesionáli sú úplne mimo.

Vás ako nášho najúspešnejšieho kulturistu štát nepodporuje?

Mňa štát nepodporuje vôbec, takže o tomto sa nemusíme ani baviť. Myslím si, že je to hanba, ale nič s tým nespravím.

Momentálne sú kvôli pandémii zavreté posilňovne a ako márny sa taktiež javí boj majiteľov o náhradu škôd. Ako to zasiahlo vás?

Štve ma to ako každého, brzdí to rozvoj v podstate všetkého. Ak by boli otvorené posilňovne, tak aj mne sa viac darí, čo sa týka trénerstva, kde je to čistá strata príjmu. Rovnaké je to so sponzoringom, nikto nebude riskovať, keď neviete, čo bude v budúcnosti. Dúfam, že sa posilňovne čoskoro otvoria, aj keď budú potrebné nejaké hygienické opatrenia.

Michal "Križo" Križánek

Profesionálny kulturista


Má 30 rokov, narodil sa v Bojniciach, ale väčšinu života prežil vo Vricku, obci v okrese Martin. S posilňovaním začal v pätnástich rokoch a profesionálnym kulturistom je 3 roky. V organizácii IFBB Elite Pro získal 4 prestížne tituly Arnold Classic. 

Vladimír Bilohuščin je zakladateľ webu o zmiešaných bojových umeniach SvetMMA, kde pôsobil viac ako 5 rokov na poste šéfredaktora. V marci 2021 prešiel spolu s celou redakciu do Sportnetu, kde sa venuje MMA a ďalším bojovým umeniam. Vo voľnom čase rád hráva volejbal.

Súvisiace články