Pondelok, 19. apríla, 2021Meniny má Jela

1. FC Košice oprášia najslávnejšiu kapitolu

Zlatá éra košických „tigrov“. Vľavo Ivan Kozák a hore Miroslav Sovič gratulujú ku gólu Vladislavovi Zvarovi (č. 11). Všetci oblečú dres aj vo štvrtok. (Autor: tasr)
Daniel Dedina|12. sep 2017 o 00:00

Z majstrovského tímu príde väčšina.

KOŠICE. Futbalový bonbónik sa nezadržateľne blíži.

Už tento štvrtok sa na štadióne Lokomotívy v Čermeli uskutoční zápas medzi majstrovským tímom 1. FC Košice zo sezóny 1996/97 a ich vtedajším veľkým mestským rivalom.

Známe sú už organizačné záležitosti.

Hlavný bod slávnostného popoludnia, zápas medzi 1. FC Košice a Internacionálmi Lokomotívy Košice začne o 16.30 hod.

Predchádzať mu bude duel ženského tímu Lokomotívy Košice s mladými talentami Lokomotívy U13 (o 15.30 hod.).

K slovu sa dostanú aj autogramiáda či možnosť odfotiť sa s majstrovským pohárom zo sezóny 1996/97.

Hlavným organizátorom podujatia je OZ Vráťme deťom Šport do Košíc, o nabité súpisky na oboch stranách sa zaslúžili organizátori z radov bývalých hráčov.

Vstupné bude dobrovoľné, výťažok z neho pôjde na konto OZ Tvoja Šanca.

Malo to byť posedenie, bude zápas

„Bola to výnimočná partia, ktorá sa v tej dobe dala dokopy okolo trénera Kozáka a prezidenta klubu pána Rezeša. Prvotná myšlienka bola, že si spolu sadneme, porozprávame sa a pripomenieme si časy spred dvadsiatich rokov. Po spoločných rozhovoroch sme ale dospeli k tomu, že zorganizujeme zápas. Ten by mohol mať svoju kvalitu a snáď poteší prítomných divákov. Najdôležitejšie bude to, že si spoločne zaspomíname na slávne časy košického futbalu,“ povedal pre Korzár Ivan Kozák, bývalý výborný obranca 1. FC Košice i slovenskej reprezentácie, dnes prezident Únie ligových klubov, riadiacej organizácie najvyššej futbalovej súťaže na Slovensku.

Prídu všetci, ktorí môžu

O tom, že na éru z konca 90. rokov minulého storočia vtedajší členovia tímu nikdy nezabudnú svedčí aj to, že Ivan Kozák sypal meno za menom, keď sme ho požiadali o menoslov zúčastnených.

„Realizačný tím bude kompletný, prídu všetci. Tréneri Kozák, Seman, Móder, Bodnár, lekári Michalko a Kudláč, obaja maséri. Čo sa týka hráčov, až som bol prekvapený z toho, s akým nadšením to prijali. Nepríde Rado Kráľ, lebo musí zostať v Nemecku, povinnosti má Albert Rusnák. Prísť by mali všetci, ktorí sú k dispozícii. Faktor, Bochnovič, Zvara, Kožlej, Semeník, Molnár, Benko, Kozák, Praženica, Tóth, Janočko, Ľubarskij, proste všetci. To naozaj dokumentuje, že sme boli skvelý kolektív na ihrisku i mimo neho,“ zdupľoval Kozák.

Ako je známe, smrť predčasne preťala životnú dráhu trojici členov úspešného kádra – hráčom Petrovi Dzúrikovi a Milanovi Čvirkovi, i čestnému prezidentovi Alexandrovi Rezešovi.

Jeho syn Július, bývalý prezident klubu, by mal byť prítomný.

Spomienka s dávkou nostalgie a symboliky

Hoci od 11. júna 1997, najdramatickejšieho rozuzlenia boja o majstrovský titul v celej histórii samostatnej slovenskej najvyššej futbalovej súťaže, uplynulo už vyše dvadsať rokov, mnohí majú ten deň pred očami dodnes.

Z tohto pohľadu sa na štadióne v Čermeli schyľuje vo štvrtok k skutočne unikátnej udalosti.

„Bude to mať naozaj poriadnu symboliku. Veď práve na tomto mieste sme víťazstvom 2:1 s Lokomotívou získali pamätný titul,“ teší sa na blížiace sa podujatie Ivan Kozák.

V nie príliš radostnom súčasnom období pre košický futbal, bez zastúpenia metropoly východu vo Fortuna lige a po tom, čo v lete zanikol klub FC VSS Košice, padne štvrtkové popoludnie nepochybne vhod mnohým futbalovým priaznivcom.

Šéf ÚLK na záver s úsmevom dodal, že vzhľadom na pracovné povinnosti si zháňanie hráčov do mužstva rozdelili.

„Ja som mal na starosti 'Bratislavu' a Vlado Zvara Košice.“

Lokomotíva: Jantek, Šoltis, Lesniak. Otázny je Kisel

Zdá sa, že tak ako pred dvadsiatimi rokmi, ani tentoraz neplánuje Lokomotíva Košice svojmu mestskému rivalovi uľahčiť situáciu na ihrisku. Svedčí o tom zostava, s ktorou vyrukujú Internacionáli modro-bielych košických farieb do chystaného zápasu.

V bráne budú Rodák a Buda, do poľa prisľúbili účasť Horizral, Urban, Jantek, G. Németh, Plichta, Štecák, Čajka, Šoltis, Andrejco, Šimčo, R. Móder, J. Lesniak, Koleňa, Mihálik, Ondrík. Účasť Karola Kisela je pre natiahnutý sval otázna, takisto Belanského. Zranení sú Begáni, Bordáš, Matulaj, Paňko a Ištók. Trénermi budú rovnako ako pred 20 rokmi Peter Fecko a Dušan Ujhely, chystá sa prísť aj bývalý prezident klubu Igor Onuška.

„Sme veľmi radi, že k niečomu takému dôjde. Aj my sa veľmi tešíme na to, že sa po dlhom čase v takomto zložení zídeme. Samozrejme, dobre poznáme aj chlapcov z 1. FC Košice, takže by to malo byť súdržné. V zápase i po ňom. Verím, že prídu aj nejakí diváci,“ vravel dobre naladený Ladislav Štecák, spoluorganizátor zo strany Lokomotívy, ktorý cez víkend koučoval výber Východoslovenského futbalového zväzu na Region´s Cupe v Tatranskej Lomnici.

(dd)

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články